Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriptolu ihanette Şen'e tutuklama

Kriptolu telefonların yasadışı dinlenmesiyle ilgili olarak 11 şüpheli mahkemeye sevk edildi. Aralarında eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen'in de bulunduğu 4 kişi tutuklandı

Kriptolu ihanette Şen'e tutuklama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu devletin zirvesindekilere ait 31 kriptolu telefonun dinlenilmesine ilişkin yürütülen yasadışı dinleme soruşturması kapsamında eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen ile birlikte 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Devletin zirvesine ait kriptolu telefonları dinledikleri gerekçesiyle TİB ve TÜBİTAK'a yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 24 kişi dün iki parti halinde Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden Gölbaşı Adliyesi'ne sevk edildi. Şüpheliler burada soruşturmayı yürüten Başsavcı Ali Çalık ve Savcı Harun Ceylan'ın da aralarında bulunduğu 5 savcıya ifade verdi. Soruşturmanın en önemli iki ismi olan dönenim TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen ve TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz savcılığa gelerek teslim oldu. Gazetecilere konuşan Palaz, "İstenilen böcek raporunu vermediğim için öç alınıyor" diyerek kendini savundu. Palaz'ın ardından avukatı Nihat Karslı ile birlikte adliyeye gelen Şen polis aracıyla arka kapıdan adliyeye alındı. Savcılık sorgularının ardından 15 kişi serbest bırakıldı. Palaz ve Şen'in de aralarında bulunduğu 11 kişi ise tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği'ne sevk edildi.

TUTUKLANANLAR TİB'DEN

Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilen 11 kişiden TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen, Veri İşlemleri Koordinatörleri Bülent Kocagürbüz, İsmail Bakar ve Koordinatör İletişim Uzmanı Ferhat Saraç tutuklandı. Aralarında TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın da olduğu 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu arada bilirkişinin raporuna göre, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 ayrı kriptolu telefonu 16 Eylül 2013'ten 31 Aralık tarihine kadar sürekli dinlendi. Yine darbe girişiminin ilk tarihi olan 17 Aralık günü Konya'ya giden Erdoğan'ın telefonunun sabah saat 07.45'ten itibaren gün boyunca belirli aralıklarla telekulağa bağlandığı saptandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriptolu ihanette Şen'e tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN