Başbakan Davutoğlu konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu Türk-Macar İş Formu'nda konuştu

Giriş Tarihi: 24.2.2015 16:53 Güncelleme Tarihi: 24.2.2015 17:03
Başbakan Davutoğlu konuştu
Türk-Macar İş Forumu'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu 'İki sene önce Türkiye ve Macaristan arasında yüksek istişareli işbirliği anlaşması imzaladık. Biz burada muhataplarımıza şu mesajı verdik. Macaristan bizim için ya komşudur ya da komşudan yakındır. Buradan çıktıktan sonra Gül Baba Türbesi'ni ziyaret edeceğim.

Bugün gerçekleştirdiğimiz ziyaretle bu daha da derinleşerek geleceğe doğru çok güçlü adımlarla ilerleyeceğiz. Ben Sayın Meslektaşıma misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu yeni dünyada bizler kategoriler istemiyoruz. Doğunun batıyla zıt görülmediği daha bütüncül, barışçıl bir dünya özlemi içindeyiz. Biliyoruz ki nasıl Türkiye Macaristan'a bir dost, bir müttefik ülke diye bakıyorsa Macaristan'da Türkiye'yi böyle görüyor. Birlikte güç inşaa edeceğiz. Güç birlikten gelir. Biz bugün el ele verdik avrupanın ekonomik krizi içinden. Dünyadaki bir çok istikrarsızlılar karşısında Türkiye ile Macaristan el ele verdi. Yine enerji işbirliği konusunda kararlıyız.

SİYASET EKONOMİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN VARDIR

Size hukuki alt yapıyı oluşturmak. Yani iş yapmaya başladığınızda öyle bir yasal çerçeve olsun ki önünüzde engel kalmasın. Türkiye açısından vizeleri kaldırdık. Macaristan'dan vize alanlardan da ücret alınmaması da Türkiye'ye yapılmış bir jest. Bugünkü anlaşmalara baktığınızda sosyal güvenlik anlaşması imzaladık, tarihi bağlarımız itibari ile hür babanın restorasyonu konusunda anlaşmalar imzaladık. Siyaset ekonominin önünü açmak için vardır. Ankara ile Budapeşte'nin su anlamında şehirlerimiz arasında işbirliğinin alt yapısını kurduk. Şu anlaşmayı da yaparsanız Türk ve Macar işadamları olarak büyük başarı yazarız Avrupa'da derseniz biz de gereken adımları atarız. Siyasi irade var, hukuki alt yapı büyük ölçüde tamamlandı ve takip. Nasıl biz ev ödevimizi yapıyorsak. Sizlerin de ev ödevlerinizi yapmanız lazım. Bundan sonra her yıl bir araya gelerek biz 6 bakan ile geldik, Sayın Orban'ın ise kabinenin çoğunluğu burada. Hepimiz sizin için buradayız. Şimdi işlerinizi takip edip nerede ne adım atılması gerekiyorsa onun adımlarını atacağız.

MACARİSTAN SADECE DOST DEĞİL AYNI ZAMANDA MÜTTEFİK

Kültürleri birbirine yakın olan ülkelerin kuracağı işbirliği kriz ortamının aşılmamsına büyük katkı yapar. Coğrafyamızı ulaştırma hatlarının merkezi haline getiriyoruz. İnsanımızı da muhafaza etmeye hem de niteliğini arttırmaya çalışıyoruz. Hükümet olarak en önemli olarak gördüğümüz şey ARGE ve genç nüfus. Bunu da birbirini anlayan ülkelerle yapabiliriz. Biz, Macaristan'ı sadece tarihi bir dost, bir kuzen bir komşu olarak görmüyor aynı zamanda Avrupa'nın krizler içinde boğuştuğu bir dönemde ortak bir vizyonla geleceği inşa edebileceğimiz bir müttefik olarak görüyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN