Paralel’in örtbas ettiği dosya raftan indirildi

Giriş Tarihi: 23.3.2015 01:59 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 12:17
Paralel’in örtbas ettiği dosya raftan indirildi

2007’de Gülen’in kardeşinin de aralarında bulunduğu 84 kişinin cinsel istismarına maruz kalan ve o tarihte 15 yaşında bulunan S.Ö’nün takipsizlikle sonuçlanan soruşturma süreci, zaman aşımına 6 ay kala yeniden başlatıldı. Utanç dosyası parça parça kapatılmıştı.

'da 2007'de ortaya çıkan ve mahkeme aşamasına getirilmeden kapatılan skandalının dosyası '' soruşturması kapsamında yeniden açıldı. STAR'ın kamuoyunun gündemine getirdiği soruşturma Erzurum Başsavcılığı tarafından zamanaşımının dolmasına yaklaşık 6 ay kala başlatıldı. Başsavcılık, 'in kardeşi S. Gülen ve çocuklarının da adının geçtiği cinsel istismar ve kişi hürriyetini kısıtlamak suçlarından yürütülen soruşturmaların hukuka aykırı olarak örtbas edilip edilmediğini araştıracak.

KIZLAR YURTLARA DAĞITILMIŞTI

Fethullah Gülen'in geçen yıl sonunda vefat eden kardeşi S. Gülen ile iki oğlunun da aralarında bulunduğu 84 kişinin fiili livatasına maruz kaldığı iddia edilen S.Ö, gizli tanık kapsamında korumaya alındı. Olayın açığa çıkmasıyla birlikte başta S.Ö. olmak üzere 17 kız farklı illerdeki yurtlara gönderilmişti. Erzurum Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, iddiaları araştırmak üzere çalışma başlattı. Olay sırasında 15 yaşında olan S.Ö, şimdi 23 yaşındı.

Paralel yapı soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçmişte bazı soruşturmaların paralel yapının hedefleri doğrultusunda açıldığı, bazılarının da özellikle kapatılmaya çalışıldığı iddialarını da araştırıyor. Bu kapsamda, dosyaya ilişkin şüpheli işlemler ve gelen yeni bilgiler üzerine 2007'de Erzurum'da açılan 'küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz' soruşturması da incelemeye alınmıştı.DÖNEMİN VALİSİ ARAYA GİRDİ

29 Ekim 2007'de polise başvuran 15 yaşındaki genç kızın tecavüz iddiası üzerine başlatılan soruşturma sürecinde eksiklikler ve şüpheli işlemler tespit edildi. Olaydan sonra başka bir şehre nakledilen genç kıza ulaşan yetkililer, mağdurenin şikayetini yenilemesi üzerine dosyayı, yeniden incelenmek üzere Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Başsavcılığın talep yazısında şu ifadeler yer aldı:

"Müşteki S.Ö'nün dönemin valisi ve vali yardımcılarının araya girmesi üzerine acele usullere aykırı olarak başka bir ile gönderildiği, soruşturmaların seyrinin değiştirilip kapatıldığı, bu durumun kamu oyunda paralel yapı olarak bilinen örgütlenmenin bir faaliyeti olduğu, örgütü yöneten Fethullah Gülen'in kardeşi S. Gülen ve çocuklarının da adının geçtiği cinsel istismar ve kişi hürriyetini kısıtlamak suçlarından yürütülen soruşturmaların hukuka aykırı olarak kapatıldığı, açılan davanın gereği gibi yürütülmediği, örgütlenmenin bu soruşturmayı kapatmak için adli ve idari kamu görevlilerine baskı uygulandığı ve örgütün bir faaliyeti olduğu iddia edildiğinden, mahkemenin dava dosyası ve soruşturma evrakında hukuki ihlal tespit edilmesi halinde, bu hukuki ihlalin kaynağının araştırılıp, örgütlü bir yapı tarafından adli ve idari kamu görevlilerine tesir edilerek, bu sonucun elde edildiğine dair delil bilgi ve belge elde edilmesi halinde, sonucunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi rica olunur."
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel’in örtbas ettiği dosya raftan indirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN