Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte 'nın çevre katliamının belgesi

Giriş Tarihi: 17.2.2015
İşte Koza'nın çevre katliamının belgesi

'ya yakınlığıyla bilinen 'in 'deki Altın Madeni'nde, havaya püskürtülerek çevreye kanserojen madde yayılıyor. Uzmanlara göre ise bu 'cinayet girişiminden farksız'

Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen 'e ait 'deki Mastra Altın Madeni'nde yaşanan çevre katliamı belgelendi. Atık havuzunun kenarlarına yerleştirilen borularla havuzdan çekilen , havaya püskürtülüyor. Köylülerin geçen yıl kaydettiği görüntülerde, bu işlem gerçekleştirilirken zehirli suyun yol üzerinden kenardaki kanallara dolarak etrafa yayıldığı görülüyor.

'TAM BİR CİNAYET GİRİŞİMİ'

Köylüler, maden üretiminin devam ettiği 5-6 yıl boyunca siyanürlü hurda tahtaların da Aymuhal mevkisinde yakıldığını belirtiyor. Hem püskürtme hem de siyanürlü tahta hurdaların yakılarak yok edilmesi işleminin defalarca gerçekleştirildiği öğrenilirken çevreciler de bu görüntülerle Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Jeoloji Mühendisi Tahir Öngür, siyanürü havaya püskürtme işleminin dünyada örneği olmadığını belirterek şunları anlattı: "Atık suların nasıl deşarj edilebileceğine dair Çevre Bakanlığı'nın yönetmeliği var. Oradaki limitleri aşan bileşenleri olan siyanürlü suyun yüzeysel ortamlara akıtılması yasak. İçinde büyük çoğunluğuyla kanser yapıcı, çevredeki yaşamı olumsuz etkileyen kurşun, krom, kadmiyum ve arsenik gibi bileşenler var. Bu şekilde havaya püskürtülünce bir yerde tekrar yeryüzüne düşüyorlar. O zaman bütün bitkilerin yapraklarında, canlıların ciltlerinde, tüylerinde, kulaklarında, nefes aldıkları için de solunum yollarına yayılıyor. Bu, çevre için de insan sağlığı için de tam cinayet girişimidir."

'BİZİ ÖLDÜRECEKLER'

Mastra köyünün eski muhtarı Alim Dabağ ise madende siyanürlü tahta hurdalarının defalarca yakıldığını belirterek, "Bunlardan çıkan siyah duman gökyüzüne yayıldı. Ayrıca dışı lastik içi çelik hortumlar, plastikler ne varsa köyün harmanında yakıldı. Atık havuzunun dibinden sızan zehirli atık su geceleri maden yöneticilerinin talimatıyla, Kara Mustafa Deresi'ne bırakılıyor. Bizi öldürecekler" dedi. Gümüşhane'ye 22 kilometre uzaklıkta Mastra köyünde 8 yıl önce kurulan ve bu güne kadar 18 ton altın çıkarılan tesis, Koza madencilik tarafından geçen yıl, madencilik sektöründeki kısıtlamalar bahane edilerek kapatıldı. Madende şu anda sadece açık alanda çalışmalar yürütülürken işçilerin çoğu da çıkartıldı.

CHP İLE PARALEL YAPI'NIN TELEKULAK İTTİFAKI! - TIKLAYIN

PARALEL'İN TUTTUĞU SES KAYITLARINI O YOK ETTİ - TIKLAYIN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Koza'nın çevre katliamının belgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN