Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstifaya zorlanan hâkime hanım yeniden kürsüde

'nın zulüm yapıp hâkimlikten istifa etmesine neden olduğu , 'nın onayıyla mesleğine geri döndü. Aksu, "Mesleğe yeni başlamış gibi heyecanlıyım" dedi

Giriş Tarihi: 11.2.2015
İstifaya zorlanan hâkime hanım yeniden kürsüde
Paralel'in kontrolündeki tarafından aldığı sağlık raporu gerçekçi bulunmayıp sürüldükten sonra beyninden ameliyat olup meslekten istifa eden 20 yıllık hakim , yeniden görevine döndü. 'nın hayatını kararttığı onlarca yargı mensubundan biri olan hakim Aksu'nun hikâyesi, Amasya Başsavcısı olan eşi Hüseyin Aksu'ya, 2010 HSYK seçimleri öncesi hâkim ve savcılara baskı kurarak seçimlerde "belirli adaylara" oy vermesini istemesiyle başladı. Aksu bu isteği reddedince zulüm başladı. Seçimlerden sonra Hüseyin Aksu, İstanbul Üsküdar'a düz savcı, Ayşegül Aksu ise iş hâkimi olarak atandı. Aksu'ya boyun fıtığı tedavisi nedeniyle aldığı raporların sahte olduğu iftirası atıldı. 7 ay sonra ise karı- koca Gaziantep'e sürgün edildi. Gaziantep'te boyun ağrıları artan Ayşegül Aksu beyninde ur olduğu gerekçesiyle ameliyat oldu. 45 günlük raporu bitince 20 yıllık mesleğinden istifa ederek avukatlık yapmaya başladı. Eşiyse 2 yıl Gaziantep'te kaldıktan sonra geçen yaz Gebze'ye atandı.

O MEKTUBUN ALTINDAN 'PARALEL BAĞIŞ' ÇIKTI - TIKLAYIN

YÜKSEK YARGI BAŞKANLARINI SEÇTİ - TIKLAYIN

ÇOCUKLARIMIZI ÖZLEDİK
2014 seçimlerinin ardından HSYK'nın yapısı değişince Ayşegül Aksu için de bir umut ışığı doğdu. Paralel'den temizlenen yeni HSYK, Aksu'nun mesleğe dönüş talebini kabul etti. Aksu, İstanbul 5. İş Hâkimliği'ne atandı. 3 yıl aradan sonra yargıçlığa geri dönen Aksu, yaşadığı kabus dolu günleri SABAH'a anlattı. Aksu, "Üç çocuğuma hasret bıraktılar. Kızımın üniversite sınavı sırasında ben ameliyat masasındaydım. Sınavlara hazırlanamadı ve 1 yılı kayboldu. Çocuklarımız mağdur edildi. Yaklaşık 4 yıl babalarını doğru düzgün göremediler. Paralel Yapı hem bizim hem de çocuklarımızın hayatını kabusa çevirdi" dedi. Hâkim ve savcının bağımsızlık teminatı ortadan kalktığı için istifa ettiğini belirten Aksu, "Bir yargıç görev yaptığı yerde süresi dolmadan gönderilemez. Ayaklarına dolaştık o yüzden de bizi ordan oraya sürgün ettiler. Önceki HSYK aynı kafada, aynı zihniyetin oluşturduğu İbrahim Okur'un talimatlarının dışına çıkmayan bir kuruldu. Adalet bitmek üzereydi. Toplumda hukuka bakış açışı değişti. Hukuk içerisindeki durum giderek tehlikeli bir durum alıyordu" diye konuştu. Aksu, sanki mesleğe yeni başlamış gibi heyecanlı olduğunu belirterek, "Çok büyük bir mutluluk içindeyim. Bir hâkimin bağımsız olduğu yer kürsüdür. Kürsüde insanlarla yüz yüze gelip yüzlerindeki adalet bekleyen ifadeyi görmek anlatılır gibi değil. Şimdiki HSYK'dan ders alsınlar. Adalet ve hukuk nasıl işliyor görsünler" dedi.

İHANETLE MÜCADELE ABD'YE TAŞINIYOR - TIKLAYIN

DAVUTOĞLU'NUN EŞİNİ DE DİNLEMİŞLER - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstifaya zorlanan hâkime hanım yeniden kürsüde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN