Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vaizlik sınavını, kıl payı kazanabilmiş

'nin arşivindeki belgelere göre, vaizlik sınavını kıl payı kazanabilmiş. Din İşleri Yüksek Kurulu da Gülen'le ilgili şu kararı almış: İlgili ayet ve hadisleri risalesine almamış. Konuyla alakasız sözler zikretmiş

Giriş Tarihi: 27.1.2015
Vaizlik sınavını, kıl payı kazanabilmiş
Hakkında "Terör örgütü kurmak ve yönetmekten" yakalama kararı çıkarılan 'le ilgili kırmızı bülten için çalışması sürerken, Diyanet İşleri Başkanlığı arşivinden çıkan çarpıcı belgelere SABAH ulaştı. 'da ikamet eden Gülen'e ait vaizlik sınav ve yeterlilik belgeleri Başkanlığı arşivinden soruşturma birimlerine gönderildi.

GÜLEN'İN GÖLGE VALİLERİ - TIKLAYIN

Antalya-imamiyla-chpli-baskanin-surpriz-bulusmasi">ANTALYA İMAMIYLA CHP'Lİ BAŞKANIN SÜRPRİZ BULUŞMASI - TIKLAYIN

KURUL: DİN BİLGİSİ YETERSİZ

Tarihe ışık tutacak belgelerde, 1942 doğumlu Fethullah Gülen'in 30 Mart 1958'de yani 16 yaşındayken dışarıdan ilkokulu bitirip diplomayı aldığı görülüyor. Diplomayı aldıktan 1 yıl sonra, 25 Mart 1959'da vaizlik imtihanına Kırklareli'de giren Gülen'in, Hadisifşerif'ten 8, Fıkıh'tan 8, Takrir'den 6, Ayetikerime'den 6 ve Fıkıh'tan 5 aldığı görülüyor.

İŞTE PARALEL YAPI'NIN 7 KATLI ŞER PİRAMİDİ - TIKLAYIN

TİB'DEKİ PARALEL DEŞİFRE OLDU - TIKLAYIN


50 tam puan üzerinden değerlendirilen sınavdan Gülen'in toplamda nacak 33 puan alarak orta düzeyde sınavı geçtiği dikkat çekiyor. Bu sınavdan 7 yıl sonra, 25 Mart 1966'da vaiz adayı olarak Din İşleri Yüksek Kurulu'na asaletinin tasdiki için Risale gönderiyor. Kurul uzmanları Gülen'in yolladığı Risaleyi inceliyor ve din bilgisinin yetersiz olduğuna hükmediyor.

GAZİ'DEN PARALEL'E KIYAK ABD GEZİSİ - TIKLAYIN

PARALEL YAPI CHICAGO TRIBUNE'Ü BÖYLE KULLANDI - TIKLAYIN


Din İşleri Yüksek Kurulu, 28 Nisan 1966'da Ali Rıza Hakses'in başkanlığında, üyeler Hüsnü Erdem, Şehit Oral, İsmail Ezherli, İbrahim Eken, Esat Kılıçer, Ahmet Baltacı, Hasan Ege'nin katılımıyla toplanıyor ve vaiz adayı Fethullah Gülen'in risaleleri için şu kararı veriyor:

"Adı geçen vaiz adayının gönderdiği Risale, tamime uygun bir şekilde olmadığı, mevzuu ile alakalı ayeti Kerime ve Hadis Şerifleri Risalesine almadığı gibi konu ile ilgisi bulunmayan sözleri de zikrettiği cihetle ilmi kifayetini belirtecek mahiyette bulunmadığından adaylığı müddeti sonuna kadar tamime uygun yeni bir Risale göndermesinin kendisine bildirilmesini uygun olacağına karar verildi."

KALP HASTALIĞI GEREKÇESİYLE İSTİFA
Vaiz olmak için defalarca girişimde bulunan Fethullah Gülen'in vaiz olduktan sonra ise 20 Mart 1981 tarihinde Çanakkale Müftülüğü'ne istifa dilekçesi yazdığı görülüyor. Dilekçesinde kalp rahatsızlığını gerekçe göstererek istifasını istediği dikkat çeken Gülen, 1999'da ABD'ye kaçarken de sağlık sorunlarını gerekçe göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vaizlik sınavını, kıl payı kazanabilmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN