Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan 120 bin kişiye iş müjdesi

Giriş Tarihi: 12.2.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 12.2.2015 17:59
Davutoğlu'ndan 120 bin kişiye iş müjdesi

3. Havalimanı'nda çalışmaları yerinde inceledi.

Davutoğlu, 3. havalimanı incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, dünyanın en büyük havalimanı olacağına vurgu yaparak "29 Ekim 2017'de açılış yapmayı umuyoruz ve proje bittiğinde 120 bin kişiye iş imkanı verilecek. İsmi hakkında ise henüz net bir karar verilmedi" dedi.

Başbakan , 3. havalimanı projesinin topografik açıdan en doğru yerde gerçekleştirildiğini belirterek, "Bu alan yıllardın madencilik faaliyetleri kapsamında adeta delik deşik edilmiş. Bu doğallıktan uzaklaşan maden aktiviteleri dolayısıyla bozulmuş zeminin düzeltilmesi ve doğal özelliğine dönmesi söz konusu olacak. Bu proje bir orman alanının havaalanına dönüşmüş değil, topografyası bozulmuş bir alanın eski niteliğine dönüştürülmesi olacak"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı. Lütfi Elvan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte 3. Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu.

Firma yetkililerinden proje ile ilgili bilgi alan Davutoğlu, ardından basın toplantısı düzenledi.

3. Havalimanı projesinin Türkiye'nin yükselen ekonomik gücünü yansıtması bakımından gurur verici olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Dünyada bu çapta bir proje şu anda yürümüyor. Dünyanın en büyük projelerinden birisi Türkiye'de gerçekleşiyor. İstanbul için gurur verici. İstanbul'un bu merkezi konumu uluslararası havacılık anlamında da en önemli bir merkez haline dönüşme istidadı gösteriyor" diye konuştu.

"İSTANBUL ULUSLARARASI HAVACILIKTA YÜKSELEN BİR ŞEHİR"


Ülkelerin kalkınmışlık göstergelerinden birisinin de havalimanları olduğuna değinen Davutoğlu, "İstanbul bu anlamda son dönemde gerek ekonomik ve siyasi aktivitelerin merkezi olarak, gerek THY'nin olağanüstü performansı ile Uluslararası havacılıkta yükselen şehirlerinde biri oldu. Dünyada da uluslararası havacılık merkezlerinin batıdan doğuya doğru kaydığını görüyoruz. Bu kayışa paralel şekilde İstanbul'da bu havalimanının inşa ediliyor olması vizyonel yaklaşımın önceden ortaya konduğunun işareti" şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan 120 bin kişiye iş müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN