Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın adı değişiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul ettiği Genç İşadamlarına yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın adının değişeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 16.1.2015 15:33 Güncelleme Tarihi: 16.1.2015 16:23
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın adı değişiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul ettiği Genç İşadamlarına yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın yeni adının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olacağını açıkladı. Neden böyle bir karar alındığını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu;

SARAY'DAN RAHATSIZ OLANLAR UMARIM KÜLLİYE'DEN RAHATSIZ OLMAZLAR

Sadece şu içinde bulunduğumuz Cumhurbaşkanlığı Sarayı şuan saray ama daha sonra burası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olacak. Neden külliye, hemen yanımızda kongre merkezi, onun hemen yanında bir camii yine aynı şekilde kongre merkezinin sağında çok amaçlı 2 bin civarında kişinin katılacağı bir toplantıyı aynı anda yemekli toplantı bir salon da orada olacak. Hedefimiz bazı büyük çaplı yemekli toplantıları orada yapmak, muhtarlarımızın buraya rahatlıkla gelebileceği bir yer istiyoruz. Türkiye'de muhtar sadece Belediye Başkanı veya Kaymakam'a ulaşır. Böyle bir kopukluk var bunu ortadan kaldıracağız. 50 bine yakın muhtarımız var. İstiyorum ki hepsi ile orada 2 yıl içinde bitecek hemen orada bu işi başaralım. Hemen onun arkasında da çok önemli bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bizim en büyük kütüphanemiz 2 milyon kitaplı kütüphanedir. 4 milyon kitap alacak şekilde hem dijital ortamda hem de yaprak kitapla orada inşallah Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi kuralım orada da 24 saat öğrenciye halka açık bir kütüphane haline getireceğiz. İlk etapta 24'e kadar sonrasında da 24 saat öğrenciler orada çalışabilecekler. Projeler hazırlanıyor, öyle zannediyorum ki 2 yılda burası bitecek. Şu içinde bulunduğumuz Saray (Külliye) ekonomide geldiğimiz yeri göstermeye yeterlidir.

BİZ BURAYI PROJE HARİÇ 18 AYDA BİTİRDİK

Muhalefetten söyleniyor 5-6 milyara mal oldu. Yahu parayı harcayan biziz. İngiltere'deki sarayın restorasyon rakamları açıklandı belki oraya bir takıntı yapmış olabilir. Ama bunu bilmesi lazım. Bunların hepsi kayıttadır. Biz burayı proje hariç 18 ayda bitirdik. Böyle hızlı bir süreç. Türk mimar, Türk müteahhitlerle burayı bitirdik. Mevcut TBMM'nin inşaatına 1939 yılında başlandı ve 1961 yılında tamamlanabildi. Ankara'nın en önemli yapılarından Anıtkabir için 1941'de başlandı yapı ancak eksik olarak 1953'te tamamlanabildi. Cumhurbaşkanlığı sarayı ise proje ile birlikte 2 yılı bile bulmadı. Meclis ve Anıtkabir inşaa edildiğinde ülkenin bütçesini sarsmıştır. Şu an bunun gibi onlarca yapabilir durumdayız.

BÜYÜK DÜŞÜNMEK CÜCELERİN İŞİ DEĞİLDİR

Bütün bunların maliyeti üzerinden polemik yapanlar art niyet taşımıyorlarsa Türkiye'nin ulaştığı seviyenin farkında değiller. Çok enteresan biz bu arada Samsun Sinop arasını yaptık oranın maliyetini çok enteresan yarısının bedelinden hamdolsun burası daha az. Yani Sayın Putin buradan çıkarken birşey söyledi. Bu eser dedi büyük devlet olmanın alametidir dedi. Çok ilginç, vaka budur. Şimdi Kremlin'e gittiğinizde oraya gelen turistleri görürsünüz. Binlerce onbinlerce turist orayı geziyor. İstanbul'da da Dolmabahçe, Topkapı Sarayı'nı geziyorlar. Büyük düşünmek cücelerin işi değildir. Bu arada cüceler üzülmesin onlar benim canımdır ciğerimdir.

Sabah.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın adı değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN