HDP'den olay çıkartacak teklif!

Giriş Tarihi: 12.2.2015 16:12
HDP'den olay çıkartacak teklif!

HDP'li Çelik, Türkiye'nin tek merkezden yönetimi yerine 26 bölgesel yönetimle kendi kendisini yönetmesini savunduklarını söyledi.

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Demokratik Özerklik ve Özyönetim" adlı kitabını tanıttı.

Kitapta, demokratik özerklikten ne anlaşılması gerektiği konusunu irdelediğini belirten Çelik, "Bizim demokratik özerklikten anladığımız şey, etnik kimliğe, coğrafi sınıra indirgenmeksizin, demokratik ulus eksenli yeni bir zihniyetle, toplumun çoklu kimlik ve kültürünün bir arada yaşaması projesidir" dedi.

Türkiye'nin tek merkezden yönetimi yerine 26 bölgesel yönetimle kendi kendisini yönetmesini savunduklarını anlatan Çelik, bunun Türkiye'nin demokratikleşmesinin de yolunu açacağını savundu.

Çelik, şunları söyledi:

"Bölge halkları kendi kendisini yönetirken, bu 26 bölge; savunmada, diplomaside ve maliyede Ankara'ya eşit olarak bağlı halkalar sistemiyle birbirini besleyen, tamamlayan, parça-bütün ilişkisiyle var edileceklerdir.

Bu proje, toplumsal problemlerimizin çözümünün kansız, şiddetsiz çözümünün projesidir. Bu projede herkesinin kazanımı, karı vardır. Bu proje, savaştan beslenenlerin hoşuna gitmeyebilir."

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, hükümetin çözüm süreci konusunda samimi olmadığını, atması gereken adımları atmadığını ileri sürdü. Çelik ayrıca, söz konusu sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesini istediklerini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'den olay çıkartacak teklif!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN