Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GSS borç sorgulama ve online tahsilat uygulaması

Giriş Tarihi: 10.4.2015 11:57
GSS borç sorgulama ve online tahsilat uygulaması

GSS borç sorgulama ile GSS prim borçlarınızı online tahsilat uygulaması ile ödeyebilirsiniz. GSS borç sorgulama ve kredi kartı ile prim ödeme işlemlerinin detayları haberimizde yer almaktadır.

Ülkemizde yeni yürürlüğe giren ve vatandaşların yeni yeni adapte olmaya başladığı Genel Sağlık Sigortası ile kişileri prim borçlanması olmaktadır. Bu bakımdan pek çok kişinin borç konusunda sorgulama yaparak bilgi alabildiği GSS borç sorgulama uygulaması hizmete sunulmuştur. Tüm GSS sistemine dahil olan sigortalılar prim borcu sorgulama yaparak durumu hakkında bilgi alabilmektedir. Böylelikle Genel Sağlık Sigortasına dahil olup olmadığını öğrenerek, borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası, sağlık güvencesi olmayan, başka biri üzerinden sağlık hizmeti alamayacak durumda olan kişilerin yararlandığı bir güvencedir ve bu sistemde kişiler otomatik olarak bu sisteme kayıt yapılmaktadır. Tüm işlemlerin sistem üzerinden otomatik olarak yapıldığı bu genel sağlık sigortasında, vatandaşlar başvuru yapmadığı için GSS'ye dahil olduğunu bilemeyebilmektedir. Bu tür durumlarda da genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi de söz konusu olmamaktadır.

Fakat tüm bu süreç içerisinde kişilerin sigortasının aktif hale gelmesine kadar sürekli GSS primi işlemekte ve kişiye borç olarak yazılmaktadır. Vatandaşların sorgulama yapmaması halinde sürekli artan bu genel sağlık sigortası borçlarınız sizin için sorun teşkil edebilmektedir. Bu bakımdan GSS borç sorgulama yaparak Genel Sağlık Sigortası durumunuzu öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Genel sağlık sigortası için borç bilgisi öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan E-SGM portalından yararlanmanız gerekmektedir. Bu portal üzerinden giriş işlemlerinizi yapmanız ile birlikte bilgi almanız kolaylaşacaktır. Bu bakımdan girişin ardından ilgili bağlantılara tıklamanız ile birlikte GSS sorgulaması yapmış olacak ve genel sağlık sigortası ile ilgili tüm detaylar sistem tarafından döküm olarak yayınlanacaktır.

Bu ekran üzerinden inceleme yaparak genel sağlık sigortasına dahil olup olmadığınızı ya da hangi tarihler arasında genel sağlık sigortalı olarak görüldüğünüzü görebilirsiniz. Bunun yanında toplam GSS borcunuzun ne kadar olduğunu da aynı ekran üzerinden görebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSS borç sorgulama ve online tahsilat uygulaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN