Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Enerjinin İpek Yolu' 'ın temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azeri ve Gürcü mevkidaşları, Şahdeniz sahasından çıkarılacak gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu 'nın temelini attı

Giriş Tarihi: 18.3.2015
'Enerjinin İpek Yolu' TANAP'ın temeli atıldı
Azeri Gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan Trans Anadolu 'ta temel atma töreni gerçekleşti. İlk boru toprak altına Cumhurbaşkanı , Cumhurbaşkanı ve Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili tarafından birlikte butonlara basılarak indirildi. Yaklaşık 10 milyar dolar değerindeki proje ile başlangıçta yıllık 16 milyar m3 doğalgaz Avrupa'ya taşınacak. Boru hattı Türkiye'de 20 il, 67 ilçe ve 600 köyden geçerek Yunanistan'a ulaşacak. 15 binden fazla kişiye iş imkânı sağlayacak projenin Türkiye'deki uzunluğu 1850 km olacak. Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm dünyada örnek alınan bir şehirleşme hamlesi başlattık. Türkiye'yi bölgesinin enerji dağıtım merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. TANAP özgün bir projedir. Bu projeye bir şey alternatif olamaz. Güney gaz koridorunu hayata geçirdiğimizde Avrupa ile Hazar bölgesi arasında güçlü bir bağ oluşturacağız. TANAP 31 milyar metreküpe çıkacak seviyesiyle planımız bunun 2018'de hayata geçmesidir" diye konuştu. Erdoğan şunları söyledi:

ALTERNATİFSİZ:
Diğer ülkelerle olan doğalgaz ve petrol boru hattı projelerimiz devam ediyor. TANAP, tüm bu projelerin içinde güzergâhı ve hedefleriyle ayrı bir öneme, yere sahip. Bu proje başka hiçbir projenin alternatifi olmadığı gibi bu proje veya bu projeye alternatif başka bir proje de yoktur. Bu bakımdan gerçekten özgün bir proje olan güney gazı koridorunu bütün etaplarıyla tamamen hayata geçirdiğimizde Avrupa ile Hazar Bölgesi arasında güçlü bir bağ oluşturmuş olacağız. Bu projeye Azerbaycan'dan, Gürcistan'dan, Türkiye'den ziyade tüm Avrasya coğrafyasının ihtiyacı var

AB BAŞKAN YARDIMCISI AÇ KALMAZ:
AB Genişlemeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johannes Hahn'ın konuşmasına Türkçe giriş yaptı. Bundan mutluluk duydum. Şunu hatırlatayım ki bu Türkçesi'yle bile Adriyatik'ten ta Çin Seddi'ne bile hiç acıkmadan gidebilir. O konuda rahat olsun.

DOĞALGAZIN 3 T'Sİ:
Doğalgaz "3T" üzerinde tanımlanır. Bunlar tedarikçi, transitçi ve tüketici. Azerbaycan birinci derecede tedarikçi. Gürcistan ve bizler, bu işin hem transit hem de tüketicisi konumundayız. Avrupa bu işin tüketicisi konumunda olacak. Böyle bir durum söz konusu. Ekonomik kaynakların eğer insanların hizmetinde değilse felaketinin sebebi olduğunu yaşadığımız iki büyük dünya harbiyle, büyüklü küçüklü sayısız savaşla, çatışmayla gördük. Biz bu projeyle aynı zamanda sahip olduğumuz kaynakları, kendi vatandaşlarımızın, onlarla birlikte tüm bölge halklarının, tüm insanlığın hizmetine sunma irademizi de ifade etmiş oluyoruz. Bu yola birlikte çıktığımız için, bu yolda birlikte ilerlediğimiz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

'3 YIL SONRA BERABERİZ'
Törende konuşma yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de "Almanya, Romanya, İtalya, Bulgaristan ilerde ben eminim ki bizim gazımızı alacaklardır. Bizim bugüne kadar Türkiye ve Gürcistan ile yaptığımız projeler hep uğurla neticelendi. Bu da öyle olacaktır. TANAP temel atma töreni nevruza da denk gelmiştir. Biz maneviyatımıza da bağlıyızdır. İnşallah 3 yıl sonra TANAP'ın açılışında da beraber olacağız" diye konuştu.

'GÜVENLİK KORİDORU'
Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ise, "Dost ülkenin değerli insanları. Bu temel atma töreni bizim için çok önemli. Enerji güvenliği bölgemizin istikrarı için de önemli. Bu proje güvenlik anlamında da çok önemli koridor oluşturmakta. Gürcistan'ın büyümesi için bu tür projelere katılmak önemli. Hazar denizi petrolünü Akdeniz'e taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı bizim için önemli. Üç ülkenin ortaklığını artırmamız lazım. Bir kez daha herkese davetiniz için teşekkür ederim" dedi.

İŞTE O TARİHİ ANLARDAN FOTOĞRAFLAR

TANAP'ta temel atılıyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Enerjinin İpek Yolu' TANAP'ın temeli atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN