Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM'de başkanlık seçimi bugün yapılacak

Giriş Tarihi: 10.2.2015
AYM'de başkanlık seçimi bugün yapılacak

Desteklediği adayın kazanamayacağını düşünen Başkanı 'ın geçtiğimiz cuma süresiz ertelediği başkanlık seçimi bugün yapılacak

'ne bugün başkan seçiliyor. Anayasa Mahkemesi Başkanı , geçtiğimiz cuma günü seçimi süresiz ertelemişti. Kulislere yansıyan bilgilere göre Kılıç, desteklediği ismin seçilemeyeceğini düşündüğü için seçimi erteledi. Ancak AYM Başkanı'nın erteleme gerekçesi olarak üyelere "yeterince hazırlanamadık" dediği öğrenildi. 17 kişinin oy kullanacağı seçimin "hazırlanamadık" diye ertelenmesi bazı üyelerin tepkisine neden olurken, Haşim Kılıç'ın karar değiştirerek seçimin bugün yapılacağını duyurması dikkat çekti. Kılıç süresiz ertelediği için seçimin ne zaman yapılacağı öngörülemiyordu.

KALELİ İÇİN KULİS

Başkan Kılıç cuma günü seçimi süresiz erteleyince tepkileri üzerine çekmiş, AYM kulisleri hareketlenmişti. AYM kulislerine göre Kılıç seçimi, desteklediği aday Serruh Kaleli'nin seçilemeyeceğini anlayınca erteledi. Seçim öncesinde yapılan değerlendirmelerde Zührü Arslan'ın 11, Kaleli'nin ise 6 oy alacağı bir denge ortaya çıktı. Bu dengeye göre Kılıç'ın başkan olmasını istediği Kaleli, seçilemiyordu. Kaleli için yapılan kulislerde, yaş haddi nedeniyle Kaleli'nin görev süresinin kısa olacağı, bu kısa sürede Aslan'ın başkanvekilliği yapıp tecrübe kazandıktan sonra AYM Başkanı yapılması gibi öneriler getirildi. Ancak üyelerin bu konuda ikna edilemediği belirtiliyor.

İSTİFA NOKTASINA GELDİ
Kulislere yansıyan bilgilere göre Kaleli'ye oy vermeyen, Arslan'ı destekleyen AYM üyeleri üzerinde yapılan kulis faaliyetlerinde özellikle iki üyenin görüş değiştirmesi için büyük çaba harcandığı öğrenildi. Kulis faaliyetlerinden rahatsız olan bazı üyelerin istifa noktasına geldiği belirtildi. AYM kulislerine göre, Haşim Kılıç'ın başkan olmasını istediği AYM Başkan Vekili Serruh Kaleli, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından AYM'nin aldığı YouTube, Twitter gibi kararların perde arkasında önemli rol oynadı. AYM'de yeni başkan, genel kurulun 17 üyesi arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 9 oyla, dört yıl için seçilecek.

YARGITAY'DA DA SEÇİM

Emekli olan Ali Alkan'dan boşalan Yargıtay Başkanlığı için de bugün 5 adayın katıldığı seçim yapılacak. Kulislerde, seçimi 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in kazanmasına kesin gözüyle bakıldığı konuşuluyor. 516 üyeli Yargıtay'da salt çoğunluğa, yani 258 oya ulaşan isim Yargıtay Başkanı olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'de başkanlık seçimi bugün yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN