Türkiye'nin en iyi haber sitesi

konuştu

Genel Başkanı ve , partisinin haftalık olağan Meclis Grup Toplantısı'nda milletvekillerine hitap etti.

Giriş Tarihi: 27.1.2015 11:55 Güncelleme Tarihi: 27.1.2015 12:45
Başbakan Ahmet Davutoğlu konuştu
Partisinin haftalık Meclis Grup Toplantısı'nda milletvekillerine hitap eden şu açıklamaları yaptı:

BİZİM SİYASETİMİZ BİRLİK SİYASETİDİR

Vatandaşlarımız arasında ayrım göstermeyiz. Muğla'da ne söylersek Diyarbakır'da onu söyleriz. Gördüğümüz tablo şu her yerde dua aynı. Biz bu ümitleri boşa çıkarmayacağız. Kim ne bölücülük yaparsa yapsın onun karşısında kale gibi dimdik duracak milletin birliği kardeşliği tevhidi demeye devam edeceğiz. Nasıl dualar ortaksa bakın semboller de ortaktı, sloganlar da ortaktı. Yorulmak mümkün mü? O heyecanı gördükten sonra yorulmak, durmak bize yakışır mı? Avrupa'daki Türkler ayaktayken oturmak bize yakışır mı?

KİMSE BİZE MİLLİYETÇİLİK DERSİ VERMESİN

Sabah Bahçeli'yi dinledim. Al Bayrak Diyarbakır'da da salonumuzu süslemişti. Albayrağı her yere götüren tek parti var o da 'dir. O albayrağa canımız feda. Kimse bize milliyetçilik dersi vermesin. Onlar önce gidecek Türkiye'nin her yerinde dalgalandıracak onu, sonra dünyada dalgalandıracak. Ey Bahçeli biz hayatımızı o albayrağa vakfetmişiz. O albayrağı dünyanın her yerinde biz dalgalandırıyoruz. Rahatsız olmuşlar, evet 28 Şubat gazetelerini açın bakın. Bayrağımızdan hilali kaldırmaya kalktılar. Kendi iktidarlarında yaşandı. Bölücü örgüt de Kürt kardeşlerimizin gönlünden o bayrağı silmeye çalıştı. Biz ne yaptık Türkiye'nin her yerinde evladı fatihanla o bayrağı göklere taşıdık. Kimse bizimle bu konuda yarışmaya kalkmasın. Keşke diyorum ama korkuyorum. Tunceli'yi hatırlıyorum. Diyarbakır'a gelmedin tamam ama bari televizyondan izle. AK Parti kongresinde binlerce kardeşimizin katıldığı kongrede albayrağı nasıl salladıklarını dalgalandırdıklarını gör. Biz o sevdayı Türkiye'nin her yerine nakış nakış işlemişiz.

MİLLİYETÇİLİK ÜLKENİN SEMBOLÜNÜ YÜCELTMEKLE OLUR


Bu vatanın bu evlatları arasına nifak sokulmasına izin vermeyeceğiz. Rahatsız olanlar çıktı. Albayrağa tevhid bayrağı dendi. Evet tevhid birliktir. O bizim sembolümüz olduğu kadar Alparslan'ın sembolüdür, Osmanlı'nın sembolüdür. Milliyetçilik özgürlükçülük ancak ve ancak bu ülkenin sembolünü yüceltmekle olur. IMF memuruyla müzakere masasına oturan Türk memurun arkasındaki albayrak neyi temsil ediyor bunu düşünsünler. Bizi bu konularda eleştirirken bunları düşünsünler. Biz ortak dua, ortak kader ortak tarih ortak gelecek. Benim Diyarbakır konuşmamdan hem MHP, hem HDP hem de CHP rahatsız oldu. Doğru yolda olduğumuzun en iyi işareti budur. Onlar çünkü nasıl bölücü bir zihniyete sahip olduklarını gösteriyorlar

O SLOGANLAR HDP'Yİ RAHATSIZ ETTİ


HDP 6-7 Ekim olaylarından sonra beni Diyarbakırlıların nasıl coşkulandığını Kürtçe ve Türkçe bağırdıklarını gördüler ve rahatsız oldular. Dün, evvelsi gün Diyarbakır'da da Batman'da da bu sloganlar atıldı Muğla'da da bu sloganlar atıldı. Biz milleti birleştirmemiş olsaydık muhtemelen o gençler bir yerlerde çatışıyor olacaklardı. Bizim siyasetimizin kardeşlik prensibi budur.

ONLAR BÖLMEYE TAHRİK EDECEK, BİZ BÜTÜNLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Halka sahip çıkmamız onları istismar edenlere sahip çıkmamız anlamına gelmez. Şimdi sormak vakti değil mi Sayın bahçeli. Bayır bucak mazlumlarına yardım götüren TIR'lara müdahale edilirken neredeydin? Neden sesini çıkarmadın. Neden o ihanet çetesinin yanında sonra CHP ile birleşip çatı aday gösterip bir kez Suriye Türkmenlerine yardım konusunda bizim yanımızda olmadın? Evet yeni bir Ortadoğu anlayışımız var. Bizim anlayışımız yeni bir kardeşlik coğrafyasıdır. Evet karşı çıkanlar olacaktır ama biz Ortadoğu'daki kardeşlerimizin acısına sahip çıkmaya ve onlarla birlikte bu tarihi yürüyüşü yapmaya kararlıyız. Bu ülkenin geleceği ancak ve ancak 77 milyonun tek yürek ve tek bilek olması ile mümkündür. Onlar bölmeye tahrik etmeye devam edecek biz birleştirmeye bütünleştirmeye devam edeceğiz. Biz birlikte Türkiye'yiz.

81 VİLAYETİ GEZECEĞİZ

Gayet örnek bir teşkilat disiplini ile kongrelerimizi yürütüyor her yerde aynı heyecanı görmekten mutluluk duyuyoruz. O kadar büyük bir heyecan gördüm ki Zürih, Brüksel Berlin'de. İnşallah seçime kadar 81 vilayetin hepsine gideceğiz. Avrupa'da nerede vatandaşımız varsa gideceğiz.

AB, TÜRKİYE ÇOK GÜÇLÜ DİYE İSTEMİYOR


Avrupa Birliği bizim için stratejik bir hedeftir. Öyle ya da böyle herkesin bilmesini istediğimiz bir gerçek var. Türkiye Avrupa Birliği'nin öncüsü olacak, Avrupa kıtasının geleceği de biz olmadan yazılamaz. Çok iyi hatırlıyorum 2002'de iktidara geldiğimizde Avrupa'da şu konuşulurdu biz de bu tezi çürütmeye çalışırdık. Türk ekonomisi çok zayıf, AB'ye girerse bize yük olur deniyordu. Şimdi şu konuşuluyor 12 yıl geçti Türk Ekonomisi çok güçlü şimdi AB'ye girerse nasıl hazmedeceğimizi bilmiyoruz. İster alsınlar ister almasınlar biz güçlü olmaya devam edeceğiz. Eğer AB bir gün küresel güç olacaksa bunun yolu Türkiye'den geçer. Bunun geleceği Türkiye'de Ankara'da İstanbul'da yazılır. Bilsinler ki Türkiye AB üyesi olursa AB hiç bir şey kaybetmeyecek. Ama Türkiye AB üyesi olmazsa da bu yolunda devam edecek.

ÜLKEMİZE YÖNELİK KARA PROPAGANDA YAPILIYOR


Londra'da Davos'ta çok sayıda uluslararası finans kuruluşları ile görüştüm liderlerle görüştüm. Çok detaylı görüşmeler yaptık. Bu ziyaretlerin siyasi boyutu dışında G-20 dönem başkanı olarak yaptığımız toplantılar yatırımcı şirketlerle yaptığımız toplantılar sadece Londra'da 11 toplantı yaptım bir günde. Konferanslar verdik. Hedefimiz şuydu Gezi provokasyonu ile başlayan ve 1,5 yıldır ülkemize dönük tam bir kara propganda faaliyeti yapılıyor. Bunun üzerinden Türkiye'nin başarı hikayesi gölgelenmek isteniyor. Biz de dünyada seferberlik ilan ediyor ve Türkiye'nin başarısını herkese göstermeye devam edeceğiz. Bunların arkasında aslında İslam Dünyası'nda tek başarı hikayesi olan AK Parti'yi karalama düşüncesi var. İstiyorlar ki İslam Dünyası terörle anılsın. İslam Dünyası'nda kardeşlik için mezhep ayrımcılığına karşı İslam Dünyası'nın barış selamını dünyanın her yerine iletmeye devam edeceğiz.

CUMHURBAŞKANIMIZ İLE TAM BİR UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ


Dış ticaret açığımız 18 milyar dolar azaldı. İnşallah önümüzdeki dönemde reform faaliyetleri ile ülkemizin çıtasını daha da yukarıya çıkarmaya devam edeceğiz. Bütün mazlum milletler için Türkiye güzel örnek olma yolunda çabalırını sürdürmeye devam edecek. Türkiye önümüzdeki dönemde dünyada yatırımları en çok çeken ülkelerin başında gelecektir. Biz aydınlık geleceği birlikte kurmaya devam edeceğiz inşallah. Biz ülkemizin her bir köşesinde bu faaliyetleri yapıp vatandaşlarımızla buluşurken yatırım öncüleri ile bir araya gelirken Türkiye'de birileri Ankara'nın dar koridorlarında dar düşünceler içine girdiler. Cumhurbaşkanımız Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Cumhurbaşkanımız ile tam bir uyum içindeyiz ve bunun bozulmasına hiç bir şekilde izin vermeyiz. Bizim siyasetimiz vefa siyasetidir, bir dava kapsamında hareket ederiz. Biz bütün bu kadrolar olarak yola birlikte çıktık ve istikametimiz de bellidir. Bu istikametimiz Büyük ve Yükselen Güç Türkiye istikametidir. Cumhurbaşkanımızın bakanlar kuruluna ihtiyaç hissettiğinde başkanlık yapması anayasal yetkidir ve daha önce de yapılmıştır. Cumhurbaşkanımızın bizimle bu kadar yakın olmasından daha doğal bir şey yok. Kıskanmasınlar. Kimse her hangi bir şekilde Cumhurbaşkanımız ile benim aramda ihtilaf çıkacağı ve kriz oluşacağı onlara alan açılacağı umuduna kapılmasınlar. Buradan herhangi bir şekilde siyasi istismar konusu çıkarmaya sakın sakın kimse yeltenmesin.

DİĞER PARTİLER SUÇ İŞLEDİ


Benim 77 milyon yakınım var hiç biri özel değildir. Her hangi birisi yakınım derse yanlış yapar. Konya'ya da bütün güzel vilayetlerimize de selam olsun. Yine bir başka istismar konusu olarak da soruşturma komisyonunun genel kurulda oylanmasında spekülasyonlar var. Birincil mahkemede alınan takipsizlik kararının Genel Kurulumuzca da teyid edildiği anlamına gelir. Biz soruşturma komisyonu esnasında biz hiç kimseye ihsası reyde bulunmadık. Halbuki diğer partiler suç işledi ihsası reyde bulundular. Bir olayın olup olmadığını teyit etmek için vardır soruşturma komisyonu. Baştan kararınız belli ise neden o komisyona katıldınız? Oylamada da hiç bir şekilde baskı ve yönlendirme yapmadık. Ama diğerleri kendi aralarındaki çalışmalar ve baskı ile oy verdiler.

AK PARTİ'YE ZARAR VERMEK İÇİN HEPSİ YAN YANA

Nasıl bir koalisyon ile karşı karşıyayız. Hani şu karikatürü yayınlayan gazete varya hani ergenekona sahip çıkan o gazete varya bir kaç gündür dönemin savcısı, dönemin Başbakanı dedikleri kişi şuan dönemin Cumhurbaşkanıdır ama o savcı dönemin savcısıdır. Bu röportajı bir ibret vesikası olarak saklanmasını tavsiye ederim. Biz milletle beraberiz onlar ise sadece AK Parti'ye zarar vermek için bütün şer odakları yan yana. Bütün şer odakları yan yana olsun biz hayır yolundan ayrılmayacağız. Herhangi bir şekilde bunun ihtilaf olduğu konusunda da kimse spekülasyona kalkışmasın. Ak parti grubu doğru olanı yapmıştır. AK Parti grubu blok olarak davransaydı o zaman da talimatla hareket ettiler denilecekti. Ben de bu kararlarından dolayı tüm arkadaşlarımı takdir ve teşekkür ediyorum.

BİZ MÜJDELER VERDİK, ONLAR YAZAR KASA FIRLATTIRDI

İnşallah yarın son 7 eylem alanını ilan edeceğiz. Biz kararlı yürüyüşümüzü sürdürmeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın her birine müjdelerimiz olacak. Çalışan kadınlarımıza ve özellikle de yeni anne olmuş hanım vatandaşlarımıza müjdeler vermiştik. Esnaflarımızla buluştuk ve onlara dönük çok önemli müjdeleri kendileri ile paylaştık. Bu çerçevede inşallah kaybolmaya yüz tutmuş meslek alanlarında krediyi faizsiz veriyoruz. 3 Yıllık ustalık belgesine sahip olup yeni işyeri açanlara da 0 faizli kredi veriyoruz. İşte bereketlenen Türkiye bu. Biz iktidara gelmeden önce esnaflar yazar kasa fırlatıyorlardı. Şimdi binlerce esnafımız Ankara'da salonları doldurup hükümetimize teşekkür mesajlarını ilettiler. İsteriz ki büyük alışveriş merkezleri esnaf geleneğimizi tehdit altına alan yeni büyük binalar haline dönüşmesin her yerde esnaflarımız kendi mesleklerini sürdürme imkanını devam ettirsinler.

PEK ÇOK MÜJDELER VERDİK

Pirincin KDV'sini düşürdük, dönüm başına 10 TL desteği 15 TL'ye çıkardık. Mazot ve gübre desteğini arttırıyoruz. İlk defa bizim dönemimizde başlanan sertifikalı hibe desteğini fidan konusunda arttırıyoruz. Kırmızı mercimek, nohut, kuru fasülyeye verdiğimiz prim desteğini yüzde 100 arttırıyoruz. Meyve üreticilerimize sağladığımız fidan desteğini yüzde 50 arttırıyoruz. Süt ve et üreten işletmelere yatırım da hibe oranını yüzde 70'e çıkarıyoruz. Belediyeler, il özel idarelerinin yenilenebilir enerji yatırımlarını yüzde 100 hibe ile destek kapsamına alıyoruz. Tarım konusunda yeni bir hamle için çalışma başlattık. İki MHP'li bakan ve Kemal Derviş Dünya Bankası'na yazılan bir mektup var. Burada tarım desteğinin tamamının kaldırılacağına dair bir ibare var. Tarımsal gayri safii yurt içi hasıla MHP'de döneminde 23,7 milyar dolara düşmüştü. Bizim dönemimizde 61,8 milyar dolara çıktı. Onlar aldıklarının çok gerisinde teslim ettiler biz ise 3 misline çıkardık. Milli geliri 1064 dolara düştü MHP döneminde bizim dönemimizde en fazla tarım üretimi gerçekleştiren birinci ülke konumuna geldik. Türkiye'nin elde ettiği güç onların hayal bile edemediği bir güçtür.

DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

Tarım ve çiftçi işçilerimize tekrar söylüyorum önümüzdeki dönemde sizlere olan desteklerimiz devam edecek. Bugün tarım esnaf kesimi dışında önemli bir müjde de denizcilik sektörümüze. Deniz Ticaret Filo'muzu güçlendirmeyi ve ihracata yönelik gemi ihracatını arttırmayı planlıyoruz. Filomuzdaki 235 adet KOSTER'ler ömrünü tamamladı. bunu teşvik etmek amacıyla hurda desteği verme kararı aldık. Eski gemisini hurdaya vermek isteyenlere hurda değeri kadar ilave destek sağlayacağız. Önümüzdeki günlerde de iki sektörle ilgili önemli kararlar aldık. Bugün inşaat sektörleri ile bir araya geleceğiz. Ne ihtiyaç varsa bunları onlarla birlite görüşecek ve atılması gereken adımları da birlikte kararlaştıracağız.

HAZİRAN YAKLAŞTIKÇA OYUNLAR ARTACAKTIR

Onlar acaba Ankara'da acaba hangi oyunlarla AK Parti'nin hızını kesebiliriz diye düşünürken biz Türkiye'nin her yerinde vatandaşlarımızı nasıl buluştururuz Avrupa ile ilişkilerimizi nasıl geliştiririz çabasındayız. Onlar kara haberler veriyor biz müjdeler veriyoruz. Onlar oyunlar kuruyor biz ak bir geleceğe AK Parti kadroları ile yürüyoruz. Haziran seçimleri yaklaştıkça bu oyunlar artacak. Onların fitne çalışmaları artacak ve koalisyon kurarak AK Parti'yi başarısız kılmaya çalışacaklar. Bizler de onlara inat birliğimizi beraberliğimizi korumaya devam edeceğiz. Türkiye'nin her bir köşesine yayılmış o yiğit neferleri şimdikinden daha fazla çalışacaklar

Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Ahmet Davutoğlu konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN