Paralelciler 'li Oran‘a hediyeyle kanca attılar

Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast planıyla gündeme gelen 'li Oran ile nın ilk bağlantısı yıllar öncesine dayanıyor.

Giriş Tarihi: 9.3.2015 08:18 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 08:25
Paralelciler CHP'li Oran‘a hediyeyle kanca attılar
Eski itihbaratçı 'un kitabına göre, eski istihbaratçı Yavuz, göreve geldikten sonra Oran'a 'kişisel ve pahalı' hediyeler gönderdi. Yavuz, ABD'lilere Ergenekon brifingi verirken de, yanında Yurt Atayün vardı.

, Twitter'da fuatavni ile Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast planlarını konuşan 'li 'a kancayı yıllar önce 'özel hediyeler'le attı. Eski istihbaratçı Sabri Uzun'un kitabında açığa çıkan detaylara göre, ABD'lilere Ergenekon davası ve Deniz Baykal aleyhine bilgi verdiği Wikileaks belgeleriyle ortaya çıkan eski EGM İstihbarat Dış İlişkiler Şube Müdürü Ufuk Gürsoy Yavuz, Oran'a hediye gönderdi.

PARALEL YAPININ CHP PLANI

Kitabında, "Baykal aleyhine brifing veren Yavuz'un CHP'li Oran'a yılbaşı hediyesi göndermesindeki çelişki nasıl açıklanacak" diye soran Uzun, hediyenin, paralel yapının CHP üzerindeki planını açığa çıkardığını savunuyor. Paralel yapı ile kurduğu kirli ilişkilerini deşifre eden AKŞAM'a hakaretler yağdıran ve tehditler savuran CHP İstanbul Milletvekili Oran'la ilgili şok bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Sabri Uzun'a göre, cemaat gönderdiği hediyelerle Oran'a kanca attı. Uzun, yazdığı "İN" isimli kitabında, cemaatin istihbarattaki müdürleri üzerinden Oran'a gönderdiği hediyenin asıl amacının bu olduğuna dikkat çekiyor.

ORAN VE İSTİHBARAT İLİŞKİSİ

Kitabının 179. sayfasında 'Umut Oran ile istihbarat arasında nasıl bir ilişki var' diye soran Uzun; Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü Ufuk Gürsoy Yavuz'un, Oran'a bin lira değerinde deri cüzdan, kemer ve anahtarlıktan oluşan Polo marka set hediye ettiğini, ancak bu hediyelerin iade edildiğini hatırlatıyor. Yavuz'un, hediyeyi gönderirken İstihbarat Daire Başkanlığı adresinin yazılı olduğu kartviziti kullandığının altını çizen Uzun, usul olarak İstihbarat Daire Başkanlığı'nın işbirliği içinde olduğu kişi, kurum ve şirketlerde hediye gönderdiğini vurguluyor. Hediye vermenin bir dostluk ifadesi olduğunu belirten Uzun, asıl can alıcı noktaya dikkat çekiyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

ARKASINDA CEMAAT VAR

"Umut Oran ile İstihbarat Daire Başkanlığı'nın bir işbirliği var mıdır? CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aleyhine ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne brifing veren Ufuk Gürsoy Yavuz'un yine CHP milletvekili Umut Oran'a yılbaşı hediyesi göndermesindeki çelişki nasıl açıklanacaktır?… Acaba Umut Oran'a önce küçük hediyelerle, sonra pahalı hediyelerle ve en sonunda da parayla cemaate çekmek için bir kanca mı atılmıştır? Adım gibi eminim ki, Umut Oran'a hediye gönderilmesinin perde arkasında da cemaat planı vardır."

BAYKAL'DAN HABERİ VAR MI?

Uzun kitabında dikkat çektiği noktalar birleştirildiğine ise, akıllara şu sorular geliyor; Kaset olayıyla CHP Genel Başkanlık koltuğunu Kemal Kılıçdaroğlu'na bırakmak zorunda kalan Deniz Baykal'ın aleyhine Amerikalılara bilgi veren Ufuk Gürsoy Yavuz ile Umut Oran arasında nasıl bir ilişki var? Umut Oran'ın istihbaratla ilişkisi ne kadar geçmişe dayanıyor? Yavuz'un Baykal aleyhine olan bilgileri Amerikalılara verdiğinden Umut Oran'ın haberi var mıydı? Baykal'a yönelik komploda Umut Oran'ın payı ve bilgisi var mıydı? Oran ve Yavuz birbirlerini önceden tanıyorlar mı? Tanımıyorlarsa Yavuz tanımadığı birine neden istihbarat kartvizit ile hediye göndersin?

BİRLİKTE BRİFİNGE GİTTİLER

Ufuk Gürsoy Yavuz, İstihbarat Daire Başkanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü olduğu dönemde, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile birlikte ABD'li diplomatlara brifing vermişti.

DEŞİFRE OLDULAR

Wikileaks belgeleriyle deşifre olan görüşmelerde, Yavuz ve Atayün'ün 2008'de iki kez ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde, Ergenekon ve diğer önemli konularda Amerikalı diplomatlara brifing verdiği belirlenmişti. Bu gizli görüşmelerin ortaya çıkmasının ardından Yavuz kızağa çekilmişti. Yurt Atayün ise 'casusluk' suçundan geçen yıl tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelciler CHP'li Oran‘a hediyeyle kanca attılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN