Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ten eyman Şah açıklaması

İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Kayapınar, "Toplum menfaatinin kabrin taşınmasını gerekli kıldığı durumlarda kabirler nakledilebilir. Zorunluluk varsa kabir naklinin sakıncası yoktur" dedi.

Giriş Tarihi: 23.2.2015 16:55 Güncelleme Tarihi: 23.2.2015 17:30
Diyanet'ten Süleyman Şah açıklaması
İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Hüseyin Kayapınar, eyman Şah ve 2 muhafızının kabrinin, "Şah Fırat Operasyonu" ile nakledilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İslam dininin, insanın canlısına ve ölüsüne saygı gösterilmesini son derece önemsediğini ifade eden Kayapınar, İslamiyet'in, Müslüman olsun ya da olmasın insanların ölülerine hakaret edilmemesi, onlara saygısızlık yapılmaması gerektiği üzerinde titizlikle durduğunu vurguladı.

Kayapınar, "Buralar eskiden genellikle vakıf mallarıydı ve bu kabrin nakli söz konusu edildiğinde bir taraftan vakıf olması nedeniyle kabristanların başka yere, başka bir amaçla kullanılması dikkate alınıyor. Bir taraftan da orada saygın olan bir kişinin cesedinin, başka yere götürülüp götürülemeyeceği meselesi üzerinde duruluyor" diye konuştu.

"Normal şartlarda, herhangi bir zorunluluk yoksa, kabristanın kabristan olarak devam etmesi ve oraya defnedilen kişinin de orada devamlı kalmasının asıl olduğunun" altını çizen Kayapınar, şöyle devam etti:

"Ama ihtiyaç halinde ki bu ihtiyaç ne olabilir? Mesela, yolu genişletmek gerekebilir, bir kamu yararına mutlaka kabristanın olduğu yere birşey yapılması gerekebilir veya o kabristanın başkaları tarafından zarara uğratılması, tahrip edilmesi, oraya saygısızlık edilmesi endişelerinin bulunması halinde söz konusu olabilir.

Bunun dışında, toplum menfaatinin mutlaka o kabrin başka bir yere taşınmasını gerekli kıldığı durumlarda, kabirler nakledilebilir. Bu bizim, klasik kaynaklarımızda da yer alan bir hükümdür. Böyle bir gerekçe, zorunluluk varsa, naklin bir sakıncası yoktur."

ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet'ten Süleyman Şah açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN