Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski Taraf yazarı yerin dibine soktu

Yıldıray Oğur’dan sonra bir eski Taraf yazarından daha Ahmet Altan’a tepki geldi. İyice itibarsızlaşan ve inandırıcılığını tamamen yitiren Taraf’tan değil Kemalizm’in son kalesi Cumhuriyet’ten açıklama yapan Ahmet Altan’ı sert cümlelerle eleştiren Markar Eseyan, Altan’ın Cumhuriyet yazarlığına oynadığını iddia etti.

Giriş Tarihi: 5.3.2015 11:29
Eski Taraf yazarı yerin dibine soktu
İŞTE AHMET ALTAN'I YERİN DİBİNE SOKAN O YAZI:

…Ve o Dündar ki, Ardıç'ın epey yakın olduğu 17 Aralık Savcısı Celal Kara ile bir röportaj serisi patlatmış, amma velakin röportaja Kara'nın lapsusları damga vurmuştu.

"Bizim dosyamızda Bilal Erdoğan'la ilgili bariz bir şey yoktu. Biz polis fezlekelerine de yazmamıştık, Meclis'e gönderdiğimiz bilgi notuna da eklemedik, ama bence işin içindeydi Erdoğan... Doğrudan ismi geçmediği için ve '1 Numara' lafı muğlak kaldığı için onu bilgi notuna katmadık. Ben bunu iddianamede irdeleyecektim. Başlığı hazırlamıştım."
Patron çok kızmış olmalı.
Neyse, konu o da değil.
Kara röportajından da, Hebdo çizimlerinin yayımlanmasından da Çakırözer'in rahatsız olduğu söyleniyordu. Ama çok geçmeden 9 Şubat'ta işlem tamamlandı, Can Dündar röportajdan iki hafta sonra Cumhuriyet'in genel yayın yönetmeni oldu.
Peki ellerinde gazete mi yoktu? Mesela Taraf?

TARAF NEFRET ODAĞI BİR GAZETE OLDU

Yok, öyle değil.
Onlar deşifre oldu veya etkisizleşti. Üstelik laikler, solcular ve ulusalcılardan mürekkep beyaz Türklerle bağlantı kayışı olamayacak kadar nefret toplamış haldeydiler.
O yüzden Ahmet Altan'ın yazısının Cumhuriyet'te çıkmasını önemsedim. Yıldıray Oğur nazikçe ama gerçeğin küreğiyle Altan'ı o kadar derine gömmüştü ki, içerikten ziyade yazı için Cumhuriyet'in seçimi bana ilginç geldi.
Altan daha önce ergenleri gaza getirmek için pehlivanca bir "No Pasaran" yazısı yazmıştı Gezi'de. Geçen yılın mayıs ayında ise "Bağımsız" Gazetecilik Platformu P24'ün düzenlediği bir toplantıda yine eforik bir konuşma yapmıştı. Sanki 2007'den sonrasını, altı yıllık Taraf macerasını, paralelin bunca darbe girişimini yaşamamış gibi, hiçbir özeleştiride bulunmadan, hiç sıkılmadan, "Gazetecilik yüzde 99'u alçaklık ve korkaklık olan, ama dürüst ve cesur yüzde 1'lik kısmıyla dünyayı değiştirmeye yardımcı bir meslektir" deyivermişti.

AHMET ALTAN NEDEN TARAF'I DEĞİL CUMHURİYET'İ SEÇTİ?

Ama Altan "muhteşem dönüşü" için zaten aslında hiç terk etmediğini sonraları anladığım (Belki de tam da bu yüzden yazı işlerini deneyimsiz, söz/karar hakkı olmayan gençlerle doldurmuşlardı) Taraf'ı değil, Cumhuriyet'i seçiyordu.
Taraf'tan kovulduğundan beri hala sigortası olmayan, Taraf'ta çalışabilmek için yıllarca biriktirdiği birikimlerini tüketmiş, aile işini kapatmış, evinde doğalgaz saati sökülmüş, akbili boşalmış, kanserli annesinin son günlerinde işinin başında olmayı seçmiş bizim gibileri "alçak" ilan ederek, yani dün olduğu gibi yine bizi kurban ederek kamuoyunu arkasına almaya çalışıyor ve bunu hiç sıkılmadan bir de şövalyelik taslayarak yapıyordu.
Lakin bunlar da önemli değil.
Önemli olan Cumhuriyet.
Ahmet Altan Cumhuriyet'te başyazar olsa mesela, yeni devşirmelerini yine kanatları altında toplasa, Erdoğan'a vurarak, bizleri "alçak" ilan ederek laik mahallede sokağa daha rahat çıkabilse, ne iyi olurdu değil mi?
Eh omlet yapmak için yumurtaları kırmak gerekir. Nasıl olsa Tanrı yazardı o. Hamamböceklerini ezer geçerdi. Lüks apartman dairesinden şöyle bir Boğaz'a bakar, bilgece kafasını sallar, "Yine yendim!" derdi.

AHMET ALTAN'IN DÖNÜŞÜ NEDEN MUHTEŞEM OLMADI?

Olmadı...
Dönüşü muhteşem olamadı...
Ne Hikmet'e yaranabildi, ne Ezgican Başaran'a, ne Ahmet Şık'a yaranabildi, ne de Cumhuriyet okurlarına...
İnsanlar sandığı kadar aptal değil. Türkiye eski Türkiye değil.
"Son oyun" da bitti. Senaryo çöktü.
Cumhuriyet'teki arkadaşlara tavsiyem gazetelerini korusunlar.
"Kullanışlı aptallar" kontenjanı çoktan doldu çünkü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski Taraf yazarı yerin dibine soktu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN