Darbe kumpasçıları için yargılama izni

2'nci Dairesi nin savcıları Akkaş ve Kara ile hâkim Karaçöl hakkında yargılama kararı verdi. 2'nci Daire, savcılar Öz ve Yüzgeç hakkında ise son savunmalarını yapmaları için ek süre verilmesini karara bağladı

Giriş Tarihi: 4.3.2015
Darbe kumpasçıları için yargılama izni
nin baş aktörlerine yargı yolu göründü. Yapılanması 'yle (FETÖ) ilintili olduğu belirtilen savcı ve hakimlerle ilgili yargılama süreci başlatıldı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu () 2'nci Dairesi dün yaptığı toplantıda, geçen yıl sonunda meslekten uzaklaştırılmalarını kararlaştırdığı 17-25 Aralık darbe girişimi savcıları Muammer Akkaş ve Celal Kara ile hâkim Süleyman Karaçöl hakkında yargılama izni verdi. Haklarında yargılama kararı verilen savcılar ve hâkim, "1'nci Sınıf Hakim" statüsünde oldukları için yargılamaları Yargıtay'da yapılacak. HSYK'nın verdiği "yargılanmalarına izin verme" kararı iddianame yerine geçecek. Dairedeki karara, rahatsızlığını gerekçe gösteren bir üye katılmadı.



DELİL OLMADAN İŞLEM YAPMAKLA SUÇLANIYORLAR

CELAL KARA: CMK 128'e aykırı olarak 17 Aralık soruşturmasında şüphelilerin mal varlıklarına el konulmasını gerektirecek somut deliller olmadığı halde bu işadamlarının şirketlerine ait tüm mal varlıklarına el konulmasını istemek; CMK 135'e aykırı olarak kişilerin tanıklıktan çekinme hakkı bulunan yakınları ile yaptıkları telefon görüşmelerinin suç delili olamayacağı kuralına rağmen Rıza Sarraf'ın eşi Ebru Gündeş ile Barış Güler'in babası Muammer Güler ile yaptığı telefon görüşmelerini delil olarak değerlendirmek; ve 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını UYAP sistemine kaydetmeyerek başsavcıdan gizli soruşturma yürütmek ile suçlanıyor.



MUAMMER AKKAŞ: "Soruşturmadan başsavcıyı bilgilendirmezken basın mensuplarına, emniyette dahi bulunmayan bilgileri vermek; soruşturma kendisinden alındıktan sonra basın açıklaması başlığı altında adliye önünde bildiri dağıtmak; 25 Aralık soruşturmasında, soruşturma yürüttüğü kişiler hakkındaki 22 adet klasör ve 11 adet torbanın ağzını dahi açmadan sadece emniyet fezlekesi ile telefon konuşmalarına dayanarak gözaltı kararları vermek ve böylelikle kişilerin mağduriyetine neden olmak" gerekçeleriyle yargılanacak.

SÜLEYMAN KARAÇÖL: Mal varlıklarına el konulmasını gerektirecek somut deliller ve kuvvetli suç şüphesi olmadığı halde 7 gerçek ve 2 tüzel kişinin şirketlerine ait tüm mal varlıklarına elkoyma kararı verdiği için yargılanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe kumpasçıları için yargılama izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN