Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kararnamesinin şifreleri

Ocak kararnamesinde çok kritik atamalara imza atıldı. Özel yetkili hakim ve savcılar Anadolu’ya gönderilirken, İstanbul Adliyesi’ne birçok yeni Başsavcı vekili görevlendirildi.

Giriş Tarihi: 16.1.2015 01:49 Güncelleme Tarihi: 16.1.2015 10:32
HSYK kararnamesinin şifreleri
12 Ekim'de yapılan seçimle göreve gelen yeni , geniş kapsamlı ilk kararnamede çok önemli atamalar gerçekleştirdi. Atamalarda HSYK'daki farklı görüşlerin yansımaları dikkat çekti. Kararnamenin en önemli özelliği Beşiktaş Adliyesinde görev yapan eski özel yetkili hakim savcıların adeta tırpanlanması oldu.

FİDAN'IN PEŞİNE DÜŞEN SAVCI GİTTİ

HSYK yayımladığı kararnameyle toplam 888 hakim ve savcının yeni görev yerini belirledi. Paralel yapılanmanın ilk kez gün yüzüne çıktığı 7 Şubat 2012'de, MİT Müsteşarı Hakan Fidanı ifadeye çağıran dönemin özel yetkili savcısı , İstanbul'dan Erzurum'a tayin edildi. Bu krizin yaşandığı sırada yurtdışında bulunan ve soruşturmanın esas kıdemli savcısı olan Bilal Bayraktar ise Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'ndan Gaziantep Savcılığı'na sürüldü. Selam soruşturması eski savcısı Adnan Çimen ise Büyükçekmece'den Sivas Cumhuriyet Savcılığı'na sürüldü.


ÖZEL YETKİLİ HAKİMLERE SÜRGÜN

Dink Davası Başkanı
Hrant Dink davasında "örgüt yoktur" kararı veren kapatılan özel yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanılığı'ndan, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanan Rüstem Eryılmaz, Şanlıurfa'ya düz hakim olarak görevlendirildi.

Şike Davası Savcısı
Yeniden yargılanma kararı verilen Şike davasını açan Cumhuriyet Savcısı , Bakırköy Savcılığı'ndan Balıkesir'e atandı. Şike davası ve Odatv davalarının görüldüğü mahkemenin üyelerinden Hikmet Şen, Van'a düz hakim olarak atandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na Başsavcı Vekili Harun Kodalak atandı.

Eski Ankara Başsavcısı, Konya Başsavcı Vekili Şadan Sakınan, Trabzon'a düz savcı oldu. Eski HSYK genel sekreteri Engin Durnagöl Ankara'dan Kahramanmaraş Hâkimliği'ne, HSYK 1. Dairesi'nin eski başkanı İbrahim Okur, Bakırköy Savcılığı'ndan Anadolu Adliyesi Hâkimliği'ne atandı.

Balyoz Hakimi Ömer Diken de Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan Uşak Hakimliği'ne atandı. Eski Özel Yetkili Hakim Yakup Hakan Güney da İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan alınıp Edirne Hakimi yapıldı. İstanbul eski Adalet komisyonu Başkan Yardımcısı Mehmet Karababa Mersin Hakimi yapıldı.


6 YENİ BAŞSAVCI VEKİLİ

İstanbul'da paralel yapılanmaya yönelik soruşturmalarda görev alan savcılar İrfan Fidan, İsmail Uçar, Fuzuli Aydoğdu ile Cumaali Karakütük, Vedat Yiğit ve Levent Çağıl Başsavcı Vekili olarak atandı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Celal Avar'ın Anadolu Hâkimliğine atanması üzerine, Yargıda Birlik Platformu bünyesinde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fehmi Tosun, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı.

Balyoz davasının görüldüğü kapatılan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski Başkanı Ömer Diken Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan Uşak'a düz hâkim olarak yollandı. Balyoz soruşturması savcılarından olan Hüseyin Ayar Küçükçekmece Savcılığı'ndan Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Balyoz soruşturmasının ardından askeri casusluk soruşturması öncesinde İzmir'e Özel Yetkili Başsavcı Vekili olarak atanan, İzmir Liman operasyonundan sonra da Karşıyaka Savcılığı'na atanan Ali Haydar ise Kırşehir Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

TERÖR VE ÖRGÜTLÜ SUÇLARDAN 5 VEKİL ÇIKTI

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu İstanbul Adliyesi'ne Başsavcı vekili yapıldı. Aynı bürodan Önder Yaman ve Cumali Karakütük yine İstanbul Adliyesi'nde Başsavcıvekili oldu. İstanbul Savcılarından Nuri Çığ Büyükçekmece Fatih Karakuş ve Levent Çağıl ise İstanbul Başsavcı Vekili yapıldı. İstanbul Basın Bürosu Savcıları Vedat Yiğit ve Hacı Hasan Bölükbaşı da İstanbul Adliyesi'nde Başsavcı Vekili yapıldı.

ALİ CENGİZ DÜZ SAVCI

İstanbul Adliyesi Başsavcı Vekilleri'nden Ali Cengiz Hacıosmanoğlu düz savcı olarak Küçükçekmece Savcılığı'na atandı. Yine İstanbul Başsavcı Vekillerinden Ercan Altuncu düz savcı yapıldı. İstanbul Adliyesi'nde 9 yeni Başsavcı Vekili göreve başlamış oldu. Ankara eski Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş ise İstanbul Anadolu Adliyesi'nde düz savcı yapıldı.

NAZİF KARAMAN - VELİ SARIBOĞA - ERSAN ATAR / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK kararnamesinin şifreleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN