Erdoğan ve Aliyev'den ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuğu Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

Giriş Tarihi: 15.1.2015 13:39 Güncelleme Tarihi: 15.1.2015 13:57
Erdoğan ve Aliyev'den ortak basın toplantısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada 'Azerbaycan ile aramızdaki tüm ilişkileri çok daha ileri seviyelere taşıyacağından hiç şüphemiz yok. Siyasi noktada Türkiye Azerbaycan arasında herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Ekonomik ticari ilişkiler noktasında ticaret hacmi 5 milyon dolara kadar ulaştı. Hedefimiz 2023'te bunu 15 milyar dolar olarak gerçekleştirmek. Son derece kapsamlı ve samimi görüş alışverişinde bulunduk, ikili görüşmelerimizde pek çok konuyu ele aldık. Yukarı Karabağ ile ilgili son bilgileri kendilerinden dinlemiş olduk. Malesef MİNS 3'lüsü burada kararlı adım atmamak suretiyle bu süreç bir oyalama taktiği ile geçiştiriliyor. Şu hususu tekrar hatırlatayım, Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içinde Azerbaycan'a desteğimiz bundan sonra da devam edecektir. Son derece hassas olduğğumuz bu konuda Türkiye olarak bizim tavrımız nettir. Görüşmemizde bunları da yine ele aldık ve bundan geriye adım atmamız da asla mümkün değildir. Bütün bunların yanında stratejik işbirliğinde savunma önem arz ediyor. Enerji büyük öneme haiz. Artık bir dünya projesi hline gelen TANAP'ın adımları atıldı. Burada boru üretiminde, müteahhitlik hizmetlerinde Türk firmaları bir yer bir konum teşkil ediyorlar. TANAP'ın hayata geçmesi ile birlikte Azerbaycan'ın konumundan tutunuz Türkiye'nin konumu ve buradaki stratejik önem fazlasıyla artacaktır. Bununla ilgili adımlar atıldı 2015 bu açıdan önem arz ediyor.

Batı Avrupa'dan çıkan tren raylı sistemle Hazar Kıyılarından Pekin'e ulaşacak. Bu yıl Türkiye G20'nin ev sahibi. Bizler de hakkımız olan bir yetkiyi Azerbaycan için kullandık. Azerbaycan'da bizim davetlimiz olarak G20'de yer alacak. G20 müzakerelerinde Azerbaycan bizimle birlikte olacak. 24 Nisan Çanakkale savaşlarının 100. Yıldönümü dünyada pek çok devlet başkanlarına hükümet başkanlarına davet çıkardık. Hassasiyetimiz 24 Nisan'da Sayın Aliyev ile birlikte Çanakkale'de olacağız. Ben de heyet üyelerine ve kendilerine ülkemize hoşgeldiniz diyor ve toplantıların hayırlı olmasını diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ve Aliyev'den ortak basın toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN