Barışa en yakın noktadayız

Yeni Türkiye’nin en etkili gazetesi Sabah, genç ve güçlü kalemler Hilal Kaplan ve Melih Altınok’u yazarlar kadrosuna kattı. İki önemli isimle çözüm sürecinde tarihi adımı, 7 Haziran seçimlerini ve sivil anayasayı konuştuk.

Giriş Tarihi: 2.3.2015
Barışa en yakın noktadayız
Türkiye, 28 Şubat darbesinin 18. yıldönümünde tarihi bir gün yaşadı. 13 yıldır kararlı şekilde yürüttülen barış sürecinde finale doğru önemli bir adım atıldı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in ortaklaşa yaptığı açıklamalar, Paralel örgütün, Sol liberallerin ve Sosyalist çevrelerin bütün kışkırtma, sulandırma ve sabote etme çabalarına rağmen barış umutlarını bir kez yeşertti.

Türkiye'de barış yolunda atılan bu en önemli adımı ve 7 Haziran seçimlerini, Yeni Türkiye'nin en güçlü gazetesi Sabah'ın yazarlar kadrosuna katılmaya hazırlanan iki genç ve güçlü kalemine sorduk.


Hilal Kaplan

BU VESİLE İLE HOŞBULDUKSİLAHSIZLANMA ÇAĞRISI DÖNÜM NOKTASIDIR

Barış diyenlere cüzzamlı muamelesi yapılan günlerden, barışın ana akım siyasî söylem olduğu, silahlara veda çağrısının Başbakanlık Ofisi'nden yapıldığı bugünlere geldik. Dünyadaki barış süreçleriyle yer yer benzeşse de özgün bir "Türkiye Barış Modeli" oluşturuyoruz. Kendi barışımızı, yabancı ülkelerin müdahalesinden uzak biçimde, kendi ellerimizle inşa ediyoruz. PKK adına konuşabilecek en üst düzey kişinin, Öcalan'ın ağzından silahsızlanma çağrısının yapılması bir dönüm noktasıdır.

ÜMİTLENMEYEN YA KÖTÜ NİYETLİDİR YA DA DEMİRTAŞ'TIR

Barışın tesisi, siyasi angjmanların ötesinde, insanımızın ve ülkemizin istikbalini en üst seviyede ilgilendiriyor. Oğlu Hakkâri'de askerliğini yapan yengem için, oğlu yıllardır dağda olan Perihan Anne için, evlâdının ya da sevdiğinin yolu gözleyen onbinler için ümitliyim. Kendi oğlumun geleceği için ümitliyim. Kan ve gözyaşıyla yıkanmış bir otuz yılın ardından şu iki yılda alınan mesafeye bakıp da ümitlenmeyen zaten ya kötü niyetlidir ya da Selahattin Demirtaş'tır.

BARIŞA EN YAKIN OLDUĞUMUZ NOKTADAYIZ

Öcalan, şimdiye kadar en fazla 'sınır dışına çekilin' çağrısı yapmıştı. Bu anlamda, söz konusu çağrı bir ilktir ve milattır. Metinde Öcalan'ın sıraladığı on madde silah bırakmanın şartı değil, silahsız mücadeleyle gerçekleşecek adımlardır. Nitekim metinde de "Asgari müşterekin sağlandığı ilkelerde, silahlı mücadeleyi bırakma temelinde" PKK'yı silah bırakma kongresini toplamaya çağırıyor. Barışa en yakın olduğumuz noktadayız.

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK KAÇINILMAZ

Yeni anayasa ve onun kaçınılmaz bir parçası olan başkanlık sistemi, elbette çözüm süreciyle yakından ilgilidir. Ancak bundan çok daha fazlasıdır. Zira, nerdeyse bir asırlık cumhuriyet tarihinde seçilmişlerin eliyle yapılmış ve halkın onayına sunulmuş bir anayasamız hiç olmadı. Dolayısıyla devlet-vatandaş ilişkisini sağlıklı bir dengeye kavuşturacak, bürokratik oligarşiyi değil millî iradeyi tahkim eden, demokratik yapıların kurumsallaşmalarına olanak verecek türden bir anayasa en başat ihtiyacımız. 7 Haziran öncesi ve sonrasındaki ana gündem maddemiz bu olmalıdır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Barışa en yakın noktadayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN