Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu ''Ben yazdım'' demişti! İşte ayrıntıları

Davutoğlu'nun ''bizzat yazdım” dediği beyannamesinin detaylarına ulaşıldı. Beyanname 15 Nisan'da açıklanacak.

Giriş Tarihi: 29.3.2015 10:52
Başbakan Davutoğlu ''Ben yazdım'' demişti! İşte ayrıntıları
'nun 'başkanlık sistemi'yle ilgili olarak, " beyannamesinde başkanlık sisteminin nasıl yer alacağını bizzat yazdım" dediği açıklamasının detaylarına ulaşıldı.

, nde başkanlık sistemine, 'yeni Anayasa ve demokratikleşme' başlığı altında yer verecek. Beyannamede, başkanlık sisteminin argümanı olarak, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gösterilecek. Seçilmiş cumhurbaşkanının göreve başlamasıyla parlamenter sistemden uzaklaşıldığı ifade edilecek. Hesap verenle yetki sahibinin aynı kişi olması vurgulanacak.

ÖZEL EKİPLE ÇALIŞACAK

Çarşamba akşamı, 12 üyeli komisyonun taslağını tamamladığı seçim beyannamesi, Davutoğlu'na sunuldu. Davutoğlu, milletvekili listeleriyle ilgili çalışmasını 7 Nisan'da tamamladıktan sonra beyannameye ağırlık verecek.

Davutoğlu'nun özel bir ekiple yapacağı çalışmayla beyannameye son şekli verilecek.

Beyannamenin 15 Nisan'da açıklanması planlanıyor. Beyannamenin omurgasını, Yeni Türkiye'söylemi oluşturacak. 100 sayfalık beyannamede, sunuş kısmının yanı sıra bazı bölümler de Davutoğlu tarafından yeniden kaleme alınacak. Beyannamede, Çözüm Süreci, Yeni Anayasa, İleri Demokrasi gibi temel konuların yanı sıra kalkınma ve yatırımlar yer alacak. Alevi vatandaşların talepleri de beyannamede yer bulacak.

Beyannamede, cemevi yerine, inanç merkezi ifadesi kullanılacak. Emeklilerle ve sosyal yardımlarla ilgili özel bir çalışma yapıldığı ve bunun da beyannamede yer alacağı belirtiliyor. Beyannamede yeni bir hızlı tren hattının da yer alacağı ifade ediliyor.

Habertürk
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu ''Ben yazdım'' demişti! İşte ayrıntıları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN