Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

toplantısı başladı. Daha önce 17 kez Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 15 yıl aradan sonra yeniden Cumhurbaşkanı başkanlığında toplandı.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 10:37 Güncelleme Tarihi: 19.1.2015 15:54
Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
Herkesin çıkacak kararları merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk toplantısı saat 12.20'de başladı. Bakanlar Kurulu'na Erdoğan ilk kez Cumhurbaşkanı sıfatı ile başkanlık ediyor.

Bakanlar Kurulu toplantısı, daha önce (MGK) Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı'nın gerçekleştirildiği salonda yapılıyor. Toplantı sonrası alınan kararlar sondakika olarak sabah.com.tr'de yayınlanacak.

3 NUMARALI KAPIDAN GİRDİLER

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na konukların girdiği 3 numaralı kapıdan giriş yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabineye, değişen Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı ve çalışma biçimini anlatması bekleniyor.

YENİ BAŞKANLIKLARI ANLATACAK

Erdoğan, göreve geldikten sonra yayınladığı bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, Cumhurbaşkanlığı'nın çalışma düzenini ve kurumsal yapısını değiştirmişti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'ndaki mevcut Başkanlıklara yeni başkanlıklar eklemiş, böylece başkanlık sayısı 12'ye çıkmıştı.

Cumhurbaşkanlığı'nın kurumsal iç işleyişini düzenleyen dört başkanlık olan, Hukuk işleri, Kanun ve Kararlar, İdari ve Mali İşler ile İnsan Kaynakları başkanlıklarına ek olarak 8 başkanlık daha oluşturuldu.

Cumhurbaşkanlığı'ndaki, Erdoğan'a görev alanları konusunda düzenli rapor sunacak olan bu Başkanlıklar şöyle;

-Strateji Başkanlığı

-Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı

- Ekonomi izleme ve Koordinasyon Başkanlığı

- Güvenlik Politikaları Başkanlığı

-Uluslararası İlişkiler Başkanlığı

- Bilgi Teknolojileri Başkanlığı

-Kurumsal İletişim Başkanlığı

-Halkla İlişkiler Başkanlığı

TARİHİ TOPLANTIDAN İLK KARE (FOTOĞRAFI BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN)Salon içerisinde daha önce yok diye tartışmaya yol açan Atatürk fotoğrafı dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANLIĞI KAYNAKLARI "ASILACAK" DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda tefrişat çalışmalarının halen devam etmekte olduğunu, sadece toplantının yapıldığı salonda değil, sarayın bazı başka bölümlerinde de tablo, saat, perde vb parçaların henüz yerlerine asılmadığını belirtmişti. Kaynaklar, salonun yakında nihai halini alacağı ve dolayısı ile MGK toplantısının yapıldığı salonda Atatürk resmi bulunmamasına özel bir anlam yüklenmemesi gerektiğini söylemişti.


ERDOĞAN İLK DEĞİL

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yedi defa başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu'nu, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren dört, Dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Altıncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ikişer kez kendi başkanlığında topladı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, daha önce açıkladığı tarihi toplantıyı bugün gerçekleştiriyor. Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplayan Erdoğan, toplantıda 2023 hedeflerine ulaşabilmek için Beştepe-Çankaya koordinasyonu ele alınacak. Toplantı sonrasında açıklama, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından Cumhurbaşkanlığı Basın Toplantı Salonu'nda yapılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından kabine üyelerine yemek verecek.

HÜKÜMETE DESTEK


Beştepe'deki toplantıda Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan 12 Başkanlığın çalışma alanları ve hükümete hangi noktalarda destek vereceği detaylı bir şekilde ele alınıyor. Cumhurbaşkanlığı'nın yeni yapısının ve çalışma biçiminin kabine üyelerine anlatıldığı toplantıda, bakanlara "gücünüze güç katmak için buradayız" mesajı verilecek. Toplantıda Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı ile Çankaya Köşkü'ne taşınacak Başbakanlık arasındaki istişare ve sinerji ön plana çıkarılacak. 2023 hedeflerinin gündeme geldiği toplantıda, hedeflerin hayata geçmesi için nasıl bir koordinasyon oluşturulacağı konuşulacak. Özellikle dört alanda yapılacak ortak çalışmaların görüşüleceği toplantıda; güvenlik, dış politika, ekonomi ve bilgi teknolojileri başlıkları altında kararlar gündemde olacak. Özellikle ulusal güvenliğin de masaya yatırıldığı toplantıda, Güvenlik Politikalar Başkanlığı'nın çözüm süreci, paralel yapı ile mücadele gibi konular başta olmak üzere hükümete destek niteliğinde yapacağı çalışmalar gündemde olacak. Erdoğan, büyük önem verdiği çözüm süreci ve paralel yapıyla mücadele konusundaki çalışmaları yakından takip edeceğine dair bakanlara açıklamalarda bulunması bekleniyor. Uluslararası İlişkiler Başkanlığı'nın da, Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin ilgili birimleri ile yapacağı ortak çalışmalar ele alınması bekleniyor. Ayrıca Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile istişare mekanizması oluşturulacak. Bu başkanlık da hükümetin ekonomi politikaları ile dış yatırımlarına yönelik çalışmalarına destek olmak için strateji ve öneriler geliştirecek. Bilgi Teknolojileri ismiyle kurulacak olan başkanlık da, hükümet ile koordineli çalışmalar yapacak. Türkiye'nin 2023 için hedeflediği teknolojik sıçrama için gerekli alt yapının kurulması için destek niteliğinde çalışmalar yapacak.

6'NCI CUMHURBAŞKANI


Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek altıncı cumhurbaşkanı oldu. Daha önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Son toplantı, 12 Mayıs 2000'de, Demirel'in görev süresinin bitimine dört gün kala, Başbakan Bülent Ecevit'i veda ziyaretinin ardından yapıldı.

Cumhurbaşkanı başkanlığındaki 18'inci Bakanlar Kurulu

Cumhurbaşkanı 'dan önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık eden altıncı cumhurbaşkanı oldu.

SON TOPLANTI 2000 YILINDA YAPILMIŞTI

Son toplantı, 12 Mayıs 2000'de, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel'in görev süresinin bitimine dört gün kala, Başbakan Bülent Ecevit'i veda ziyaretinin akabinde Başbakanlık Merkez Bina'da yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN