Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye tarihinde ilk; ilk kıbleden başlayacak

Giriş Tarihi: 25.2.2015 18:17 Güncelleme Tarihi: 25.2.2015 21:58
Türkiye tarihinde ilk; umre ilk kıbleden başlayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 hac ve programlarına Kudüs bağlantılı umre programını da ekledi. Halktan gelen yoğun talep üzerine gerçekleştiği belirtilen programa katılmak için müftülüklere başvurmak yeterli.

Osmanlı döneminde hac ve ziyaretleri üç kutsal mescidin ziyaretinden oluşuyor ve kutlu yolculuk ilk kıblemize ev sahipliği yapan Kudüs'ten başlıyordu. boyunca birkaç özel tur hariç uygulanmayan bu ziyaretler Diyanet İşleri Başkanlığının girişimiyle yeniden hayata geçiyor.

İLK DURAK MESCİD-İ AKSA

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kararına göre umre programları Mescid-i Aksa ziyareti ile başlayacak. 24 Şubat itibariyle başvuruların kabul edildiği program için ilk kafile 15 Nisan'da İstanbul'dan hareket edecek. Kutlu yolculuk boyunca 3 gün Kudüs'te, 4 gün Medine'de ve 7 gün Mekke'de kalınacak. Programa kayıt yaptırmak için il veya ilçe müftülüklerine müracaat etmek yeterli.

İSRAİL'DEN OLUMLU YANIT

Umre programlarına Kudüs'ten başlanması uygulamasına 'li makamlardan olumlu yanıt geldiğini belirten Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, 'in kişiye özel vize uyguladığını hatırlattı.

Kudüs bağlantılı umre turlarında Mescid-i Aksa dışında, 'de yer alan Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Davut, Hz. Yakup, Selman-ı Farisi ve Rabiat'ül Adeviyye'nin kabirleri de ziyaret edilecek.


Müftülüklerden alınan bilgiye göre 1.tur kayıtları 16 Mart günü 160 kişilik kontenjanla son bulacak. Program dahilinde 6 tur gerçekleştirilmesi planlanıyor.

GÖRMEZ: KUDÜS MÜSLÜMANLARINDIR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Hac Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada konuya ilişkin olarak, "Bizim tarihimizde bu ibadet yapılırken Kudüs bilhassa Umre ibadetinin bir parçası kabul edilmiştir. Biz bunu terk ettik ve Kudüs'ü adeta başka bir ülkeye teslim ettik. Kudüs onların değil, Kudüs Müslümanlarındır" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye tarihinde ilk; umre ilk kıbleden başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN