Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paralel yapıya ait okullar ıslah edilecek'

Giriş Tarihi: 27.1.2015
'Paralel yapıya ait okullar ıslah edilecek'
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yurt dışındaki paralel yapıya ait okulların ıslah edileceğini söyledi. Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'na verilen arada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yurt dışındaki paralel yapı okulları ile ilgili sunum yaptığını belirten Arınç şunları söyledi:

GÜLEN'İN GÖLGE VALİLERİ - TIKLAYIN

SATIN ALINABİLİR: Yurtdışında, vatandaşlarımızın katkısıyla açılmış okullar var. Bunlar cemaat okulları olarak bilinirken, daha sonra Türkiye içindeki faaliyetlerinin paralel devlet yapılanması şekline dönüştüğünden hareketle yurtdışındakiler de Türkiye aleyhinde çalışmalar yapıyor mu? Bu konudaki bilgiler nedir? Bunlar da elbet bir potada toplandı ve ıslah edilmesi gerektiği üzerinde karara varıldı. Oradaki okulları kapatma yetkimiz yok. Hukuk içerisinde kalacağız. Şirketlerin devralınması veya satın alınması suretiyle bu okullardaki eğitim faaliyetlerinin devam etmesi düşünülebilir. Bunun dışındaki formüller de dikkate alınabilir.
ÜÇ FORMÜL: Meseleye üç boyutlu olarak bakıyoruz. Bir, mevcut okullarımızın kalitesinin artırılması, bulundukları ülkelerdeki fiziki ve eğitici imkanlarının yeniden desteklenmesi. İkincisi, okulların faaliyetlerinin aynı şekilde devralınmak suretiyle devam ettirilmesi. Üçüncü de yeni açacağımız okullar. Bir vakıf kurmak suretiyle, gönüllülük esasına dayanan bir eğitim olarak düşünüyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel yapıya ait okullar ıslah edilecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN