Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbenin temeli 2010'da atıldı

, Türkiye 2010’da referanduma giderken, kasedi, Balyoz kumpası gibi bir dizi operasyonla ülkeyi dizayn etti. Referandum sonrası ele geçirdiği HSYK ve yargı eli ile de 17-25 Aralık darbesi için dügmeye bastı.

Giriş Tarihi: 15.3.2015 02:56 Güncelleme Tarihi: 15.3.2015 06:40
Darbenin temeli 2010'da atıldı
17-25 Aralık Darbe Girişimleri'nin temeli 2010 yılında 'nın ülke üzerindeki algı operasyonlarıyla atıldığı 2015'teki yargı kararlarıyla açıkça ortaya çıktı. 'Arınç'a suikast iddiası ile Kozmik Oda araması', 'Taraf Gazetesi'nin yayınladığı Balyoz belgeleri ile emekli ve muvazzaf general tutuklamaları', 'Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner'in makam odasında gözaltına alınması' ve dönemin 'CHP lideri 'a kaset tuzağı' 2010 yılındaki önemli gelişmelerdi. Asker, yargı ve siyaset dünyasında büyük depremler yaratan bu olaylar silsilesinin sonunda Paralel Yapı, hedefine koyduğu 12 Eylül 2010 Anayasa referandumu için Türkiye'yi dizayn etti. 17-25 aralık darbesini de, operasyonları yürütecek savcı ve hakimlerin çöreklendiği HSYK eliyle yönetti. Paralel Yapı, referanduma giden süreç öncesinde adli ve idari yargıya sızmak için kronolojik olarak şu hamleleri yaptı:- ARINÇ'A SUİKAST VE KOZMİK ODA ARAMASI : Türkiye Aralık 2009'da 'a suikast ihbarı ile çalkalandı. Arınç'ın evinin yakınlarında yakalandığı iddia edilen Seferberlik Tetkik Kurulu'nda görevli Albay E.Y.B üzerinden polis ve paralel yapıya yakın bazı savcı ve hakimler devletin en mahrem bilgilerinin saklı olduğu Kozmik odaya girdi. Yargılama sonunda baskına giden tüm sürecin algı yönetimi ve yalanlar örüldüğü ortaya çıktı.- BALYOZ BAVULU: 20 Ocak 2010'da Paralel Yapı'nın gazetesi Taraf, Balyoz darbe planı manşetiyle çıktı. Taraf yazarı Mehmet Baransu, elindeki Balyoz bilgilerinden oluşan bir bavulu savcılığa teslim etti. Bu süreçte onlarca emekli muvazzaf generel subay tutuklandı. Paralel Yapı medyası askeri vesayet manşetleriyle algı operasyonları yaparken ilk kadame yargıdan mahkumiyet alan sanıklar Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararı ile yeniden yargılandı. Yargılama sonucunda Balyoz CD'lerinin sahte olduğu ortaya çıktı. Balyoz belgelerini temin eden Mehmet Baransu ise 'devletin gizli belgelerini temin ve yayımlamaktan' tutuklandı.

- BAŞSAVCIYA TUTUKLAMA: Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı iken ile ilgi soruşturma başlatan İlhan Cihaner, kimliği bugüne kadar açıklanmayan bir ihbar mektubuyla makamında polisler tarafından gözaltına alındı. Pek çok yargı mensubu Cihaner vakasıyla sindirildi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin temeli 2010'da atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN