Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülek’in eşinden Gülen’e dev bağış

Fethullah Gülen grubuna yakın gazeteci Halit Esendir’in kaleme aldığı, “Kendi Anlatımlarıyla Babıali’nin Meşhurları” kitabında ilginç bir bağış hikayesi var. Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Alaattin Kaya, Kasım Gülek’in eşi Nilüfer Gülek’in Beylikdüzü’ndeki 70 dönümlük arazisini Fatih Üniversitesi’ne bağışladığını anlatıyor.

Giriş Tarihi: 1.4.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 10:49
Gülek’in eşinden Gülen’e dev bağış
15 Mart 1967 tarihinde dönemin Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası'na kabul edilen paralel örgüt lideri Fethullah Gülen'in ABD ile sır bağlantılarını sağlayan dostlarından CHP'li Kasım Gülek'e ilişkin ilginç bilgiler ortaya çıkıyor. Gülen grubuna yakın isimlerden gazeteci Halit Esendir'in kaleme aldığı "Kendi Anlatımlarıyla Babıali'nin Meşhurları" kitabındaki bilgilere göre, paralel yapının eğitim kurumlarından Fatih Üniversitesi'nin İstanbul Beylikdüzü'ndeki arazisini Kasım Gülek'in eşi Nilüfer Gülek bağışladı. Gülek'in, Gülen okulu için bağışladığı arazinin 70 dönüm olduğu belirtiliyor. Kitapta, Zaman Gazetesi imtiyaz sahibi Alaattin Kaya'nın, Kasım Gülek'le bu konuya ilişkin bir anısına da yer veriliyor:
"ABD büyükelçisi rapor yazacağı sırada Kasım Bey'e: 'Hocaefendi hizmetlerinde para işini nasıl yürütüyor?' diye sormuş. Kasım Gülek cevaben: 'Hayrette kalacaksınız, benim hanım bile bu hizmetlere para veriyor. Türkiye'deki hamiyetperver insanlarla yürütüyor' demiş. Gerçekten eşi Nilüfer Hanım, Fatih Üniversitesi'ne 70 dönüm arazisini bile bağışladı."

YEDEKTE İKİ GAZETE

Halit Esendir'in kaleme aldığı kitapta, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Zaman Gazetesi'nin eski İmtiyaz Sahibi Alaattin Kaya, Zaman'a alternatif iki gazete hazırladıklarını dile getiriyor. Kaya, "Kasım Gülek'le birlikte Ankara'da 'Belde' ve 'Olay' gazetelerini hazırladık. O gazeteleri, Zaman'ın başına bir şey gelse, hemen devreye sokacaktık" diyor. Gülen grubunun Kasım Gülek sevdası 1996 yılında Aksiyon dergisindeki röportaja da yansıyor. "Halk Partisi'nin değil halkın adamıydı" başlıklı röportajda, Gülen ile müşterek tanıdıkları aracılığıyla iyi bir dostluğu olduğunu belirten Gülek, "Tabii o da bizi duymuş. Bir defa burada (İstanbul) bir konferans vardı; İslam hususunda. Orada bir konuşma yaptım. Kur'an'daki ayetle beraber İslam'ın nasıl bir dünyam olduğunu anlattım. Hocaefendi dinlemiş, çok beğenmiş" diyor. Gülen'i 'fevkalede bir insan' olarak tanımlayan Kemal Gülek'e, Nilüfer Gülek de "Müthiş bir insan" diyerek destek veriyor.

BALDIZ ABD'DE ALBAY

Gülen okuluna dev arazi bağışlayan Nilüfer Gülek'in, ABD ordusunda albay rütbesiyle görev yapmış Aylin Devrimel'in kız kardeşi olması dikkat çekiyor. Fırtınalı hayat hikayesiyle Ayşe Kulin'in çok satan romanı 'Adı Aylin'e de konu olan Devrimel, kızkardeşi Gülek'in Zaman Gazetesi'nden Mustafa Ünal'a 1997 yılında verdiği bilgiye göre, ölümünün hemen öncesinde Gülen grubuyla gönül bağı kurmuş. Gülek bunu şöyle anlatıyor: "Aylin, ölümünden bir hafta önce Fethullah Hoca ile gönül bağı olan Türk öğrencilerle karşılaşmış ve sohbetlerinden çok etkilenmişti. Bana, 'Bu çocuklar bende yeni ufuklar açtı. Müthiş etkilendim. Onlara her türlü yardımı yapacağım' demişti." Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülek’in eşinden Gülen’e dev bağış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN