: Paralel okulları kapatmayacağız

Prof. Dr. konuk oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika turunda paralel yapının okullarıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışma yaptığını söylemişti. O çalışmaların detaylarını Bakan Nabi Avcı açıkladı.

Giriş Tarihi: 29.1.2015 20:26 Güncelleme Tarihi: 29.1.2015 23:32
Nabi Avcı: Paralel okulları kapatmayacağız
Paralel yapının yurt dışındaki okulların akıbetine yönelik hükümetin yürüttüğü çalışmaları anlattı. "Okulları kapatmak gibi bir düşüncemiz yok" diyen Nabi Avcı paralel medyanın gazetecilik yapmadığını belirtti. Programda okullar ile ilgili bir anekdotu da paylaşan Avcı, zamanın da Maldivler'deki okul, Avustralya'ya satılmasın diye ülkenin milli eğitim bakanına kefalet verdiğini söyledi.

PARALEL MEDYA SÖYLEDİKLERİMİ ÇARPITTI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı paralel medyanın "Bakan eğitim sistemini yaz-boz tahtasına çevirdiğini itiraf etti" şeklindeki haberlerine tepki göstererek, algı operasyonu yapıldığını söyledi. Nabi Avcı; "Antalya'da Özel Okullar Birliği Derneği her yıl bir sempozyum düzenliyor. Eğitim dünyasının paydaşları bir araya gelerek tartışıyor. Bende açılış konuşmasını yaparken, 'gelecek çok muğlak bir perspektif, hiç kimse 50 yıl sonra ne olacağını bilemez.' dedim. Oradaki konuşmamda 10-20 yıllık öngörülerin nasıl boşa çıktığını anlattım. Çünkü dünya çok hızlı değişiyor. Pek çok parametre bir arada işliyor. Eğitim alanı en hızlı gelişen teknolojilerin olduğu alandır. Özellikle eğitim teknolojisindeki değişim çok hızlı artıyor. Dünyadaki değişime ayak uydurmak için kendi sistemimizde bir takım düzenlemeler yaptığımızda eğitimi yaz-boz tahtasına çevirmekle suçlanıyoruz. Oysa ki, tüm dünyada bu böyle... Teknolojik gelişmeleri yapabilmek için değişim yapmak zorundasınız. Birileri yaz-boz tahtası dese de biz değişiklik yapmaya devam edeceğiz. Paralel medya söylediklerimi çarpıtarak farklı anlamlara çekti. Biz değişim, dönüşüm yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

'PARALEL MEDYANIN YAPTIĞI GAZETECİLİK, HABERCİLİK DEĞİL'

Programda "dershanelerin dönüşümü" konusunda da son bilgileri paylaşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sürecin umduklarından daha kapsamlı ve hızlı yürüdüğünü belirtti. Avcı şunları kaydetti; "Yasayı yaparken, ilk müracaat edenlere daha çok teşvikler geliştirdik. Dershanelerden özel okula dönüşen işletmelere kolaylık sağlamak için yasayı çıkardık. İlk dönüşmek isteyenlere daha fazla avantaj sağlayalım ki, teşviğimiz tam olsun diye düşündük. İlk aşamada bu kadar çok sayıda ve dershanenin müracaat edemeyeceği sanılıyordu. Çünkü sektörde Anayasa Mahkemesi iptal kararı iptal verirse 'dönüşüme dur' denilecek şeklinde dillendiriliyordu. Şaya derken paralel yapının yayın organlarını kastediyorum. Yaptıkları gazetecilik, habercilik değil. Gazeteciliğin içinden gelmiş birisi olarak bunu söyleyebiliyorum. Fakat onların söylediği gibi olmadı. Özel okullar birliği de yapıcı bir tutum içinde yer aldı. Sektör buna olumlu yaklaştı. Şu anda dershanelerin toplamının yüzde 20'si dönüşmüş durumda. 1 Eylül'den sonra asıl büyük hızlanma başlayacak. Haziran ve temmuz aylarında dönüşüm talepleri artarak devam edecek. 1 Eylül'de dershane adına hiç kimse faaliyet yürütemeyecek."

'PARALEL YAPININ OKULLARINI KAPATMA DÜŞÜNCEMİZ YOK'

Nabi Avcı paralel yapının yurt dışındaki okullarına yönelik bakanlığın yaptığı çalışmayı da anlattı. Avcı, toplamda 160 ülkede 2000 civarında okul olduğunu söyledi. Bakan Avcı; "Pek çok sivil toplum kuruluşunun okulları var. Sadece paralel yapının kurduğu okulların dışında da okullar var. 160'a yakın ülkeyi kastediyoruz. Toplamda 2000 civarında okul var. Okul derken, sadece ana sınıfı, kreş, kurslar olan kurumlar da var. İçinde kültürel faaliyetler yapan kurumlar var. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler var. Yabancı sermaye ile sadece Türkiye'de özel okul yapılamaz. Türkiye'de bazı şartlar olduğu gibi her ülkenin kendine özgü şartları vardır. Dolayısıyla tek tip bir okuldan bahsetmiyoruz. Her birinin ayrı hukuki statüsü vardır. Biz karar verdik 'bütün bu okulları kapatıyoruz' falan böyle bir düşüncemiz yok." dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Nabi Avcı: Paralel okulları kapatmayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN