Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhaliflere

'ta verilecek silahlar netleşiyor. Muhaliflere verilecek silahlar arasında helikopter ve uçak düşürebilen , ağır makineli silahlar ve güdümlü tanksavar füzeleri de yer alacak

Muhaliflere Stinger füzesi
Türkiye ile anlaşması imzalayan ABD, M16 ve Kalaşnikof silahın yanı sıra muhaliflere yerden havaya tek atımlık verecek. Tek kişi tarafından atılabilen bu füze alçak irtifada uçan uçak ve helikopterleri imha edebiliyor. Bunun dışında ağır makineli silah olarak bilinen Bixi ve MG3 silahlarının da yine sahadaki muhalifler için verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca havan topunun yanı sıra, Esad'ın tanklarını imha edebilecek güçte roketatarlar da verilecek.

FORMÜLÜN İKİNCİ AŞAMASI
Geçen hafta Ankara'ya gelen ABD heyeti, Kırşehir'deki incelemelerinin ardından üst düzey yetkililerle görüşmeler yapmışlardı. Görüşmelerde Eğit-Donat formülünün ikinci aşamasında neler yapılacağı masaya yatırıldı. Muhaliflere verilecek silahlar ve eğitilecek muhaliflerin Türkiye'ye nasıl getirileceği gibi konular masaya yatırıldı.

EN ETKİLİ SİLAH

Muhaliflerin eğitilmesini Türkiye üstlenirken, donatım kapsamında ise muhaliflere verilecek teçhizat ve lojistik desteği Amerika sağlayacak. Bu kapsamda Amerika'nın muhaliflere nasıl silahlar vereceği merak konusuydu. Artık o konunun da netleşmeye başladığı öğrenilirken, muhaliflerin hem DAEŞ ile hem de Esad rejimi ile savaşabilmesini sağlayacak nitelikte "ağır silah" verileceği ifade ediliyor. Amerika'nın bu yönde hazırlık yaptığı da belirtilirken, muhaliflerin Esad rejiminin uçak ve helikopterlerini vurabilecek nitelikte silah istediği biliniyordu. ABD'nin bu kapsamda yerden bir kişinin omuzunda ve yerden havaya tek atışlık olarak kullanılan "Stinger güzesi" vereceği öğrenildi. Bu füze, alçak irtifada uçan savaş uçaklarını ve helikopterleri imha edebiliyor.

TANKSAVAR DA VERİLECEK

ABD sahadaki savaşçılara kendi üretimi olan M16 silahlarının yanı sıra Kuzey Irak ve Suriye topraklarında satın almaya çalıştığı Kalaşnikof silahları da verecek. Bu silahlar piyade tüfeği gibi sahadaki savaşçılar tarafından kullanılacak. Stinger füzesi ve bu piyade tüfeklerinin yanı sıra ağır makinalı silah da verilecek. Bu kapsamda da Bixi silahı ve MG3 silahı ön plana çıkıyor. ABD'nin bu iki silahı da vermek için hazırlık yaptığı ifade edilirken, bu silahların da cephe savaşında DAEŞ'e karşı muhaliflerin elini daha da güçlendireceği belirtiliyor. Esad'ın uçak ve helikopterlerine karşı Stinger füzesinin yanı sıra, tanklara karşı da yine muhaliflere önemli silahlar verilerek güçlendirilecek. Bunun için de havan topu, roketatar ve tanksavar verileceği ifade ediliyor.

HER KÖYDEN 20 KİŞİ

Eğitilecek muhaliflerin seçilmesi işlemi sınır ötesinde devam ederken, 5 bin muhalifin tek bir noktadan seçilmeyeceğine vurgu yapılıyor. Muhaliflerin eğitim için Suriye dışına çıkmasıyla bölgesel boşluklar olacağı, bu boşluklara da DAEŞ ve PYD/YPG militanlarının yerleşebileceği endişesi vardı. Böyle bir ihtimale imkan sağlanmayacağı, bu yüzden her köyden en fazla 20 kişi olacak şekilde muhalif seçimi yapıldığı belirtiliyor. Bu sayede köylerin savunması zayıflamayacak, bölgesel olarak da boşlukların oluşması önlenmiş olacak.

IRAK'TAN TÜRKİYE'YE
Muhaliflerin seçiminin tamamlanmasıyla birlikte eğitilecek grubun Türkiye'ye nasıl getirileceği masaya gelecek. Bunun için iki ihtimalin şimdilik masada olduğu ifade edilirken, grupların parça parça yerine tek bir paket halinde Türkiye'ye getirileceği söyleniyor. Bunun için de ya karayoluyla sınır kapısından Türkiye'ye getirilmeleri ya da Kuzey Irak'ta toplanarak hava yoluyla nakledilmeleri planlanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Muhaliflere Stinger füzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN