Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'dan atama ve 17 yeni mahkeme

HSYK'dan atama ve 17 yeni mahkeme

HSYK, bazı mahkemelerin hâkimlerini değiştirirken, 17 yeni sulh ceza hâkimliği kurdu. Futbolda şike, Çarşı, Dink ve böcek gibi kritik davalara bakan mahkemelere ise yeni hâkim atandı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) adli ve idari yargıda bazı mahkemelerin hâkimleri değiştirilirken, İstanbul'da 7, İzmir'de 3, Diyarbakır'da 2, Ankara, Adana, Kayseri, Konya ve Mersin'de 1'er olmak üzere toplam 17 yeni sulh ceza hâkimliği kuruldu. Kararname kapsamında, "Futbolda şike" ve "Çarşı grubunun yargılandığı Gezi Parkı" davaları gibi önemli davalara bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Metin Tamirci ile üye hakim Fatma Altun Şahin'in görev yerleri değiştirildi. Tamirci, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı, Şahin ise İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi olarak atandı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na ise İstanbul 11. Asliye Ceza Hâkimi Ahmet Civelek atandı.

DİNK HÂKİMİ DEĞİŞTİ

HSYK seçimlerinde Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nden (YARSAV) aday olan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Bağarkası, İstanbul 85. Asliye Ceza Mahkemesi'ne atandı. 17 ve 25 Aralık soruşturmaları sırasında "Poyrazköy" ve "Mısır Çarşısı" davalarına bakan 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinden alınarak 40. Asliye Ceza Mahkemesi'ne atanan Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, bu kez 21. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'nda görevlendirildi. Hrant Dink cinayeti davasına bakan ve yakın zamanda yaş haddinden emekli olması beklenen İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tevfik Güngören'in yerine ise İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nden ayrılan Ahmet Tokat getirildi. İstanbul 13 ve 14. ağır ceza mahkemeleri, terör ve örgütlü suçlar, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de "uyuşturucu ticareti" suçlarına yönelik davalara bakmak için ihtisas mahkemesi olarak görevlendirildi. HSYK eski 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, İstanbul Anadolu 3. İş Mahkemesi'nde, HSYK eski 2. Daire Başkanı Nesibe Özer Küçükçekmece 1. Çocuk Mahkemesi'nde, HSYK eski üyeleri Ahmet Kaya Ankara Batı 3. Tüketici Hakimliği'nde, Teoman Gökçe ise Ankara Batı İcra Hakimliği'nde görevlendirildi.

'BÖCEK'TE YENİ HÂKİM
Ankara'da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili davaya bakan Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına Ankara Hakimi Namık Özdemir getirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak'ın da aralarında bulunduğu 18 polisin yargılandığı "usulsüz dinleme" davasına bakan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na, 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hüseyin Karamanoğlu yetkilendirildi. 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na Ankara Hakimi Musa Yeşil görevlendirildi. Ankara Hakimi Selfet Giray, MİT ve Emniyet'in dinleme taleplerini karara bağlayan 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'dan atama ve 17 yeni mahkeme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN