Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sözcüsü Kalın'dan flaş açıklamalar

Giriş Tarihi: 6.4.2015 14:24 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:06
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan flaş açıklamalar

sözcüsü gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İran'da Ruhani ve Hamaney'le görüşmelerimiz olacak. Yemen'deki olaylarla ilgili bu krizin müzakere masasında çözüme kavuşturulmasıdır.

İran ve P5+1 ülkelerin yaptığı anlaşmada önemli. Bu bizim için memnuniyet vericidir. Bizim tavrımız en başından beri aynıdır. Müzakerelere hep destek verdik. Bunu da İranlı muhataplarımızla konuşacağız.

Çanakkale'nin 100. yılına yaptığımız hazırlık devam ediyor. Şu ana kadar kabul eden devlet sayısı 60'ı geçti.

Soru ve Cevap:

- P5+1 sonrası yapılan anlaşmayla Türkiye İran üzerinden ticaretini arttıracak mı? İran ziyareti 2 gün deniliyordu. İran'la yaşanan tartışma sonrası mı günü birlik oldu?

Ziyaretimiz bir günlüktü. Programda değişen bir şey yok. Ticaretimiz tabi ki artacak. İran'la önemli bir ticaret hacmimiz var.

En ağır ambargoların uygulandığı yıllarda İran'la ilişkilerimizi hep belli bir seviyede tuttuk. O gün bizim söylediğimiz noktaya şimdi geldiler.

- İranlı vekillerin Ruhani'ye gönderdiği mektupla ilgili neler söylemek istersiniz? Bu anlaşmaların içeriği ne olacak?

Bizim verdiğimiz mesajlar çok nettir. Yemen'le ilgili görüşümüz bellidir. Ne olursa olsun mezhep çatışması olmamalı dedik .Bütün bölge ülkelerinde de olmaması lazım ama maalesef var. Yemen konusunda sayın Cumhurbaşkanın uyarısı belli.

- Sayın Cumhurbaşkanı AK Parti aday listelerine müdahale ediyor mu?

Dün tam gün beraber mesai yaptık. Bugün de burada. Böyle bir şey söz konusu değil. Seçim sürecini tabi ki çok yakından takip edecektir.

- Türkiye Yemen konusunda arabuluculuk mu yapacak? Örtülü ödenek tartışması var. Neler söylemek isterseniz?

Türkiye müzakereden yanadır. Başkomutanın, kendine ait bir bütçesinden daha doğal ne olabilir. Örtülü denince bir gizem katılıyor. Dünyanın her yerinde devlet başkanlarının, Başbakanların nasıl bütçesi varsa Cumhurbaşkanın da bütçesi var.

- Mehmet Kiraz'ın şehit edilmesinde bazı medya grupları terör propagandası yaptı. Bazı medya grupları sorumluluk üstlenmedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NA ÖRTÜLÜ ÖDENEK

"Devletin yönetiminde bulunan, başkomutan sıfatıyla bir cumhurbaşkanının kendine ait bir bütçenm,in olmasından daha doğal bir şey olamaz. Görevlerinbi yerine getirirken, bu görevini ifa edecek enstrümanlara sahip olmasından daha doğal bir şey olamaz. Örtülü ödeneğin nasıl kullanacağıyla ilgili kanunlar çarçevesinde olacaktır. Kanun Meclis'ten geçmiştir. Dünyanın her yerinde örtülü ödenek nasıl kullanılıyorsa cumhurbaşkanımız da aynı yönde tasarruflarda bulunulacaktır."

SOSYAL MEDYA YASAĞI

"Ben de yeni haberdar oldum. Şu anda erişim engellemesi söz konusu değil. Savcılığın talebi gelmiş. Geçen hafta acı bir olay yaşadık. Sonrasında da yaşananlar olayın kendisi kadar üzücüydü. Bir takım medya gruplarının bu fotoğraflarını terör örgütünün propagandasını yapar gibi yapmış olması, onca ikaza rağmen kabul edilebilir değildir. O fotoğraflar yurtdışındaki bir çok basın kuruluşu tarafından da kullanılmadı. Gerekli uyarılar yapılmıştır, takibi de yapılacaktır. Savcılıktan gelen talep de bu görüntünün hiçbir mecrada kullanılmaması ile ilgili bir taleptir. Basın kuruluşlarımız üzerine düşen sorumluluğu yerine getirseydi bu konu gündemimizde olmayacaktı. Cumhurbaşkanımız özel güvenlik birimlerinin değerlendirilmesi talebinde bulundu. Çağlayan'da nasıl bir güvenlik zaafı olduğunu müşahade ettik. Bir takım yeni güvenlik tedbirlerinin alınması kaçınılmazdır. Cumhurbaşkanımız özel güvenlik birimlerinin kritik önemde olan kamu binalarının korunması ile ilgili bir çağrı yaptı. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız görüşebilir."

SORU: Fenerbahçe kafilesine saldırı

"Saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu tür saldırıların tekrar etmemesi için gerekli tedbirler alınacaktır. Rize Başsavcılığı soruşturma başlattı. bünyesinde yapılan teşkilatla ilgili çalışmalar kemale ulaştı, başkanlıklar oluşturuldu. Bir iki başkanlık hariç. Hemen hemen hepsi ile ilgili atamalar yapıldı. Paralel yapılanma ulusal güvenliğimiz için tehdit oluşturan bir konu. Hukukun kuralları çerçevesinde sabırla, titizlikle bu mücadele devam edecektir."

SORU: Çavuşoğlu kırmızı kitaptaki güncellemelerin hazır olduğunu söylemişti.

"Milli Güvenlik siyaset belgesi belli periyotlarla güncellenir. Bu konuyla ilgili bütün kurumlarımızdan gelen verilerle ortak bir siyaset belgesi ortaya konur. Güncellemenin zamanı gelmişti, bu da bu yıl yapılacak. Paralel yapı ulusal tehdit oluşturan en önemli unsurlardan biri. Davalar sonuna kadar takip edilecek. Devletin içinde bu tür yapılanmalarının olmaması için gerekli tedbirler alınacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN