Çağrı, bölgede olumlu hava yarattı

, Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde sevinçle karşılandı. STK temsilcileri "Tarihi bir adım" dedi

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Çağrı, bölgede olumlu hava yarattı
Tarihi na Türkiye'nin her bölgesinden olumlu tepkiler geldi. PYD Lideri Salih MüslimTwitter'dan yaptığı açıklamada "Türkiye halklarının arasındaki barış sürecinin ilk adımı atılmıştır. Bütün Ortadoğu halklarına kutlu olsun" dedi. Çağrıyla ilgili STK temsilcileri ise şunları söyledi:
- Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Grubu Genel Sekreteri Tarık Çelenk: "Çözüm sürecinin bu aşamaya gelmesinde başta Erdoğan olmak üzere bütün siyasi aktörlere teşekkür ediyorum."
- Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Başkanı Tarhan Erdem: "İki heyetin bir araya gelmesi ve ortak bir metin okuması çözüme ulaşma noktasında çok değerli. Bundan sonra mırın kırın etmeden devam etmeleri gerekiyor. Nevruzda silah bırakma kararı ilan edilebilir."
- Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Grubu Üyesi Hüseyin Yayman: "Türkiye'de yeni bir dönem, yeni bir tarihin ve beyaz bir sayfanın açıldığının ilan edilmesidir. Yeni bir tarihin eşiğindeyiz diyebiliriz"
- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi: "Çözüm sürecinin nihai olarak barışla sonuçlanmasının en önemli unsurlarından ve aşamalarından biri silahların tümüyle devreden çıkarılması. Öcalan'ın bu çağrısı meselenin barışla sonuçlanması hedefini yüzde 90'ın üzerine çıkarır."
- Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Gülşen Duran: "Bu tarihe geçecek barışın silahla değil, demokratik siyaset ve yeni bir anayasayla olacağının belirtisidir. n Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan Akbal: "İlk kez hükümet ve İmralı ortak bir açıklama yaptı."
- Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun: "Bundan sonra sorunun çözümünü demokratik siyaset belirleyecektir. Çözüm sürecinde bugüne kadar gelinen en önemli aşamadır."
- Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi: "Dileriz ki; yol kazasına uğramadan bu müzakereler devam eder ve süreç barışla sonuçlanır."
- Doğu ve Güneydoğu Sanayici İş Adamları Federasyonu Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu: Bölgede büyük bir heyecan ve umutla karşılandı. Bahar aylarında örgütün de yapacağı kongreyle bu çağrıya olumlu bir yanıt verileceğine inanıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağrı, bölgede olumlu hava yarattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN