Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yargı engelleniyor! Böyle ülke yönetilmez"

Giriş Tarihi: 30.1.2015 00:47 Güncelleme Tarihi: 30.1.2015 10:08
Yargı engelleniyor! Böyle ülke yönetilmez

, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtadı. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

YARGI

ERDOĞAN: NETANYAHU YİNE RAHATSIZ OLACAK AMA...

Bedelini biz ödüyoruz, halayı onlar çekiyor - TIKLAYIN

Amerika'da padişahlık mı var? - TIKLAYIN

- Şu ana kadar 19 ülkeyi ziyaret ettim fakat devlet başkanlarıyla görüşmelerim 50'yi bulmuştum. Tabi bu arada bizim ülkemize gelen misafirlerimiz de var.

- Belediye başkanı olduğum zaman, bu konu gündeme geldiğimde de spekülasyonlar yapılıyordu, şimdi de yapılıyor. Özellikle birçok alışkanlıkları değiştirmeye veya reforme etmeye yönelik adımlar atarsanız, bunlar üzerinde muhakkak spekülasyonlar yaparlar. Bunu Turgut Özal Bey de gündeme getirmişti, Sayın Demirel de bahsetmişti. Birçok lider aslında ni gündeme getirmişti. Dünyada birçok devlet başkanlık sistemiyle yönetiliyor.


- Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarız, bunun üzerine düşünmemiz lazım. Çok başlılık süreci ağırlaştırıyor. Parlamento esaslı sistem uygulanıyor şu anda bizde. Ama başkanlık sisteminde de parlamento esaslı bir durum söz konusu.

- Başkanlık sistemi denetim esaslı olacak tabi ki. Denetleyen de parlamento olacak. Ama anayasayla başkana verilmiş olan bir yetki alanı var. Parlamentonun kendisine vereceği yetkileri kullanma hakkı olacaktır başkanın.

- Başkanlık sisteminde, çalışacağım adamı ben belirliyorum. Benle gelen benle gidiyor. Ama şimdiki sistemde bu böyle olmuyor. Benle gelen benle gitmiyor. Yargı bunu engelliyor.

- Şimdi kararlar alırken birini atarken bile 3 kişiden onay geçmesi gerekiyor ve sürekli engelliyor. Bizde yargı engelliyor. Böyle ülke yönetilmez ki... Benim için parlamenter sistemin en büyük eksikliğidir.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Yargı engelleniyor! Böyle ülke yönetilmez"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN