'da bütün yollar o isme çıkıyor

İmtiyazlı ortaklardan 132’sine ait bilgileri gizlediği için el koyulan ’nın kolları, paralel yapının değişik sektörlerde faaliyet gösteren onlarca şirketine uzanıyor. Akbulut Grubu’ndan gazetesine, Kaynak Holding’den Surat Yayıncılık'a kadar uzanan ortaklık ilişkileri dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 5.2.2015 09:40 Güncelleme Tarihi: 5.2.2015 14:36
Bank Asya'da bütün yollar o isme çıkıyor
Uzun süredir kamunun denetim kurumlarının şeffaflık çağrılarını yerine getirmeyen ve başına buyruk hareket ettiği ifade edilen 'nın yönetimine önceki gece el konulmasının ardından gözler, bankayla ilişkisi bulunan paralel yapıyı ayakta tutan büyük gruplara çevrildi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, uzun süredir mali sıkıntılar yaşayan Bank Asya'nın yönetimine atadığı 9 kişilik yeni yönetimini karmaşık bir ilişkiler bekliyor.

BUNLAR GÖRÜNEN ORTAKLAR

Basından, yayıncılığa, eğitimden inşaat ve tekstile kadar uzanan onlarca şirket arasındaki ilişkiler ağını Bank Asya'nın ortaklık yapısından yola çıkarak mercek altına aldık. Hisselerinin yüzde 54'ü halka açık olarak borsada işlem gören Bank Asya'nın görünür diğer ortakları sırasıyla Ortadoğu Tekstil, Forum İnşaat, Osman Can Pehlivan, Surat Basım Yayın, Abdülkadir ve BJK Tekstil olarak sıralanıyor.

MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜNDE NE VAR?

Banka'nın ana hissedarlarından olan Ortadoğu Tekstil ile BJ Tekstil Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı 'un yaptığı Akbulut Grubu'nun iştirakleri olarak dikkat çekiyor. Bu iki iştiraki üzerinden Bank Asya'nın yüzde 7,15'ine sahip olan Ali Akbulut, geçen yıla kadar Gazetesi'nin İmtiyaz Sahibi olarak görev yaptı. Akbulut'un yakın zamana Feza Gazetecilik'te yüzde 25 hissesi vardı. Uzun yıllar zaman gazetesinin İmtiyaz Sahibi olarak gazetenin künyesinde adı geçen Ali Akbulut, Bank Asya'nın zayıflama sürecine girmesiyle birlikte Zaman Gazetesi'nden ayrıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya'da bütün yollar o isme çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN