Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 yıl şartı aileleri bölüyor

Giriş Tarihi: 18.3.2015 12:01 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 13:49
3 yıl şartı aileleri bölüyor

3 yıl şartı ile ayrı yaşamak zorunda kalan aileleri sevindirecek öneri.

Yapılan yasal değişiklikle eş durumundan tayinlerde 3 yıl kesintisiz çalışma şartı getirilmesinden dolayı mağdur olan aileler eski haklarına geri kavuşmak istiyor. Çünkü özel sektörde çalışan bir kişi, kamuda çalışan eşini, bulunduğu şehre tayinini alabilmesi için oradaki işyerinde 3 yıl kesintisiz çalışmış olması gerekiyor. Bu da ortaya parçalanmış aileler çıkmasına neden oluyor. Büyük sıkıntılar yaşayan ailelerin dramatik durumları da sosyal medyada da yankı bulmaya devam ediyor.

AİLELER PARÇALANIYOR

Devlet u ile özel sektörde çalışan evli çiftlerin ayrı yaşamasına neden olan tayin yasasında yer alan 3 yıl şartına yeni öneri Bağımsız Denetçi Mali Müşavir 'dan geldi. Avşar, uzun zamandır kamuoyunda rahatsızlığa neden olan bu düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini dile getirdi. Avşar, 3 yıl şartının aileleri parçaladığını, bebeklerin babasız ya da annesiz büyüdüğünü, bu nedenle 3 yıl şartının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Avşar ayrıca, 'Bu yıl şartı Sayın Cumhurbaşkanımızın da 3 çocuk önerisine de ters düşmektedir' dedi.

Bağımsız Denetçi Mali Müşavir Şahin Avşar yaptığı açıklamada, "Bu, yıl şartı ile ilgili ailelerin 3 yıl birbirinden ayrı kalması bir anlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın her platformda ve her nikah töreninde söylediği 3 çocuk, daha sonra yükselterek 5 çocuk politikasına da aykırılık teşkil etmektedir. Çünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, aile, toplumun çekirdeği ve temel taşını oluşturur düşüncesiyle çocuk sahibi olmayı toplumumuza ve ailelerimize önermekte ve desteklemekte. Kanunlarımızda yapılan değişiklikle, annelere esnek çalışma ve çocuk sahibi olma ile ilgili yeni gelen teşviklerle bu 3 yıl şartı birbirine aykırılık teşkil etmektedir. 3 yıl aile birbirinden ayrı kalırsa nasıl çocuk sahibi olacak. Dolayısıyla bizim 3 yıl şartını daha makul bir seviyeye çekmemiz gerekmektedir. Bir yıl ideal bir tarih olabilir, fakat 3 yıl şartı parçalanmış ailelere neden olmaktadır. Cumhurbaşkanımızın çocuk önerme politikasına da ters düşmektedir. Bu anlamda da bunun tekrar düzenlenmesi gerekmektedir." dedi.

3 YIL ŞARTI BABASIZ BÜYÜYEN BEBEKLER DEMEK

Avşar "3 yıl şartına hayır ile ilgili basında çıkan haberlerle ilgili bizim de şöyle teklifimiz var. Biliyorsunuz ki, 01.10.2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı sosyal güvenlik yasası kapsamında 4A ve 4C kapsamında çalışan sigortalılarımız var. 4B kapsamında çalışanların bağımsız olduğu için 3 yılla ilgili herhangi bir sorunları yok. Ancak özellikle 4A bağımlığı çalışan işçilerimiz 4C bağımlı çalışan devlet memurları ve kamu personeli 3 yıl şartı ile ilgili ciddi anlamda haksızlıklar yaşamaktadır. Özellikle parçalanmış aileler doğmaktadır toplumumuzda. Bu yasa kapsamında bağımlı olarak çalışan o insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak hem ulusal hem de uluslararası normları dikkate alarak ülkemizde yeni bir tayin yönetmeliği çıkartmamız gerekmektedir. Çünkü yeni doğan bir bebeğin babasından ayrı kalması toplumumuzda psikolojik olarak yıpranmış ve parçalanmış aileler ortaya çıkaracaktır. Bu anlamda bizim önerdiğimiz sosyal politikalar ile ülkemizin sosyal devlet anlayışına ilave bir katkı yapmaktayız. Ülkemizin sosyal devlet anlayışı sosyal politikalara verdiği önem bizim de sosyal güvenlik alanında yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde düşünürsek sosyal politikaların bu kadar yükseldiği, hükümetimizin son 10 yılda hem sağlık alanında hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın çalışmalarıyla kadın, aile ve çocuklara yönelik sosyal haklar gerçekten üst seviyeye taşındı.


BİR YILA GERİ DÖNÜLMELİDİR

Bu haksızlığı çözmek için, parçalanmış ailelere son vermek için, çocukların baba özlemini gidermek için, annelerin özlemini gidermek için, bu aileleri birleştirmek zorundayız. Çünkü kesintisiz çalışma demek 3 yıl devlet ve kamu sektöründe kesintisiz çalışma olabilir, ama özel sektörde 3 yıl kesintisiz çalışmak çok zor görülmektedir. Zaten işsiz kalan işsizler için hükümetimizin getirdiği işsizlik sigortası devreye girmektedir. O halde haksız olarak işten çıkartılan işçinin suçu nedir? Haksız yere işten çıkartılan işçinin 3 yıl kesintisiz çalışma hakkı elinden alınmış olmakta ve tayin işlemi yapılmamaktadır. Dolayısıyla 4A kapsamında çalışan işçilerimizin bu haktan hiç faydalanamayacağı gibi bir anlam çıkmaktadır. Dolayısıyla tekrar eski yönetmeliğe yani 360 güne geri dönülmeli, bu hem 4A hem de 4C kapsamında çalışanlarımıza eşit bir şekilde uygulanmalı. Zaten bu tür uygulamaların 4A ve 4C'liler diye değişik şekilde uygulanması Anayasa'nın eşitlik normlarına da aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 yıl şartı aileleri bölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN