Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Silahı bırakıp siyaseti benimsemeliyiz'

Başbakan Davutoğlu: Artık hangi görüş olursa olsun, demokratik siyaseti benimsemesi ve silahlı mücadeleden uzaklaşması lazım. Bu açık irade ortaya çıktığında demokratik siyasetin alanı da genişleyecek

'Silahı bırakıp siyaseti benimsemeliyiz'
dün ve 'da 5. olağan il kongrelerine katıldı. Davutoğlu, Ordu'da gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin soruları üzerine şunları söyledi: "Çözüm süreci 10 yıldır nihayete eriştirmek istediğimiz milli bir projedir. Son iki yıl içinde önemli bir ivme kazandı. Ama 2013 Mayısı'nda tam da silahlı unsurların Türkiye'yi terk etmesi beklentisi oluşmuşken, önce Gezi olayları sonra birçok komplo girişimleri, 17-25 Aralık aksamalara yol açtı. 6-7 Ekim olaylarının olumsuz etkileri aşıldıktan sonra, biz yasanın gerektirdiği çözüm süreci kurullarını oluşturduk ve bu konularda mesafe kat edilmesi için çalışmaları sürdürdük. Artık özellikle de Türkiye'de bütün siyasi görüşlerin rahatlıkla katılabildiği, serbest seçimlerin gerçekleşebileceği bir ortama girmişken beklentimiz ve olması gereken şey, Türkiye'de artık hangi görüş olursa olsun, demokratik siyaseti benimsemesi ve silahlı mücadeleden veya silahlı yöntemlerden tümüyle uzaklaşması lazım. Bu açık irade ortaya çıktığında Türkiye'de demokratik siyasetin alanı da genişleyecek, her şey çok daha rahat konuşulur hale gelecek. Ama 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi tekrar provokatif şiddet ortamına dönülmesi yönünde bir eğilim olursa tabii bu konuda tavrımız da açık ve nettir." Başbakan Davutoğlu'nun il kongrelerinde yaptığı konuşmalardan satırbaşları ise şöyle:

CHP LİME LİME DÖKÜLÜYOR: Kılıçdaroğlu'nun partisi lime lime dökülüyor. Her gün birileri istifa ediyor. Birileri parti değiştiriyor. Şişli Belediyesi'ni dahi çözemediler. Kılıçdaroğlu'na vurduğumuzda Pensilvanya dinliyor. Pensilvanya'ya vurduğumuzda Kılıçdaroğlu dinliyor. Bunları birbirinden ayırt etmek mümkün değil. Ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli ne Demirtaş ne de Pensilvanya'nın tuzakları, Türkiye'nin hayallerinin gerçekleşmesine engel olamayacak.

BONZAİN BAHÇELİ, BONZAİ KILIÇDAROĞLU: İç Güvenlik Paketi'ni Meclis'e sunduk diye hepsi sinir uçlarına dokunmuşcasına ayağa kalkıyorlar. Diyorlar ki "Bu paket özgürlükleri kısıtlayacak." Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş, eğer paketi okuduysanız, söyleyin sizi rahatsız eden ne var? Ama Pensilvanya'dan gelen talimatla hareket ediyorsanız o sizin bileceğiniz bir şey. Molotof kokteyli ile kimse gösteri yapamayacak. Bunun nesine karşı çıkıyorsun Kılıçdaroğlu ya da Bahçeli ya da Demirtaş? Bu pakette bonzai kullananlara da uyuşturucu muamelesi yapılacak. Eğer Meclis'te bu yasayı engellemeye kalkarlarsa hepsine "bonzai taraftarları" diyeceğiz, Bonzai Bahçeli, bonzai Kılıdaroğlu, molotof Bahçeli, molotof Kılıçdaroğlu. Unvanları bu olacak. Bu hafta, herkes bir sınav yaşayacak. Kim Vandalların yanında kim karşısında ortaya çıkacak.

"KARADENİZ'İ DÜNYAYA AÇACAĞIZ"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ordu'da yaptığı konuşmada Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı'nı (DOKAP) açıkladı. Konuşmasında Türkiye'nin son 12 yılda, Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma hamlelerini gerçekleştirdiğini vurgulayan Davutoğlu şun bilgileri verdi:
DOKAP, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerini kapsıyor. Yani Sarp Kapısı'ndan, Samsun'a kadar olan sınır ve arkasında Bayburt ve Gümüşhane de olmak üzere bütün bu havzanın birlikte kalkınmasını planlamak üzere bu Doğu Karadeniz bölgesiyle ilgili 2023 planımızı ortaya koyuyoruz. Türkiye'de 60'lı, 50'li yıllardan bu yana yaşanan dengesiz bölgesel göçleri durduracak, hatta her bölgeye uygulayacağımız bölgesel kalkınma planları ve teşvik programlarıyla geriye göçü ya da belli bölgesel ekonomik çekim havzaları oluşturmak suretiyle daha dengeli bir ekonomik kalkınmayı sağlamak. Diğer bir önemli hedefimiz de değişik gelir grupları arasındaki gelir farklarını giderecek, bütün toplumumuzun eşit oranda pay almasını sağlayacak bir sosyal adalet perspektifini ortaya koymak. Önümüzdeki dönemde Batı Karadeniz'le ilgili de böyle bir çalışma yapmayı planlıyoruz.
2013'te yüzde 6.7 olan bölgedeki işsizlik oranını, 2018'de yüzde 4.7'ye düşürmeyi amaçlıyoruz. Yüzde 47.6 olan istihdam oranını yüzde 51.1'e ulaşmasını hedefliyoruz. Yeşil Yol da bizim için çok önemli bir proje. 8 ili birbirine yaylalarla bağlıyıp turizm hattı kuşağı oluşturacağız. İşhan Kilisesi restorasyonu, Trabzon Ortahisar sokak sağlıklaştırma ve Sümela Manastırı çevre düzenlemesi işleri en kısa zamanda tamamlanacak. Milli Park projelerini geliştirecek, bu kapsamda Trabzon Altındere Vadisi, Artvin Hatila Vadisi Milli parklarının altyapı çalışmaları tamamlanacak. Doğu Karadeniz'in bu güzel yaylalarını, denizini, dağlarını, kültürel ve tarihi mirasını dünyaya açacağız.
Sınır Kapısı malum Türkiye- Gürcistan ilişkilerinin gelişmesiyle, Doğu Karadeniz'in nasıl olumlu etkilendiğini hepimiz biliyoruz. Şimdi, Muratlı Sınır Kapısı'nın açılmasını sağlayacağız. Ordu- Giresun Havalimanı bu yıl hizmete girecek. Ben ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışta bulunacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Silahı bırakıp siyaseti benimsemeliyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN