Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AP Başkanı Başbakan 'nu aradı

AP Başkanı Schulz Başbakan Ahmet 'nu aradı, 1915 olaylarına ilişkin tavsiye kararının kendisinin bulunmadığı bir oturumda kabul edildiğini ve Türkiye'nin tepkisini anladığını ifade etti.

Giriş Tarihi: 16.4.2015 21:30 Güncelleme Tarihi: 16.4.2015 22:55
AP Başkanı Başbakan Davutoğlu'nu aradı
Başbakan Ahmet 'nun, (AP) Başkanı Martin Schulz ile yaptığı telefon görüşmesinde, 1915 olaylarına ilişkin dünkü AP kararının Türkiye-AB ilişkilerine zarar verebileceği gibi, Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşıya varılmasına dönük çabaları da olumsuz etkileyebileceğini vurguladığı, Türkiye'nin AP'nin kararını reddettiğini bildirdiği öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, AP Başkanı Schulz, bugün 'nu telefonla aradı.

Schulz görüşmede, 1915 olaylarına ilişkin dünkü AP kararının kendisinin bulunmadığı bir oturumda kabul edildiğini, şahsen Türkiye'nin bu konudaki yaklaşımını bildiğini ve gösterilen tepkiyi anladığını ifade etti.

Türkiye'nin AP kararına ilişkin tepkisini kuvvetli ifadelerle Schulz'a ileten Davutoğlu ise tarihi siyasi amaçlarla çarpıtmaya çalışan çevrelerin bu girişiminin, Türkiye-AB ilişkilerine zarar verebileceği gibi, Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşıya varılmasına dönük çabaları da olumsuz etkileyebileceğini vurgulayarak, Türkiye'nin AP'nin kararını reddettiğini bildirdi.

Davutoğlu, Avrupalı ortakların Türkiye-Ermenistan ilişkilerine katkıda bulunmak konusunda samimi olmaları halinde, Ermenistan ve diasporaya Türkiye ile diyaloğa girme çağrısında bulunmaları gerektiğini belirterek, Ermenistan'a 1915 olaylarının nesnel biçimde incelenmesine yönelik ortak tarih komisyonu kurulması için yapılan önerinin olumlu karşılık bulmadığını, gerçeklerin araştırılması ve adil bir hafıza temelinde uzlaşıya varılmasının ancak karşılıklı çabaların teşvikiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu ayrıca, Avrupa ve yakın çevresindeki siyasi krizler karşısında Türkiye ile Avrupa kurumları arasındaki işbirliğinin en yüksek seviyede olması gereken bir dönemde, AP'nin aldığı bu mesnetsiz kararın zarar vereceğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AP Başkanı Başbakan Davutoğlu'nu aradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN