: Budur be ya

Giriş Tarihi: 15.3.2015 09:46 Güncelleme Tarihi: 15.3.2015 11:02
Erdoğan: Budur be ya

'de lar Günü'nde konuşan , 'Budur be ya' diyerek salonu kahkahaya boğdu.

Recep Tayyip 'ın lar Günü münasebetiyle 'de yaptığı konuşma renkli anlara sahne oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Romanların bu ülkenin asli unsurlarından olduğunu ama artık daha büyük düşünmeleri gerektiğini söylediği anda bir izleyici de karşılık verince Erdoğan "Budur be ya" diyerek karşılık verdi. Cumhurbaşkanının Roman jargonunda karşılık vermesi salonda uzun süre ayakta alkışlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünya ırkçılıktan çok çekti. Dünya ve İslam alemi mezhepçilikten, sen ben kavgasından çok çekti. Biz öncelikle kendi içimizde, sonra bölgemizde ve dünyada İslamofobya, ırkçılık ve mezhepçilik ile mücadeleyi sonuna kadar yürütmeye kararlıyız. Bizim dinimiz öldürmeyi değil yaşatmayı, zulmü değil merhameti, şefkati, rahmeti esas alır. Farklılıklar bu ülkenin zenginliğidir" dedi.

Konuşmasına, "Sevgili kardeşlerim, değerli vatandaşlarım, sevgili Çanakkaleliler, Çanakkale'nin ev sahipliğinde ülkemizin değişik yerlerinden şu anda burada bulunan sevgili Roman kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum" diyerek başlayan Erdoğan, Çanakkale'de Roman kardeşleriyle buluşuyor olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Dünyada Romanlar Günü'nün 8 Nisan'da kutlandığını ama Türkiye'de Romanların bu kutlamayı, daha önce 14 Mart tarihinde gerçekleştirilen Roman buluşmasında verdiği mesajlar nedeniyle 14 Mart'ta kutladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim Roman kardeşlerimizle temasımız, başbakanlığım döneminde, cumhurbaşkanlığım döneminde başlamadı. Ben çocukluğumdan itibaren Roman kardeşlerimle birlikteyim, onlarla birlikte büyüdüm. İstanbul'un Kasımpaşa'sında, Kulaksız'ında, Kaptan Paşa Mahallesi'nde onlarla birlikte büyüdüm, aynı ilkokulda sınıfı paylaştım. Geldiğim hiçbir görevde onları unutmadım, ihmal etmedim" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de Romanların yanında olduğunu dertlerinin, sıkıntılarının çözümü için çalıştığını, başbakanlığı döneminde çalıştaylarla, toplantılarla Romanların meselelerinin takipçisi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kanunlardaki, yönetmeliklerdeki incitici ifadelerin ayıklanmasından, toplu konut inşasına, sosyal desteklerden, sanatçı kimliklerinin tesciline kadar, her alanda Romanlar için çalışmalar yapılmasını sağladığını anlattı.

ROMAN KARDEŞLERİMİ SADECE ALLAH RIZASI İÇİN SEVİYORUM

Erdoğan, her fırsatta Roman vatandaşlarla bir araya geldiğini, son olarak 36 gün önce 6 Şubat 2015'te, Bursa'da Türkiye'nin dört bir yanından gelen Romanlarla görüştüğünü, şimdi de Çanakkale'de bir kez daha Roman vatandaşlarla buluştuğunu kaydetti.

"Ben, Roman kardeşlerimi etnik kimliğinden, parasından, pulundan, şusundan, busundan dolayı sevmiyorum, sadece Allah rızası için seviyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Allah nazarında aynı haklara, aynı mükellefiyetlere, aynı değere sahip insanlar olduğumuzun bilinciyle sizleri seviyorum. Ne diyor o güzel Roman şarkısında; 'o da Allah kuludur, her kim olursa olsun, ille de Roman olsun.' Bizler aynı kıbleye yönelen, Hak'tan gelen ve yine Hakk'a dönecek olan tüm sıfatlarının ötesinde insan sıfatına haiz kullarız. Her kim ki diğer sıfatlarından birini insan sıfatının önüne çıkartır işte o zarardadır, gaflettedir. Biz aynı sıkıntıyı kadınlar konusunda yaşıyoruz, aynı sıkıntıyı Kürt kardeşlerim, Suriye'den, Irak'tan gelen Arap kardeşlerimiz konusunda yaşıyoruz. Ahıska Türkleri, Boşnak kardeşlerim… Bunlar konusunda yaşıyoruz. Kimi zaman etnik ayrımcılıkla, kimi zaman cinsiyet ayrımcılığıyla kimi zaman kültürel ayrımcılıkla, diğer vasıflardan biri insan sıfatının önüne geçildiğinde sorun başlıyor. Bakın, şu Çözüm Süreci'ne bakın. Her televizyona çıkan, varsa yoksa Kürt sorunu, Kürt sorunu, Kürt sorunu… Bununla adeta ülkemizi parçalamanın, bölmenin gayreti içerisine giriyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Budur be ya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN