Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'dan belediyelere müjdeli haber

Giriş Tarihi: 19.2.2015 11:52 Güncelleme Tarihi: 19.2.2015 12:34
Davutoğlu'dan belediyelere müjdeli haber

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Yönlendirme kapanan belediyelerden ilçe ve büyükşehir belediyelerine intikal eden borçların bir yıl ertelendiğini söyledi. İlçelere hizmet vermeyen büyükşehir belediyelerinin hizmetleri merkez tarafından yapılıp faturası büyükşehir belediyelerine gönderileceğini açıklayan Davutoğlu 'İç Güvenlik Paketi' konusunda muhalefet partilerine çağrıda bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

- Bazı şehirlerimiz zaten biblo gibi durduğu için bazıları ise geliştiği için korumak gerek. Bazı şehirler ise küreselleştiği için İStanbul gibi daha açık şehirlerde dönüşümleri gerçekleştirmek gerek. Dünayda 3. havalimanını inşa etmek Ayasofya arasındaki bağlantıyı kurmak gerek. Birindeki estetiği diğerinde gösteremezsek o zaman şehir boğulmaya başlar. Her şehir için genel prensipleri bulmak gerliştirmek belediye başkanlarımızın görevidir. AK Parti olarak bozulmaya izin veremeyiz.

- Beş prensibe dikkat etmek gerek. Birincisi şehir aidiyeti bu olmadan şehir geleceğe hazırlanamaz. Bunu geliştirecek olan da başta belediye başkanlarıdır. İkincisi şehir kültürü nezaket. Şehrin sakini olmak değil şehrin sahibi olmak. Bu bir anlamda rafine kültürün doğmasıdır. Bu anlamda şiddeti yayan her türlü duruma karşı açık tavır sergilemek gerek. Biz şehrin bütününde aynı apartmanda farklı dairelerde toplumun her kesimi barış içinde yaşayabilsin bu çerçevede Özgecan kızımıza yapılan şiddeti bir kez daha lanetliyorum. Şehir kültürü anlamında güzel bir örnek sergileyen anne ve babasını bir kez daha tebrik ediyorum. Özgecan sadece sizin kızınız değildi ve bu milletin kızıydı ve hatırası yaşayacaktır. Antalya'da açtığımız gençlik merkezine ismini vermektir. Belediye başkanlarımızın ilk vazifesi kadına karşı şiddetin engellenmesi oalcaktır. Nezaketi kaybettiğimiz anda şehir kültürü yok olur.

- Üçüncü husus adalet ve şihir ahlakıdır şehir kültürü şehir ahlakı ile oluşur. Neden ahilik şehir kültürü içinde gelişmiştir? Adalet ve ahlakın olmadığı yerde şehir doğamaz. Şehrin estetiği mimaridir insanın estetiği ahlaktır. Ahlak şehre nufuz edecek. Adalet terazisini elinizden bırakmayınız. Şehrin belirli semtleri ayrıcalıklı anlayışına izin vermeyiniz. 12 yıl içinde adil bir yaklaşım belirledik şimdiye kadar sürdürdüğünüz ilkeli tutumu devam ettiriniz.

- Ehliyet ve liyakat şehir ehliyet ve liyakat sahibi insanların elinde değer bulur. Nesbotizmden kesinlikle uzak durunuz.

- Letafet estetik boyutunu sakın ihmal etmeyiniz. Yeni şehri önce zihnimizde inşa edelim 300 yıl sonra torunlarımız burada yaşarken kendilerini bu şehre ait hissedebilecekler mi bunu düşünelim. Yaptığımız her binada acaba 200 yıl sonra burada olanlar ne hissedecekler? AK PArti belediyeciliği atılan adımları daha da ileriye getirecektir.

- Beş kararı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bursa'da yapılan istişareler doğrultusunda belediyelerden yapılan kesintiler altı ay ertelendi. İlk bakanlar kurulu kararı ile hayata geçirilmek üzere kapanan belediyelerden intikal eden borçlar bir yıl ertelendi. Bu şikayet çok geldi. Özellikle ilçe belediyelerimiz beldeler kapandı borçlarını biz devr aldık borçlarımzı arttı gelirlerimiz armadı artık mazaret kalmadı. Bir yıl sonunda borçlar yeniden yapılandırılacak. Üçüncüsü diğer partilerin elinde bulunan belediyeler ile ilgili şikayetler var. Büyükşehirlerden talep edilen hizmetlerin yapmadığı şikayeti var büyükşehir belediyeleri hizmet etmek zorunda. İzmir'de bunu gördük AK Parti mensubu belediyelere hizmet veremek için neredeyse yazılı cevap verecekler. Biz farklı bir uygulama yapmadık. Seçime kadar oy taleb ederiz seçimden sonra 77 milyona hizmet ederiz ayrım gözetmedik gözetmeyeceğiz. Eğer bir ilçeye dönük hizmet aksatılırsa gereken hizmet merkezden yapılıp büyükşehir belediyesine yazılacak. Dördüncü husus belediyelerin öz gelirlerinin güçlendirilmesini istiyoruz özel bir çalışma yapıyoruz kendi gelirleri ile çalışma imkanları için yapılanma. Beşinci husus bazı şehirlerin kendisinden beklenenden farklı sorumlulukla karşı karşıya kaldıklarının farkındayız. Örneğin Şanlıurfa'daki Suriyeli kardeşlerimiz. Bu bizim için vazifedir. AFAD yetkilileri ve misafirleri ağırlayan şehirlerimize vatandaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Kılıçdaroğlu onları geri göndermek istiyebilir neden kapınızı açtınız diye sorabilir? Bizim kapımıza gelene gönlümüzü açmak görevimizdir. Bugün imzaladığım bir kararla Hatay, Şanlıurfa, Kilis'e 60 milyon lira gitti.

- Son olarak siyasi hareketler vardır inşa için yola çıkarlar siyasi hareketler vardır tahrib etmek için yola çıkarlar. Biz AK Parti olarak ihya ve inşa edici hareketiz. Doğu ve Güneydoğu'dan gelen başkanlarımız 6-7 EKim olaylarında nasıl bir tablo gördük. Mardin, Diyarbakır, Bitlis'te nasıl bir vandalizm sergilendi. Bazılarının hafızası karanlık biz ise unutmayız. 6-7 Ekim'de şehirleri yakıp yıkanlar ve bu olaylar olurken hükümete meydan okuyan CHP ve MHP'ye sesleniyorum biz gösteri hakkının önündeki engelleri ortadan kaldırıyoruz. Kimse molotof, bilye ile şehirlerimizi Suriye ve Irak'a çevirmeye çalışırsa buna karşı tedbir alırız. Bugün gündemde bulunun iç güvenlik paketini uzun istişareler sonucunda Meclis'e gönderdik. O günlerdeki HDP ile CHP yan yana geldi ve Meclis'in vakur duruşunu kirlettiler. MHP'de arkadan destek verdi. Biz doğru yoldayız. Paralel destek veriyorsa doğru yoldayız demektir bunların derdi kaos çıkarmak. Bu yasa iki kez ertelendi bu yasanın neresinden rahatsız olduğuklarını söylesinler dinlemeye hazırız iki hafta oldu bir tekliflerini gördünüz mü? Molotofkokteylin yasaklanmasına neden karşı çıkıyorsunuz? Londra'da üç PKK'lı molotof kullandığı için 19 yıl hapis aldı gitsinler İngiliz demokrasisini sorgulasınlar. Bir örnek göstersinler molotofkokteylin serbest olduğunu biz bakmaya hazırız. Molotofkokteyli yasaklanacaktır. Bununla sokağa çıkan bomba ile sokağa çıkan neyse o muameleyi görecektir. Bu provakatörlerin işi olabilir ama siyasilerin işi olamaz.

- Gözaltı konusunda yapılan eleştiriler 6-7 Ekim olaylarıda gördük ki polis savcıya gönderiyor bunlar serbest bırakılıyor molotofkokteyl atılan isimler 2 saat sonra tekrar sokakta. AB standartlarına baktık AB standartlarınınm altına düşen uygulama olmaycak. İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, İtalya'da farklı sürelerde polisin gözaltı yetkisi var. Bunu nasıl otoritileşme ile eş görebilirler. Bir daha şehirlerimizin yakılması ve yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Demokratik olarak kim gösteri yapacaksa buyursun zaten yapıyorlar. TBMM'de görüşmeler başlayacağı için herkesi muhasebeye davet ediyorum teklifleri varsa değerlendirmeye hazırız şu kanun şuna aykırıdır desinler. Ama Pensilvanya'daki dili kullanıp insanları sokağa çağırmasın o zaman herkes ayağa kalkıp şehrini sokağını savunur. Yüzüne maske takana gereken cevap verilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'dan belediyelere müjdeli haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN