Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O bavuldan çıkan 19 CD davalık oldu

nda delil kabul edilen 19 adet CD için "gerçektir" şeklinde rapor veren 3 bilirkişi hakkında, görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı

Giriş Tarihi: 31.1.2015
O bavuldan çıkan 19 CD davalık oldu
nda delil CD'leri inceleyerek "gerçek" oldukları yönünde hazırlayan ve çok sayıda kişinin tutuklanmasına yol açan 3 çalışanı hakkında, görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, TÜBİTAK'ta görevli bilirkişiler Tahsin Türköz, Erdem Alparslan ve Hayrettin Bahşi'nin rapru eksik ya da yanlı düzenledikleri iddia edildi. 3 TÜBİTAK uzmanı, gazeteci tarafından bavul içinde teslim edilen deliller arasında yer alan CD'lere dayanarak, Balyoz davasında 2010'da gerçekleştirilen tutuklamalara delil teşkil eden bilirkişi raporunu hazırlamıştı. Balyoz davası kapsamında tutuklanarak bir süre cezaevinde kalan ve 16 yıl ceza alan Doktor Deniz Kurmay Albay Ali Yasin Türker, Balyoz davasının delilleri arasında bulunan 19 CD'nin içerisindeki bilgi ve belgelerin gerçek olup olmadığını inceleyen ve oluşturulma tarihinden sonra ekleme yapılmadığı yönündeki 19 Şubat 2010 tarihli raporu veren Tahsin Türköz, Erdem Alparslan ve Hasyrettin Bahşi hakkında, bilirkişilik görevini kötüye kullandıkları gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunda, söz konusu bilirkişilerin yeterli bilgiye sahip olmadan taraflı rapor hazırladıkları ve kendisi ile birlikte çok sayıda kişinin haksız olarak tutuklanmasına yol açtığı iddia edilmişti.

GÜLEN OKULLARI İÇİN MEB'DEN İLK HAMLE - TIKLAYIN

PARALEL ÇETEDEN BEL ALTI HİZMETİ! - TIKLAYIN

5 RAPOR AKSİNİ SÖYLEDİ

Müşteki avukatları, savcılığa söz konusu 19 CD ile ilgili 3 ayrı uluslararası bilişim şirketi (CIA, Bilgisayar Tahkikat Kurumu ve Cyber Dılıgence) ve Askeri Savcılık raporunu delil olarak sundu. Bu raporlarda, CD'lerin gerçek olarak kabul edilemeyeceği belirtilirken, TÜBİTAK tarafından hazırlanan bir başka raporda ise CD'lerde yer alan dokümanların orijinal olup olmadığının ancak bu dokümanların hazırlandığı bilgisayarların incelenmesi halinde mümkün olabileceği vurgulandı. TÜBİTAK'ta Bilişim Sistemleri Grubu'nda araştırmacı olarak görev yapan Erdem Alparslan ve aynı kuruma bağlı BİLGEM'in UAKAE bölümünde başuzman olarak çalışan Tahsin Türköz ve Hayrettin Bahşi, savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla sorgulandı.

DOSYALAR ODATV'YE VİRÜSLE YERLEŞTİRİLDİ - TIKLAYIN

KARARTILAN UTANÇ DOSYASI RAFTAN İNDİ - TIKLAYIN

SUÇLAMAYI REDDETTİLER
Şüpheliler ifadelerinde, suçlamaları kabul etmediklerini, kendilerine bilirkişilik görevi uyarınca incelemeleri için teslim edilen CD'leri uzmanlık alanları çerçevesinde inceleyerek rapor düzenlediklerini belirtti. Savcılıksa şüphelilerin, eksik ve yanlı rapor düzenlemek suretiyle bilirkişilik görevini kötüye kullanmak suçunu işlediklerine dair elde edilen deliller çerçevesinde yargılanmaları gerektiğine karar verdi. İddianame asliye ceza mahkemesine gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O bavuldan çıkan 19 CD davalık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN