bütün güçlerini geri çekmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'yu domine etme gayretinde olan 'ın bu bakışını değiştirmesi gerektiğini belirterek, "'den, Suriye'den, Irak'tan güçlerini çekmeli" dedi

Giriş Tarihi: 27.3.2015
İran bütün güçlerini geri çekmeli
Cumhurbaşkanı , 'ın bütün bölgeyi kendine domine etme gayretinde olduğunu, buna tahammül edilemeyeceğini söyledi. Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Vattara ile ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, 'deki gelişmeleri değerlendirdi:

MEHZEP ÇATIŞMASINA KARŞIYIZ:
Yemen'de Husilerin yaptıkları sadece mezhepsel bir çatışmadır. Mezhepsel hiçbir çatışmaya olumlu bakmıyoruz, karşısındayız.SINIRLARI ZORLUYOR:
Bölgede olan gelişmeler gerçekten tahammül sınırlarını zorlamaya başlamıştır. İran'ın açıklaması doğaldır. Irak'ta ve Suriye'deki gelişmelerde de kendisini göstermiştir. İran bölgeyi kendine domine etme gayreti içerisindedir, buna müsaade edilebilir mi? Bu bölgede tüm ülkeleri rahatsız etmeye başlamıştır. Tahammül etmek mümkün değildir.DAEŞ'İN YERİNE ŞİA:
Irak'ta yapılanları görüyorsunuz. Bir taraftan DAEŞ'le bir taraftan İran'ın oraya gönderdiği Devrim Muhafızları ile uğraşıyor. Bakıyorsunuz elemanları özel fotolar çektirmek suretiyle kendilerini lanse ediyor. Önce DAEŞ bir yerden çıkıyor bakıyorsunuz oraya Şia yerleşiyor. Dert orada da aynı gelişiyor, bir taraftan İslam Müslüman diyeceksin öbür taraftan bunları yapmaya devam edeceksin. Aynı şeyleri Suriye'de de yapıyorlar. 300 bin insanın katili durum var bu duruma destek olan anlayış. Bu anlayış savunulabilir mi? Ben Müslümanım diyenin bu katili savunacağına ihtimal vermiyorum.BU ÜLKELERDEN ÇEKİLMELİ:
Türkiye 2 milyon insana şuanda ev sahipliği yapıyor. Bütün onların sıkıntılarını giderme gayreti içerisinde. Biz bu görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Ama İran'ın bakışının değişmesi lazım. Yemen'den Suriye'den Irak'tan gücü kuvveti ne varsa, çekmesi lazım. Bu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyması lazım.

CUMHURBAŞKANI ÇÖZÜM SÜRECİ'NİN ARKASINDA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çözüm Süreci'ndeki net tavrını anlattı: "Çözüm Süreci'nde şu aşamada en önemli konu artık silahların tamamen susması, yani terör örgütünün silah bırakması. Cumhurbaşkanımız bütün zorluklara rağmen bu süreci en başından beri yürüten siyasi aktör olarak, bugün de devletin başı olarak Çözüm Süreci'nin arkasındadır, arkasında olmaya devam edecektir." Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belirttiği gibi silah bırakılması konusunda daha önce de çağrılar yapıldığını belirten Kalın, "Aslolan şimdi uygulamanın nasıl olacağını görmektir. Tam bir silahsızlanma ortamına geçilirse, süreç amacına ulaşmış demektir. Bizim de hükümetin de bütün sürecin aktörlerinin en önemli önceliği budur" dedi.

VATTARA'YI AĞIRLADI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de dün Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alassane Vattara'yı ağırladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelen Vattara'yı ana giriş kapısında karşıladı. Vattara, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı selamladı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 320 milyon dolar olduğunu belirten Erdoğan, "Hedef 1 milyar dolar. Bu kararlılığı göstereceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran bütün güçlerini geri çekmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN