Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her taşın altından Umut Oran çıkıyor

Sümeyye Erdoğan’a suikast planıyla ilgili olarak kendisini ‘twitterdan geldiğini’ iddia ettiği kağıtlarla savunmaya çalışan Oran’ın adı daha önce de Baykal’a kurulan ‘stent komplosu’nda geçiyor.

Giriş Tarihi: 11.3.2015 10:39 Güncelleme Tarihi: 11.3.2015 10:59
Her taşın altından Umut Oran çıkıyor
Güneş Gazetesi geçtiğimiz hafta Umut Oran ile fuatavni arasındaki karanlık ilişkiyi ve Sümeyye Erdoğan'a suikast planlarıyla ilgili çarpıcı detayları tüm Türkiye'yle paylaşmıştı. Ancak 'paralel yapı'nın gazete ve televizyonlarının yere göğe sığdıramadığı Umut Oran için 5 yıl önce kaleme aldığı haber tüyler ürpertici. 19 Aralık 2010 tarihli Zaman gazetesinin yaptığı haberde Umut Oran CHP'yi dizayn etmekle suçlanıyor. Gazete ÇYDD eski genel başkanı Türkan Saylan ile Umut Oran arasında geçen bir telefon konuşmasının tapelerini yayınladı. Kan donduran tapelerde Saylan ve Umut Oran, Özal'ın ani ölümünü hatırlatarak Baykal'ın aynı şekilde ölümünü bekliyor. İşte o diyalogların da yer aldığı Zaman gazetesinin o haberini noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz.

3 Ağustos 2008'de CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve eski ÇYDD Başkanı Türkan Saylan arasında geçen konuşmada CHP'yi yeniden yapılandırmanın ayrıntıları ele alınıyor. Ses kayıtlarında Türkan Saylan, Süheyl Batum üzerinde duruyor. Umut Oran'a da Batum'la birlikte hareket etmesi tavsiyesinde bulunuyor. Saylan'ın Baykal'ın gitmesi gerektiğini anlatırken verdiği Özal örneği ise dikkat çekici: "Hani pat diye Özal ölmüştü biliyorsun. Sıkışık zamanımızda onu demiyorum ama belki bir korku, ölüm korkusu falan gelirse Baykal'a, hani 'ben köşeme çekileyim' diyebilir."

İŞTE O SIRADA PAT DİYE…

Saylan, 3 Ağustos 2008'de, evi aranmadan yaklaşık 8 ay önce CHP'nin şimdiki Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'la yaptığı konuşmada Deniz Baykal'ın CHP liderliğinden ayrılması gerektiği üzerinde ısrarla duruyor. Yeni CHP'de Deniz Baykal'a yer olmadığını anlatıyor. Oran'a, Süheyl Batum'dan uzun uzun bahsediyor. Baykal'ın koltuğu bırakmamakta ısrar etmesi halinde farklı yollar denenebileceğini anlatıyor. Baykal'a stent takıldığını hatırlatarak, "Hani Özal pat diye ölmüştü, biliyorsun!" ifadesini kullanıyor. Türkan Saylan, aynı gün Umut Oran'dan hemen önce de Prof. Dr. K.M. ile görüşüyor. Benzer ifadeleri orada da kullanıyor. Baykal'a yapılan anjiyoyu hatırlatıyor ve aynen şu ifadeyi kullanıyor: "İşte o sırada pat diye… O öldü mesela!"

GÜNEŞ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her taşın altından Umut Oran çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN