Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT TIR'larını durduran savcı böyle tehdit etti

Giriş Tarihi: 12.4.2015 15:02 Güncelleme Tarihi: 12.4.2015 15:16
MİT TIR'larını durduran savcı böyle tehdit etti

Adana’da MİT Tırlarını hukuksuz bir şekilde durdurarak tarihe geçecek bir ihanete imza Savcı Aziz Takçı, bugün Twetter üzerinden bu ihaneti soruşturan Polis ve savcılara tehdit gibi mesajlar yazdı. Zaman’ın internet sitesinde manşete taşınan bu mesajlarla MİT Tırları ihanetinin üzeri örtülmeye ve bu soruşturma kapsamında tutuklanan 17 asker aklanmaya çalışıldı.

MİT TIR'ları ihaneti davasını sulandırmaya ve soruşturmayı yürüten savcıları tehdit ederek korkutmaya çalışan Savcı Aziz Takçı'ya 10 soru soruyoruz.

Twitter adresi üzerinden tehdit dolu mesajlar atan Takçı gerçekleri de saptırdı. TIR'ların Suriyeli Türkmenlere yardım götürürken durdurulup aranmak istenmesinin engellemesinin suç olduğunu iddia eden Takçı hakkındaki birçok soru işareti ile ilgili ise sesiz kalmayı tercih etti.

Hafta içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade veren TIR'ı durduran askerler TIR'ların MİT'e ait olduğunu bilmediklerini, öğrenince bırakmak istediklerini fakat savcı Takçı'nın talimatı ile bırakamadıklarını söylediler.

Bu ifadeler ardından tüm dikkatler Aziz Takçı üzerinde yoğunlaştı. O ise merak edilen sorular yerine suçunu bastırmaya çalıştı. Peki neydi Aziz Takçı hakkındaki soru işaretleri? Bu soru işaretlerini sıralıyor ve Aziz Takçı'dan bunlara ilişkin keskin ve tatmin edici cevaplar bekliyoruz:

SULANDIRMA, TEHDİT ETME, BU SORULARA CEVAP VER!

1-Geçtiğimiz hafta savcılıkta sorgulanan askerler MİT TIR'larının El Kaide bağlantılı terör örgütüne mühimmat götürdükleri şeklindeki ifadelerin arama tutanağına sizin tarafınızdan eklendiğini söyledi… El Kaide'yi nereden çıkardınız?

2-Adana'da dönemin İl Jandarma Komutanı olan Özkan Çokay, operasyonu vali dahil mülki amirlere haber vermek istediğini, ancak savcılar Aziz Takçı, Süleyman Bağrıyanık tarafından engellendiğini söyledi. Komutanın üst amirini bilgilendirmesini engellemeniz suç değil mi?

3-Hatay'daki baskından önce Savcı Özcan Şişman ile 15 defa telefonla görüştüğü tespit edilen Üsteğmen Önder Kır Adana'da TIR'ların durdurulduğu gün sabah erken saatlerde evinize neden geldi? Operasyon görüşmelerinizi eviniz de mi yaparsınız?

4-İl Jandarma Komutanı dururken bir üsteğmen ile bu kadar neden içli dışlı oldunuz? Ne konuştunuz?

5-MİT'e ait TIR'ları durdurup MİT görevlilerini kelepçelettiniz. Bu görevlileri kelepçeletip birde kameraya kaydettirmemizdeki amaç neydi?

6-İfade veren askerler "savcı talimat verdi, biz de MİT kimliklerini gördüğümüz halde TIR'ları bırakmadık" diyorlar. Askeler doğru mu söylüyor?

7-Askerler doğru söylüyorsa, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" ve" Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla açıklama" maddelerini ihlal ettiğinizi düşünüyor musunuz?

8-TIR'ların durdurulduğu gün gişelerde komando birlikleri ve radyoaktif saldırılara karşı özel eğitim alan askerler ile seyyar karakol minübüsü ne arıyordu? Savaş ihbarı mı almıştınız?

9-TIR'ların üzerine çıkıp ellerinle arama yaptığınıza dair görüntüler ortaya çıktı. Her arama talimatınızı kendiniz mi gerçekleştirisiniz? Bu TIR'lara karşı sizi hassas kılan nedir?

10-Halen devletten maaş alan bir savcı olarak bir siyasetçi gibi sosyal medyadan mesajlar paylaşıp paralel yapının yayın organlarında manşetlere tanınmayı hakim-savcılık meslek etiği ile örtüştürebiliyor musunuz?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT TIR'larını durduran savcı böyle tehdit etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN