Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Himmet karşılığı rektör danışmanı

'nın finansörlerinden ABD'de market zinciri sahibi Turgay Polat'ın, sağladığı himmetler karşılığında, bir yıl önce 'ne rektör danışmanı yapıldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Himmet karşılığı rektör danışmanı
SABAH'ın Paralel kadrolaşmayı gündeme getirdiği, Ankara ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. ABD'nin başkenti Washington'da kuruluşlarına sağladığı finansal destekle bilinen Amity marketlerinin sahibi Turgay Polat'ın 2014'te rektör danışmanı olarak üniversiteye atandığı ortaya çıktı. Polat'ın rektör danışmanlığına himmetleri karşılığında getirildiği öğrenildi. ABD'de yaşamaya devam eden Turgay Polat, üniversitenin gönderdiği öğretim üyelerinin ABD'de, Paralel Yapı ile bağlantısını sağlıyor. Rektörlük seçimlerinde 6'ncı sırada gelmesine rağmen rektör olarak atanan Süleyman Büyükberber'i seçimden önce Fethullah Gülen ile görüştürdüğü iddia edilen Polat, 1999'da Yeşil Kart aldı ve 15 yıldır ABD'de ticaret yapıyor.

TÜRKİYE'YE GELMEDEN YARDIMCI DOÇENT

Yıllardır ABD'de ticaret yapan Polat, 3 yıl önce ani bir kararla Türkiye'deki akademik hayata girmek istedi. Polat önce Aksasaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde yardımcı doçent kadrosu aldı. Türkiye'ye yerleşmeden zaman zaman üniversiteye gelen Turgay Polat, 2014 yılında ise Gazi Üniversitesi'nde yardımcı doçent kadrosuna atandı ve rektör danışmanı oldu. Polat, danışman olduktan sonra ABD'deki ticari faaliyetlerini de sürdürmek istedi. Bu talebi dikkate alan Gazi Üniversitesi Rektörlüğü de kendisine Gazi Üniversitesi Vakfı kapsamında akademisyenler için yürütülen dil kurslarının ABD'deki koordinatörlüğü görevini verdi. Böylelikle Turgay Polat, ABD'deki işlerini sürdürürken Türkiye'de de akademisyen kadrosunu devam ettirebildi. Türkiye'ye gelmeden Gazi Üniversitesi'nde rektör danışmanlığı kazanan Polat'ın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise, Paralel Yapı'ya "himmet" adı altında sağladığı finans kaynağı... Polat'ın, Washington ve Virginia eyaletlerinde sahibi olduğu restoran ile marketlerden sağladığı kazancın bir kısmını Paralel Yapı'ya aktardığı belirtiliyor. Fethullah Gülen'in onursal başkanlığını yaptığı 'Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın 2004'te Washington'da düzenlediği Abant Platformu'nun da sponsorluğunu üstlendiği ortaya çıkan Polat'ın, bu toplantı için gereken yaklaşık 250 bin doları 2003'te Omni Hotel'de düzenlenen bir yemekte Paralel Yapı üyelerine teslim ettiği ileri sürülüyor. Amerikan Türk Dostluk Derneği ATFA'nın da, Turgay Polat'a, yaptığı bu büyük himmet karşılığında 25 Kasım 2003'teki bir davette "büyük himmetçi plaketi" verdiği iddia ediliyor.

YAHUDİ LOBİSİNE DE HİMMET

Turgay Polat'ın, ABD'deki Yahudi lobilerine ve Paralel örgüt tarafından desteklenen Yahudi asıllı Virginia Senatörü Gerry Connally'e de para yardımında bulunduğu iddia ediliyor. Connally geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'la yapacağı görüşmeyi son dakikada iptal etmişti. Yahudi senatörün bu tavrı, Paralel Yapıya ait medya organlarında "ABD-Türkiye ilişkileri geriliyor" haber başlığıyla servis edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Himmet karşılığı rektör danışmanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN