Aday adaylığı için istifalar peş peşe geldi

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Aday adaylığı için istifalar peş peşe geldi

Meclis'i hedefleyen bürokratların istifa süreleri dün sona erdi. İstifa edenler arasında 12 bakan yardımcısı da yer aldı

Haftalardır konuşulan ve birçok bürokratın istifa ederek Meclis'e gireceği iddiaları dün netlik kazandı. Akşam mesai saatine kadar birçok üst düzey yönetici, görev yaptıkları devlet kurumundan istifa ederek milletvekilliği için aday adayı olduklarını açıkladı. İstifa eden bürokratların çoğunluğu AK Parti'den aday olduklarını açıklarken, istifa edenlerin arasında Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AB Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur da yer aldı.

A TAKIMI İSTİFA ETTİ

Bakanlıklardaki istifalar kadar, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun A Takımı'ndan da istifalar geldi. Davutoğlu'nun başdanışmanlarından Taha Özhan, Ertan Aydın, Vedat Bilgin, Emine Nur Günay ve Ali Sarıkaya istifa etti. Ertan Aydın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde de danışmanlık görevi yapıyordu. MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin danışmanlığını yapan Vedat Bilgin de, Davutoğlu'nun başdanışmanı olarak görev yapıyordu. Başbakanlık Ekonomik Sosyal ve Kültürel İşler Başkanı Kasım Bostan, Başbakanlık Müşaviri Mahmut Turunç ve Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Özen de görevinden istifa etti.

FURKAN'IN BABASI DA ADAY
İstifa edenler arasında Mavi Marmara saldırısı sırasında şehit düşen Furkan Doğan'ın öğretim üyesi babası da yer alıyor. Erciyes Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olan Ahmet Doğan da istifasını sunarak, AK Parti'den aday adayı oldu. Ayrıca İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga, Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe de istifa eden akademisyenler arasında yer aldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başörtüsü ile ilgili başvuru yapan Leyla Şahin ve merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun kardeşinin oğlu Mustafa Afşin Yazıcıoğlu da milletvekilliği için istifa etti. Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da istifa eden isimler arasında yer aldı. Ayrıca 2002 yılından bu yana TCDD Genel Müdürü olan Süleyman Karaman ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan'ın istifası da Başkent'te büyük yankı buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aday adaylığı için istifalar peş peşe geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN