Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alacakaranlık günleri geçti

"Küçük hesaplar peşinde koşanlara, üç beş molotofla ülkenin istikametini değiştirebileceğini sananlara sesleniyorum" diyen Erdoğan: Beyhude uğraşıyorsunuz. Bu tren artık bu raydan çıkmaz. Bu çomaklar, bu tekeri yolundan alıkoyamaz

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Alacakaranlık günleri geçti
, 'nda düzenlenen ikinci ""nda, 10 ilden gelen 382 muhtara hitap etti. Erdoğan şunları söyledi:
GAZİLERİMİZİ ÜZMEYECEĞİZ: Korkmayacağız, yılmayacağız. Bir yandan geçmişin yanlışlarını ve ihmallerini telafi ederek, bir yandan geleceğin altyapısını kurarak, (Çözüm sürecini) önemli bir noktaya getirdik. Bilhassa şehitlerimizin aziz ruhunu muazzep edecek, gazilerimizi üzecek, onların ailelerinin, sevenlerinin, arkadaşlarının vicdanlarını yaralayacak hiçbir girişimin içinde olmadığımızı bilmenizi istiyorum.

Erdoğan'dan kadın muhtara cevap

ARTIK BU ÜLKE RAYDAN ÇIKMAZ: Huzurlarınızda küçük hesaplar peşinde koşanlara, üç beş sokak eylemiyle, üç beş molotofla ülkenin istikametini değiştirebileceğini sananlara seslenmek istiyorum. Başaramayacaksınız. Beyhude uğraşıyorsunuz. Bu tren artık bu raydan çıkmaz. Bu çomaklar, bu tekeri yolundan alıkoyamaz. Geçti o alacakaranlık günleri, geçti o fetret devri. Elinde molotof kokteyliyle, demir bilyeyle, sapanıyla. Yüzü zaten aydınlık olsa, niçin o maskeyi taksın? Aydınlık değil, karanlık onun için maskeyi takıyor. Bunları savunanlar var, bu ülkede. Ben de diyorum ki bu ülkede molotof kokteyli en ileri derecede bir suç aletidir. Buna karşı en büyük tedbir neyse, önleyici tedbir neyse bunların alınması lazım. Bana göre bu geç kalınmış bir adım zaten.İÇ GÜVENLİK UYGULAMAYA GİRMELİ: İç güvenlikle ilgili yasa süratle çıkmalı, bir an önce de uygulamaya girmeli. İşlerine gelmeyenler dikkat edin bağırıyor, niye? Oradan nemalanıyorlar, sokakları o şekilde karıştırıyorlar. Arabaları böyle yaktılar, böyle yıktılar. Belediye otobüsü senin neyine, neresi seni rahatsız ediyor?
MEVCUT SİSTEM DAR GELİYOR: Başkanlık sistemi Türkiye'yi şaha kaldıracak. Bu mesele, benim şahsi meselem değildir. Bu ihtiyaç, milletimizin binlerce yıllık devlet geleneğinin tabii bir sonucudur, tabii bir zorlamasıdır. Mevcut sistem artık Türkiye'ye dar geliyor, yetersiz geliyor. Dünya değişiyor, bölgemiz değişiyor, her şey değişiyor. Bizdeki birtakım çevreler ısrarla, inatla yerinde sayıyor. Demokrasi, başkanlık sisteminde yok mu? Var.

Erdoğan'dan 'Özgecan' sözü

BAŞKANLIĞA ARI MODELİ: Dünyanın en ileri demokrasisi nerede? Amerika'da. Peki ekonomi? Dünyanın en ileri ekonomisi Amerika. Orada da başkanlık sistemi var. İlla orayı tıpa tıp mı yapacaksın? Hayır. Uygun gördüğün şeyleri oradan alırsın. Fransa'dan, Avrupa'nın herhangi bir yerinden ne alacaksan onu da alırsın. Güney Amerika ülkelerinden de alırsın. Adeta bir arının hassasiyeti içerisinde, her çiçekten nasibini alır, balını yapar, ortaya koyarsın. Olay budur. Bu da bize özgü olur. Bizim geleneğimize, göreneğimize özgü bir başkanlık sistemi olur. Şimdi Amerika'da çift kamaralı sistem var diye biz de çift kamaralı sistem yapacağız diye bir şey yok. Biz tek kamaralı, yani şu andaki sistemimizi, aynen şu andaki parlamentomuzu aynen uygularız.

WESTMİNSTER'IN ÜÇTE BİRİ
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne yönelik eleştirilere şöyle yanıt verdi: Her türlü yakıştırmayı yapıyorlar. Yok 'kaçak saray', yok şu, yok bu, her şey. Biz bu millete layık olanı yaptık, yapıyoruz ve en ince hassasiyetiyle yapıyoruz. İngiltere'de bakıyorsunuz Westminster Sarayı'nın sadece restorasyonu için, tamiri, bakımı için harcadıkları rakam bakın çok ilginç 3 milyar dolar. Biz burada onun üçte biriyle burayı yapıyoruz.

İDAM TALEBİNE YANIT: DUYGUSAL OLMAYACAĞIZ
"Özgecan'ın anne ve babasına şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Bu vahşet karşısında her babanın ve annenin, böyle vakur bir duruş koyması mümkün değil. Mehmet Efendi, adeta Türkiye'ye değil tüm insanlığa bir ders verdi. Bugün Adalet Bakanım ile görüşmem olacak, sonuna kadar bu vahşilerin almaları gereken en ağır cezayı almaları noktasında elimizden geleni sonuna kadar yapacağız." Erdoğan, Özgecan Aslan'ın babası ve annesine vakur duruşları nedeniyle teşekkür ederken bir kadın muhtar "Çocuklar��mı, torunlarımı nasıl okutacağım, onları nasıl sokağa çıkartacağım" deyince Erdoğan "Hiç çekinme yok. Üstüne üstüne gideceğiz" ifadesini kullandı. Erdoğan bir muhtarın "İdam istiyoruz. Yaptıkları yanına kar kalmasın. Kısasa kısas istiyoruz" sözlerine de "Duygusal olmayacağız. En azından Özgecan'ın babası kadar duyarlı olacaksınız. Ondaki metaneti gördünüz değil mi? Bu şekilde duyarlı olacağız" yanıtı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alacakaranlık günleri geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN