Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'dan Paralel temizlik: 7 Şubat savcılarına şark görevi

HSYK'dan Paralel temizlik: 7 Şubat savcılarına şark görevi
HÂkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yeni oluşumuyla ilk kapsamlı kararnamesini açıkladı. Aralarında birçoğu paralel yapı ile bağlantılı olduğu iddia edilen 888 hâkim ve savcının görev yerleri değiştirildi. HSYK 1. Dairesi'nce hazırlanan kararnameyle kritik değişiklikler yapıldı. Paralel yapılanmanın ilk kez gün yüzüne çıktığı 7 Şubat 2012'de, MİT Müşteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT personelini ifadeye çağıran Sadrettin Sarıkaya, Anadolu Cumhuriyet Savcılığı'ndan, Erzurum'a gönderildi. Bu krizin yaşandığı sırada yurtdışında bulunan ve soruşturmanın esas kıdemli savcısı olan Bilal Bayraktar ise Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'ndan Gaziantep Savcılığı'na gönderildi.

6 YENİ BAŞSAVCI VEKİLİ
İstanbul'da paralel yapılanmaya yönelik soruşturmalarda görev alan savcılar İrfan Fidan, İsmail Uçar, Fuzuli Aydoğdu ile Cumaali Karakütük, Vedat Yiğit ve Levent Çağıl Başsavcı Vekili olarak atandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Celal Avar'ın Anadolu Hâkimliğine atanması üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fehmi Tosun, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı. Balyoz davasının görüldüğü kapatılan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski Başkanı Ömer Diken Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan Uşak'a düz hâkim olarak yollandı. Balyoz soruşturması savcılarından olan Hüseyin Ayar Küçükçekmece Savcılığı'ndan Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Balyoz soruşturmasının ardından askeri casusluk soruşturması öncesinde İzmir'e Özel Yetkili Başsavcı Vekili olarak atanan, İzmir Liman operasyonundan sonra da Karşıyaka Savcılığı'na atanan Ali Haydar ise Kırşehir Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

DİNK DAVASI BAŞKANI

Hrant Dink davasında "örgüt yoktur" kararı veren kapatılan özel yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanılığı'ndan, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atanan Rüstem Eryılmaz, Şanlıurfa'ya düz hakim olarak görevlendirildi. Yeniden yargılanma kararı verilen Şike davasını açan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk, Bakırköy Savcılığı'ndan Balıkesir'e atandı. Şike davası ve Odatv davalarının görüldüğü mahkemenin üyelerinden Hikmet Şen, Van Hâkimliği'ne gönderildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na Başsavcı Vekili Harun Kodalak atandı. Eski Ankara Başsavcısı, Konya Başsavcı Vekili Şadan Sakınan, Trabzon'a düz savcı oldu. Eski HSYK genel sekreteri Engin Durnagöl Ankara'dan Kahramanmaraş Hâkimliği'ne, HSYK 1. Dairesi'nin eski başkanı İbrahim Okur, Bakırköy Savcılığı'ndan Anadolu Adliyesi Hâkimliği'ne atandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'dan Paralel temizlik: 7 Şubat savcılarına şark görevi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN