ndan medyasına tepki

Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın uzun süre rehin tutulduktan sonra vurularak şehit edilmesi Türkiye ve dünyada büyük yankı uyandırdı. Merkez basının haberi verirken ortaya koyduğu sorumsuzca tavır ve birçok gazetecinin sosyal medya hesaplarından teröristleri savunan bir dil kullanması Anadolu medyasını harekete geçirdi. Anadolu Platformu'nun öncülüğünde yerel ve bölgesel yayın yapan onlarca kuruluş bir bir kınama metni yayınladı.

Giriş Tarihi: 1.4.2015 13:06 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 15:57
Anadolu basınından DHKP-C medyasına tepki

İşte Anadolu Platformu Başkanı Sinan Burhan'ın kaleme aldığı o kınama metni;

Bizler 142 yerel ve Bölgesel medya temsilcileri olarak, bu saldırıyı sadece değerli savcımıza Sayın Mehmet Selim Kiraz'a yönelik bir saldırı olarak değil, aynı zamanda Türk yargısına, Türk demokrasisine, Türkiye'deki bütün vatandaşlarımıza dönük bir saldırı olarak görüyoruz.

"OMUZ OMUZA VERME VAKTİDİR"

Savcımızın şehit düşmesine yol açan bu terör eylemi karşısında, bütün bu farklılıkların unutulup omuz omuza verme vaktidir.

Terör örgütü ve uzantılarını haklı göstermeye çalışan Gezi medyasının Çağlayan'daki rehine olayında da aynı tutumu sergilemesini kınıyoruz. Olay olur olmaz belli çevrelerin attığı tweetler, dayanışma ruhuna hiç uygun düşmemiştir.

"HÜKÜMETE YÖNELİK BİR SALDIRI OLARAK GÖRÜYORUZ"

Dün yaşanan menfur saldırıyı gezi olaylarında başlayan hükümeti devirme girişimine bir yenisini daha ekleme çabalarının bir işaret fişeği olarak görüyoruz. 17-25 Aralık darbe süreciyle de hükümet yıpratılmak istenmişti. Dünkü elektrik kesintisi ve savcımızın şehit edilmesi bir takım karanlık senaryoların devreye sokulduğu izlenimi vermektedir. Gün bir ve beraber olma günüdür.

Özellikle dünkü Hürriyet Gazetesi'nin İnternet sitesinde yer alan bir resim büyük bir yıkıma neden olmuştur. Savcımızın başına dayanmış silah toplumun huzurunu bozmuştur. Bu resim ile devletimiz zayıf gösterilmiştir. Bu sorumsuz yayın anlayışını kınıyoruz.

Daha olayın arka planı bilinmeden, olayın gerçek veçhesiyle ilgili herhangi bir işaret fark edilmemişken, atılan tweetler maalesef son derece provokatif bir ortamın doğmasına da sebebiyet vermiştir. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu; "Bu anlar toplumların sınavdan geçtiği anlardır." diyerek birlik ve beraberliğe atıf yapmıştır. Başbakanımız medyayı sorumluluğa davet etmiştir. Bizler bu çağrıya destek veriyoruz.

TERÖRİSTLERİ DESTEKLEYEN GAZETECİLERE TEPKİ

Kan damlayan tweet'ini on binlerce takipçiye atan CNN programcısı Mirgün Cabas : "Bu eylem nasıl biterse bitsin çıkarılacak tek ders var: Çocukları vurmayın, annelerini yuhalatmayın." Diyordu.

Cumhuriyet yazarı Ceyda Karan: "Adliyedeki eylemciler IŞİD militanı olsaydı, emin olun kıllarına bile zarar gelmezdi. Devletin fıtratı bu" diyebilecek kadar vicdansız.

"Berkin böyle öldürülmeseydi, sonra da en azından etkin soruşturma yapılsa, zanlılar adaletten kaçırılmasaydı, bugünü böyle yaşamayacaktık." Diyen Gazeteci Banu Güven de attığı tweetle tepkilerin odağı oldu.

"14 yaşında Berkin Elvanı öldüren polisi 13 aydır bulamayan hukuk sistemi aslen adaleti rehin almıştır" diyen biri Koray Çalışkan

Bu isimlerin Savcı'nın rehine alınmasını meşrulaştıran bu tavırları dikkat çekiciydi.

"katil devlet tweeti atan Barış Atay.

Atılan bu twetleri kınıyoruz. Gezi olaylarında başlayan sosyal medyanın darbe girişimine eklenmiş yeni yorumlar olarak görüyoruz.

Alçakça Yapılan Saldırı Sonucu Şehit Olan Savcımız Mehmet Selim Kiraz'a Allah'tan Rahmet Acılı Ailesine Başsağlığı Diliyoruz."

SİNAN BURHAN

ANADOLU YAYIN PLATFORMU BAŞKANI

İbrahim Toru – Kanal Urfa

"Terörün dini, ırkı milliyeti olmaz terör terördür. Herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum."

İbrahim Eksilmez - Çay TV

"Her türlü teröre karşı, toplumun birlik ve beraberliğini muhafaza etmesi lazım. Terör nereden gelirse gelsin buna karşı medya olarak sorumlu davranmalıyız."

İbrahim Gökdemir – Anadolu Gazetesi

Bizler basın olarak sorumlu davranmalıyız. Teröre hizmet eden yayıncılık anlayışı kabul edilemez. Bu bilinçle teröre karşı ortak tavır alınmalıdır.

Çetin Altan – Kanal Fırat

Böyle hassas dönemlerde özellikle birliğimize kardeşliğimize yönelik yapılan kalleşçe saldırılara karşı medya üzerine düşeni yapmalı, sorumlu yayıncılık ilkesi ile hareket etmelidir. Sorumsuzluk vatana millete zarar verir. Sorumlu olalım sorumsuz değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu basınından DHKP-C medyasına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN