Türkiye'nin en iyi haber sitesi

davasında flaş gelişme

Adaylet Bakanlığı 28 Şubat mağduru ile ilgili hazırladığı "kanun yararına bozma" talebini Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay'ın bozması haline Köse'nin dosyası davanın açıldığı Bandırma 2. Asiye Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek ve Köse'nin tahliyesi gündeme gelecek.

Giriş Tarihi: 23.2.2015 12:13 Güncelleme Tarihi: 23.2.2015 13:47
Yakup Köse davasında flaş gelişme

, 'nin mahkumiyetiyle ilgili kanun yararına bozma talebinde bulundu. Köse'nin yargılanma sürecine ilişkin hazırlanan kapsamlı dosya, Yargıtay'da biri kurul tarafından incelenecek. Kurulun dosyada hukuksuzluk tespit etmesi halinde Köse'nin dosyası ilk davanın açıldığı Bandırma 2. Asliye Ceza Mahakemesi'ne gönderilecek. Bandırma 2. Asliye Ceza Mahkemesi dosya üzerinde yapacağı incelemede Yargıtay'ın kararını uygun bulması durumunda yeniden yargılanması süreci başlayacak ve bu durumda Köse tahliye edilebilecek.


33 sanık olduğu için uzun sürdü

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Köse'nin dosyasının 3 aya yakın Adalet Bakanlığı'nda beklemesinde bir anormallik bulunmadığı ifade edildi. Dosyada sanık sayısının çok olmasının, sürenin uzamasında etkili olduğunu vurgulayan açıklamada, ''Arkadaşlarımız Yakup Köse ile ilgili çok kapsamlı bir dosya hazırladılar.Titizlikle çalışılan dosyada 33 sanığın tamamının ifadeleri yer aldı. Artık karar Yargıtay'da'' dedi.

Yakup Köse'nin davasını yakından takip eden Avukat Abbdullah Özbek ise, Yargıtay dan müvekkilinin cezaevinde kalmasını gerektirmeyecek bir karar beklediklerini söyledi. Avukat Özbek, ''Müvekkilim 70 gündür hukuksuz bir şekilde Silivri Cezaevi'nde tutuklu. Morali yüksek. Her fırsata kendisinin paralel yapının ve paralel polislerin kurbanı olduğunu ifade ediyor'' diye konuştu.

14 yaşında idamla yargılandı

Kamuoyu Köse'yi 28 Şubat döneminde tanıdı. Köse, 1996 yılında daha 14 yaşında imam hatip lisesi öğrencisi iken katıldığı bir eylemde gözaltına alındıktan sonra 18 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yaklaşık 10 yıl hapiste kaldıktan sonra tahliye oldu. Ancak cezaevindeyken yapılan Neol Baba Operasyonu sırasında görevlilere direndiği iddiası ile yeniden yargılandı. Köse'nin bu yargılamadan aldığı 7 yı hapis cezası geçtiğimiz yıl onandı ve Köse hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Paralel yapı İETT otobüsünde yakaladı

Köse, 70 gün önce bir akşam üzeri Alibeyköy''deki evine gitmek için Fatih'ten belediye otobüsüne bindi. Belediye otobosü epeyce yol aldıktan sonra yolcu almak için durduğu durakta polis oldukları anlaşılan sivil kişeler tarafından önü kesilerek durduruldu. Otobüse binen kişiler Köse'yi aşağı inmesini söylediler. Köse ''Benim durumumla Cumurbaşkanı ilgileniyor'' dedi. Ancak paralel yapıya mensup olduğu iddia edilen sivil polisler ''Biz Cumhurbaşkanı falan tanımayız'' diyerek göseyi gözaltına aldılar.

Erdoğan "Yakup'u çocuklarından ayırdınız" demişti

Köse gözaltına alındıktan sonra, "Hakkımda 10 yıl daha ceza verdiler. Dün benim gençliğimi ve çocukluğumu çalan zihniyet, şimdi de çocuklarımın mı çocukluğunu çalacak" demişti. Köse'nin gündem olan bu sözlerini

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dillendirmişti. Erdoğan, 31 Ocak'ta katıldığı TÜMSİAD Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, "14 yaşında Yakup kardeşimizi içeri aldılar. Adam mı öldürmüştü. 11 sene içerde tuttunuz. Şimdi de çocuklarından ayrı olarak yeniden içeri aldınız" dedi.

(Yeni Şafak)

Yolsuzluk olmadığını Paralelciler de itiraf etti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakup Köse davasında flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN