Erdoğan'dan AB'ye enerji faslı eleştirisi

Enerji Piyasaları Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Avrupa Birliği'ne mesajlar verdi.

Giriş Tarihi: 20.1.2015 10:53 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 11:45
Erdoğan'dan AB'ye enerji faslı eleştirisi
Cumhurbaşkanı , Enerji Uzmanları Derneği tarafından JW Marriott Otel'de düzenlenen Enerji Piyasaları Zirvesi'nde konuştu.

Enerji Zirvesi'nde konuşan Erdoğan Avrupa Birliği'nin tutumunu sert bir dille eleştirirek enerjide büyük yol kateden Türkiye için hala enerji faslının açılmamasına da tepki gösterdi. AB'nin Nabucco projesinde de aynı şeyi yaptığını dile getiren Erdoğan TANAP'ın yakın zamanda akmaya başlayacağını dile getirerek AB'ye şu sözlerle yüklendi;

Enerji alanında geldiğmizi bu önemli seviyeye rağmen AB'de tıkanan fasıllardan birinin enerji olmasını da manidar bulduğumu yine ifade etmek isterim. Eksik ne söyleyin cevap yok. Nerede tıkandık söyleyin cevap yok. Aynen diğer fasıllarda yaptığı gibi. Nabucco dediler bakın yapamadılar. TANAP geldi geçti inşallah çok kısa zamanda TANAP akmaya başlayacak onlar hala bakmaya devam edecek.
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

PETROL VE DOĞALGAZ BARIŞIN SEMBOLÜ OLACAK

Önümüzdeki dönemde Enerji Bakanları ile bir toplantı yapacak enerji koridorlarını en aktif ve verimli şekilde değerlendirmek istiyoruz. Ortadoğu ve Hazar'da dünyaya açılan bir köpro olma yolunda önemli adımlar attık ve atmaya devam edeceğiz. Enerji kaynaklarından elde edilen imkanların barış ve refaha dönüşmesi için her türlü çabayı harcadık harcıyoruz harcayacağız. Bağlarımızın tüm gücünü seferber ederek öncü, uyarıcı, yapıcı bir rol oynamanın gayreti içindeyiz. İçinde yer aldığımız ve alacağımız tüm projelerde bu hususu öncelikle gözetiyoruz. Zaman zaman duran Kerkük Yumurtalık hattını yeniden işler hale getirdik. Güney Gaz koridorunun temelini geçen yıl Bakü'de attık. Şimdi yeni projeler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Irak'ta da yeni projeler konusunda mesafe katedeceğimize inanıyorum. Kıbrıs'ta Rum tarafının haksız ve uzlaşmasız tutumu karşısında KKTC'nin hukukunu sonuna kadar savunacak ve politikalarımızdan taviz vermeyeceğiz. Petrolü ve doğalgazı barışın sembolü haline getirmek için çabalarımızı sürdüreceğiz.

ENERJİ YATIRIMLARINI ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR

Türkiye'nin son 12 yılda ortaya koyduğu muazzam gelişme ciddi bir enerji ihtiyacını da gündeme getirdi. 2023 yılında ise bugüne göre iki kat daha fazla enerji tüketiyor olacağız. Bu durum enerji yatırımlarımızı hızla arttırmamız gerektiğini gösteriyor. 2023 Yılına kadar 120 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirmek durumunda olduğumuzu görüyouz. Başbakanlık dönemimde ülkemizin enerji kaynakkları için kamunun yanında özel sektör yatırımlarını da devreye almış ve teşvikte bulunmuştuk. Özel sektörün payını yüzde 32'den yüzde 68,5'a yükseltmiştik. Bugün bu oran yüzde 75'e yaklaştı ve artmaya devam ediyor. Doğal zenginliklerimizi bozmadan, kirletmeden, tahrip etmeden elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendireceğiz. Bizim çevre konusundaki hassasiyetimiz kimseden aşağı değildir tam tersine çok daha samimi ve gerçekçidir. Ülkemize karşı, milletimize karşı sorumluluk ile tabiata karşı sorumluluklarımızı biliyor ve ona göre hareket ediyoruz. Türkiye kalkınma yolunda büyüme yolunda asla geri dönmez bunu böyle bilmek zorundayız. Nükleer enerjiyi ülkemize kazandırmak konusunda da kararlıyız.

TANAP AKMAYA, ONLAR BAKMAYA DEVAM EDECEK

Bu muazzam sistemi ülkemizin kalkınmasının temel altyapısı olarak iyileştirerek geliştirerek sorunsuz şekilde işletiyoruz. Her geçen gün daha ileri giden enerji altyapımızı uygun şekilde güçlendirerek yolumuza devam etmek kararındayız. Enerji alanında geldiğmizi bu önemli seviyeye rağmen AB'de tıkanan fasıllardan birinin enerji olmasını da manidar bulduğumu yine ifade etmek isterim. Eksik ne söyleyin cevap yok. Nerede tıkandık söyleyin cevap yok. Aynen diğer fasıllarda yaptığı gibi. Nabucco dediler bakın yapamadılar. TANAP geldi geçti inşallah çok kısa zamanda TANAP akmaya başlayacak onlar hala bakmaya devam edecek. Dürüst olmak, samimi olmak gerekiyor. Türkiye'nin hallettiği fasıllar konusunda çok açık net söylüyorum. Hangi fasıl olursa olsun biz bunun için hazırız dediği faslı 2-3 ayda önlerine koyarız. Çünkü Türkiye buna hazır ama onlar hazır değil. Ben bir kez daha bu zirvenin başarılı geçmesini diliyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sabah.com.tr

'Artık inlerine girilmiştir'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan AB'ye enerji faslı eleştirisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN