YSK seçmen sorgulama hizmetinin online olarak sunulması ile birlikte YSK seçmen sorgulama için ikinci bölüme geçildi. YSK seçmen listesi askı süresi başladı. YSK seçmen sorgulama hizmeti

Giriş Tarihi: 27.3.2015 12:16
YSK seçmen sorgulama sistemi
Yüksek Seçim Kurulu tarafından oy kullanacak olan vatandaşların nerede oy kullanacaklarını öğrenmesi amacıyla online olarak hazırlanan YSK seçmen sorgulama hizmeti sona erdi. 14 Mart tarihi ile başlayan yeni süreç içerisinde itirazlar ve değişiklikler yapılacak. 14 Mart'ta başlayan bu sürecin son işlem tarihi ise 27 Mart'ta sona eriyor.

SEÇMEN SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Bu süre içerisinde vatandaşların oy kullanma hakkını kullanabilmesi için askılardan seçmen bilgilerini sorgulaması ve bilgilerin doğruluğunu onaylaması gerekiyor. Seçmen listelerinde adı olmayan ya da bilgileri yanlış olarak girilen vatandaşların 27 Mart'a kadar ilgili düzeltmeler için başvuruların yapması gerekiyor. 27 Mart günü saat 17.00'a kadar yapılacak başvurular dikkate alınacağı gibi bu tarihten sonra yapılacak başvurular ile ilgili herhangibirişlemi yapılmayacak. Bu durumdaki vatandaşlar sadece bu seçimlerde olmak üzere oy kullanması da mümkün olmayacak.

YSK tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, kimlik bilgilerinde yanlış olan, askı süresi içinde ye taşınan ya da ismi hiçbir şekilde askılarda olmayan kişilerin nüfus müdürlüğüne başvuru yapması gerekiyor. Kişilerin adres beyan formunu doldurarak adreslerine gelen kendi ismine ait herhangi bir fatura ile birlikte nüfus müdürlüğüne başvuru yapılması ile birlikte vatandaşların oy kullanabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacak. Bunun yanında öğrenciler için de aynı durum söz konusu. Oy kullanma zamanında üniversitede eğitimine devam edecek olan kişilerin öğrenci belgeleri ile birlikte nüfus müdürlüğüne başvurması ve oy kullanmak için seçim yerini bulunduğu bölgeye aldırması gerekiyor.

Yurt içinde oy kullanacak olan vatandaşlar herhangi bir sorunda çağrı merkezi üzerinden hizmet alabilmektedir.444 99 75 numaralı telefon hattı, vatandaşların seçimler ile ilgili destek alabileceği resmi telefon hattıdır. Bunun yanında yurtdışında oy kullanacak vatandaşlar için de aynı şekilde hizmet alınması mümkündür. Yurtdışı için ise +90 eklenerek aynı numara aranmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK seçmen sorgulama sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN